Rezenenin Faydaları Nelerdir?

rezenenin faydaları

Rezene, özellikle Türkiye,Çin, Hindistan başta olmak üzere birçok Orta doğu ülkesinde bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Rezenenin faydaları arasında hazımsızlığa iyi gelmesi, beyne fayda sağlaması, kolesterolü ve tansiyonu düşürmesi sayılabilir. Rezene çayı, yağı ve tohumları birçok hastalığa karşı kullanılır.

Rezenenin sağlığa faydaları nelerdir?

 • Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Romatizmaya iyi gelir.
 • İdrar miktarını ve sıklığını arttırarak idrar söktürücü etki yapar.
 • Emziren annelerde süt üretimini ve süt salgılanmasını arttırır.
 • Vücudu rahatlatır.
 • Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı için gargara şeklinde kullanılabilir.
 • Saçları güçlendirir, saç dökülmesini önler.
 • Astıma fayda sağlar.
 • Gut hastalığına yarar sağlar.
 • Depresyon, anksiyete gibi sinir sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Cinsel isteği arttırıcı özelliği vardır.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Rezenenin zararları nelerdir?

Rezene yağı ve rezene tohumu tüketilirken çok dikkatli olmak gerekir. Kronik bir hastalığınız, düzenli kullandığınız bir ilacınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Aşırı miktarda kullanımı çarpıntı, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı ve sinirsel bozukluklara yol açabilir.

Aynı zamanda fazla miktarda rezene tohumu tüketirseniz cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Kanser tedavisi gören kişiler kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa rezene kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
Sara hastaları bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Rezene kimyon tohumu ile anne sütünün salgısını arttırdığı belirtilse de, emzirme dönemindeki kadınlar doktorlarına danışmadan bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Rezenenin diğer faydaları nelerdir?

A ve C vitaminleri açısından zengin bir bitkidir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum bulunduran rezenenin faydalarından bazıları:

Kansızlığa fayda sağlayan bir bitkidir. İçeriğinde bol miktarda demir mineralinden bulundurur. Demir ile birlikte histidin adı verilen bir bileşik de ihtiva eder. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini uyarır. Bu iki bileşen sayesinde anemiye karşı fayda sağlar.

Hazımsızlık için de kullanılabilir. Mide ve bağırsak iltihabını azaltır, besinlerin emilimini kolaylaştırır, sindirim ve mide suyu salgılanmasını uyarır. Aynı zamanda kabızlık için de yarar sağlar. Rezene tohumu kabızlığı yok edici etki yapar.
Bağırsaklardaki gazları giderir. İçeriğinde bulunan aspartik asit nedeniyle gaz giderici özelliği vardır. Şişkinliği azaltır, mide ve bağırsaklardaki gazların kolay çıkarılmasına yardın eder.

Kolesterole karşı yarar sağlar. İyi bir lif kaynağıdır. Bunun sonucunda kandaki kolesterol oranını dengeler. Kolesterolü dengelemesiyle de kolesterol sonucu oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Rezene tohumu özü kansere karşı koruma sağlar. Tümörlü hücrelerin büyümesini engeller. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.

Tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan damarlarının gerginliğini azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu sayede kan basıncını düşürerek tansiyonu da düşürücü etki yapar. Ayrıca tansiyon yüksekliği sebebiyle kalp krizi, felç geçirme gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Beyne karşı yarar sağlar. Potasyum, rezene çiçeğinin soğan kısmında ve tohum kısımlarında yüksek miktarda bulunan bir mineraldir. Potasyum sayesinde beyin fonksiyonları güçlenir, beyne fazla oksijen ulaşır.

İyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt dokusunu onarır. Cilt için kolajen bir yapı oluşturur.

Menopoz döneminde de faydalıdır. Vücuttaki hormonal aktiviteleri düzenler. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için rahatlatıcı ve ağrı kesici bir etkiye sahiptir.

Göğüsleri büyütücü etki yapar. Rezene tohumunda bulunan flavonoidler, bir uyarıcı gibi davranır ve vücuttaki östrojen miktarını arttırır. Memedeki yeni hücrelerin ve dokuların oluşumunu arttırdığı için göğüslerin büyümesini sağlar.

Göz sağlığını korur. Erken yaşlanmayı azaltmasının yanı sıra, yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan göz bozukluklarına da iyi gelir. İçeriğindeki C vitamini, arginin gibi maddeler yaşlanmayı engellemesinin yanı sıra göz yorgunluğunu giderir.

Balgam söktürür. Tohumları balgam söktürücü etki yapar, boğazı ve burun kanallarını açar. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Bronşit ve öksürüğe fayda sağlaması da rezenenin faydaları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz