Maydanoz Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Maydanoz yağı antimikrobiyal, anti-romatizmal, anti-artritik, antiseptik, sıkılaştırıcı, dolaşımı destekleyici, detoks yaptırıcı, sindirim sistemini destekleyici, diüretik, depresif, adet söktürücü, ateş düşürücü, tansiyon dengeleyici, müshil etkili ve uyarıcı gibi özelliklere sahiptir. Maydanoz, bilinen en eski baharatlardan biridir. Hem et hem de diğer gıdaları lezzetlendirmek için tohum, taze yapraklar ve maydanoz yağı olarak kullanılıyor ve halen kullanılmaktadır. Yemekleri süslemek için de kullanılır.

Maydanoz yağının kendi öz yağlarından elde edilen ferahlatıcı ve iştah açıcı bir otsu tadı vardır. Bu öz yağ, kurutulmuş tohumlarından buhar distilasyonu ile elde edilir ve ana bileşenleri olarak apiol, miristik, pinen ve tetrametoksialbenzen barındırır. Ayrıca, maydanozun botanik ismi Petroselinum Sativum’dur. Bu bitki, baharat ve çeşni olarak yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, esas olarak temel yağının özelliklerinden dolayı tıbbi özelliklere sahiptir.

Mikrobiyal Enfeksiyonları Önler

Mikropların olduğu yerde, enfeksiyonlar ve hastalıklar bulunur, ancak maydanoz öz yağının bulunduğu yerde mikrop yoktur. Peki neden? Aslında bu yağın geniş antimikrobiyal özellikleri vardır. Yani, maydanoz yağı, mikropları öldürüp büyümelerini engelleyebilen belirli bileşenlere sahiptir. Bu nedenle, çok sayıda enfeksiyona karşı etkili bir koruma sağlayabilir.

Artrit Ağrılarını Azaltır

Romatizma ve artrit iki temel nedenden dolayı ortaya çıkan iki hastalıktır. Bu iki temel neden: Kas ve eklemlerde ürik asit birikimi ve kan dolaşımının engellenmesi. Maydanoz öz yağı, bu nedenlerin her ikisinde de size yardımcı olabilecek belirli özelliklere sahiptir. Her şeyden önce, sahip olduğu diüretik ve uyarıcı özelliklere bağlı bir detoks edici madde ve bir arındırıcıdır.

Maydanoz yağı detoks yapıcı özelliğiyle vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırırken, bir yandan da kanı temizler ve yeniler. Ayrıca, idrar söktürücü olarak idrara çıkma oranını artırır. Hepimizin bildiği gibi vücudun aşırı su, tuz ve ürik asit gibi toksik ve istenmeyen maddeleri idrarla atılır.

Aslında bu kadarıyla da kalmaz ve maydanoz yağı uyarıcı olarak, kan akışını uyarır ve dolaşımı artırır. Bu iki şekilde de yardımcı olur. Birincisi, vücudu ısıtır ve ikincisi, artrit ve gut ağrısından kurtulmak için ürik asidin vücudun herhangi bir yerinde birikmesine izin vermez.

Kan Zehirlenmesini (Septisemi) Önler

Yaralar ve bazı yumuşak ve hassas iç organlar, mikropların bulaşması nedeniyle septik olabilir. Yaranın kirlenmesi veya paslı demir nesnelerin neden olduğu yaralarda tehlike daha fazladır. Septisemi; kramp, havale ve hatta hidrofobiye (eğer tetanoza dönüşürse) neden olur ve ağrı yapar. Tedavisi, mikropların yok edilmesinde ve etkilenen bölgedeki mikropların büyümesini engellemekte yatar ve bu tam olarak maydanoz yağının yaptığı bir şeydir. Maydanoz öz yağı mikropların çoğalmasını durdurur ve ortadan kaldırır.

Kanamayı Durdurabilir (Büzücü Etkisiyle)

Kanamayı durdurma özelliği, bir maddenin dokularda ve kaslarda kasılmalara neden olabilmesiyle oluşan bir özelliktir. Bir içeriğin kanamayı durdurma etkisi bölgesel olabilir veya tüm vücuda uygulanabilir. Diş macunlarına eklenen florür gibi sentetik bazı büzücüler diş etlerinin bölgesel olarak büzülmesine neden olur. Maydanoz yapraklarında ve birçok öz yağda bulunanlar gibi, çoğu doğal veya bitkisel olan tüm kanama durdurucular; iç organlarda ve tüm vücutta kasılmalara neden olabilir; çünkü büzücü içerik, kan yoluyla tüm dokulara taşınır.

Maydanoz öz yağı böyle sıkıştırıcı ve büzücüdür. Peki ne kadar iyi? Diş etleri (dişleri daha kuvvetli tutar), kaslar ve deri (vücuda sertlik ve daha genç bir görünüm kazandırır), saç kökleri (saç dökülmesini önler), dışkılama ve boşaltım için kullanılabilir ve yaralı damarlarda kanamanın yavaşlaması veya durması için etkilidir.

Bağırsak Gazını Azaltır

Bağırsaktaki gaz, sizi çok utanç verici durumlara düşürebilir. Bir partide, toplulukta veya bir sinema salonu gibi sakin bir yerde olduğunuzda, gazlar içinizde hareket ederek garip sesler çıkarmaya başlar. Bu gaz ortaya çıktığında durum daha da büyür.

Gaz oluşumunun daha karanlık tarafı, hazımsızlık, baş ağrısı, mide ağrısı, göğüs ağrısı, hipertansiyon ve hatta kalp krizi gibi sıkıntıları içerir. Bazen gazlar bir kalp krizi tetikleyebilir veya bazen kalp krizi ağrısı olarak yanlış yorumlanabilir. Gazdan kaynaklı, her iki durum da tehlikelidir. Yani gaz, ne kadar erken çıkarsa o kadar iyi olur. Bu, maydanoz yağının yardımıyla yapılabilir. Gaz oluşmasına yardımcı olmaz sadece vücudun dışına çıkmasına yardımcı olur.

Detoks Etkileri Bulunur

Maydanoz öz yağı, vücudun toksinleri ve diğer istenmeyen maddeleri idrar yoluyla atmasını sağlar. Bu onu bir detoksifikatör yapar. Bu, vücuda bu istenmeyen maddelerin birikmesi, romatizma, artrit, kaynama, cilt hastalıkları ve diğerleri gibi nedenlerle ortaya çıkan birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olur.

Sindirimi Geliştirir

Maydanoz yağının baharatlı ve otsu kokusu iştahı tetikler ve midede sindirim suları salgısını artırarak sindirimi hızlandırır. Aynı zamanda kendinizi aç hissettirir, ki bu da psikolojik olarak yiyecekleri daha hızlı sindirmenize yardımcı oluyor.

İdrara Çıkmayı Teşvik Eder

Bu özellik, bu yağın detoks özelliğine katkıda bulunur. İdrar sıklığını ve miktarını artırır. Aslında fazla idrara çıkma vücut için çok faydalıdır. Bu, istenmeyen maddeleri vücuttan atmanın en iyi yollarından biridir. Vücutta istenmeyen su, tuz, toksinler, ürik asit, yağlar, kirleticiler ve mikroplar idrar yoluyla atılır. Toksinleri ve ürik asidi ortadan kaldırarak romatizma, artrit, ve akne gibi hastalıklardan korur. Suyu ve yağları atarak, kilo vermenize yardımcı olur ve şişme ve ödemden şikayetçi hastalara rahatlama sağlar. Bu faydalara ek olarak, ne kadar çok idrara çıkarsanız, daha fazla kalsiyum, diğer birikimler ve mikroplar; böbrekler ve idrar yollarından yıkanır, böylelikle böbrek taşı ve üriner sistemdeki enfeksiyonlardan korunursunuz.

Arındırıcı Bir Ajandır

Depuratif ve kanı temizleyen bir ajandır. Bunu iki şekilde yapabilir. Birincisi, kandaki istenmeyen maddeleri ortadan kaldırarak ve kanı temizleyerek, detoksifiye ederek ve ikinci olarak oksijeni dokulara ulaştırarak yardımcı olur. Ayrıca maydanoz yağı uyarıcı olduğu için kan dolaşımını uyararak etki eder.

Adet Söktürücü Olarak Hareket Eder

Maydanoz yağının adet söktürücü ve kanamayı kolaylaştırıcı bir özelliği vardır. Bunu başarmak için östrojen gibi belirli hormonların salgılanmasını uyarır. Bu yağ aynı zamanda adet kanamaları ile seyreden ağrı, mide bulantısı, yorgunluk ve sıkıntı gibi menstrüel sorunlardan kurtulma olanağı sağlar. Bu hormonlar ayrıca kadınlarda, ergenlik ve olgunluk yaratmaya ve üreme organlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Ateş Düşürür

Aynı zamanda ateşi düşürür. Arındırıcı ve detoks özelikleri nedeniyle vücuttaki toksin seviyesini azaltır ve vücudun içindeki toksinlerin seviyesinde artışa bağlı olarak ortaya çıkan ateş yüksekliği gibi birçok rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra, antimikrobiyal özelliklerinden dolayı mikrobik enfeksiyonları önler ve bu, tifo veya sıtma gibi mikrobik veya viral etkilerin neden olduğu ateşten kurtulmanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz