Maya Diyeti ve Maya ile Cilt Bakımı

maya maskesi

Maya kullanarak diyet ve cilt bakımı

Yapılan araştırmalar sonucunda, hamuru kabartmak için kullanılan mayanın aslında cilt bakımı ve diyet gibi birçok konuda fayda sağladığını gösterdi. Bir diyetin sağlıklı olabilmesi için içerisinde bulunan besinlerin vücudun gereksinimine yanıt vermesi gerekmektedir. Maya bu konuda çok faydalıdır. Bazı diyetler vücudumuzda bulunan yararlı bakterilere zarar verebiliyor. Maya ise bu yararlı bakterileri güçlendirip dengeleme görevi görüyor.

Mayada güzelliğin sırrı saklı diyebiliriz. Maya kullanarak saçlarınıza masaj yapabilir, süt ile eritip cildinize uygulayabilirsiniz. Güzellik için gereken şeyleri karşılayan mayayı hayatınızdan eksik etmeyin.

Maya kullanarak vücut ve yüz bakımı yapma

Maya yüksek oranda protein içermektedir. Cildinizin yeniden yapılanması, canlanması ve güzel bir cilt görünümüne kavuşmak için maya çok faydalıdır. Cildinizi nemlendirip, dış etkenlere karşı korumak için maya kullanabilirsiniz. Cildin oksijen almasını ve beslenmesini sağlamaktadır.

İçerisinde bulunan potasyum cilt dokularınızda birikmiş olan toksin gibi maddelerden cildi arındırmaktadır. Buda cildin kendini yenilemesinde büyük bir fayda sağlamaktadır. Ayrıca cildinizi etkileyen mide sorunlarına da iyi gelmektedir.

Mayadaki B2 ile B6 vitaminleri yağ dengesini ayarlamakta ve sivilce gibi sorunlarda etkili olabilmektedir. Cildi içeriden ve dışarıdan adeta beslemektedir.

Maya ile saç bakımı

Stresli zamanlarda saçların dökülmesini önlediği için sağlıklı bir şekilde saçların uzamasını sağlıyor. İçerisinde keratin oluşumunu uyarmakta olan B5 vitamini bulunmaktadır. Keratin saç sağlığı için çok önemlidir.

Dört çorba kaşığı maya ve 1 bardak ılık su ile saçlarınız için kür hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken basit sadece bir bardak ılık suda mayayı eritin ve saç diplerine uygulayın. Birkaç dakika bekletip durulayın.

Maya ile el bakımı

Bir tatlı kaşığı yaş maya ve bir fincan ılık süt ile el kremi hazırlayabilirsiniz. Mayayı ılık süt ile erittikten sonra ellerinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi durulayın. Elleriniz yumuşayacaktır. Özellikle soğuktan çatlayan ellere çok faydalıdır.

Maya ile cilt maskesi hazırlama

İki çorba kaşığı yaş mayayı bir kâsenin içine koyun ve ılık su ilavesi yapın. Krem haline gelene kadar karıştırıp dudak ve göz hariç cildinize masaj yaparak uygulayın. 10 dakika bekleyin daha sonra nemli bir pamuk kullanarak temizleyin. İlk olarak ılık su ile sonra soğuk su ile yıkayın. 20 ile 29 yaş aralığında ayda 1 kere, 30 ile 39 yaş aralığında ayda 2 kere, 40 ile 49 yaş aralığında ayda 4 kere, 50 ve üzeri yaşlarda haftada 2 veya 3 kere yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz