Mehmet Baydur Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mehmet Baydur Kimdir
Mehmet Baydur

1951 yılında Ankara’da doğan yazar, 2001 yılında İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.1974 yılında Londra üniversitesinde sosyoloji öğrenimi görmek için gitmiştir. Ancak yazar, buradaki öğrenimin tamamlamadan Türkiye’ye dönmüştür.

İlk yazıları kısa öyküler şeklinde oldu. İlk yazısı ise 1979 yılında “Yeni İnsan” dergisinde yayımlandı. Ardından Mehmet Baydur farklı gazete ve dergilerde eserler yayımlamaya devam etti. Yazarın hayatında farklı bir yön olarak kabul edilen şey, yurt dışında dersler vermiş olmasıdır. Bu anlamda yazar, 1982 yılında Kenya giderek “Toplu İletişim Okulu’nda Sinema tarihi, sinematografi ve tiyatro üzerine dersler vermiştir.

Ayrıca yazarın eşi Dışişleri Bakanlığı’nda çalışması nedeniyle çok farklı ülkelerde bulundu. Ayrıca Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda sinema dersleri vermesinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinde de yazılar yazdı.

Mehmet Baydur, hiçbir zaman kendi halinde yaşayan bir yazar olmamıştır. Çeşitli sosyal faaliyetlerin içerisinde yar alarak İspanya’ya gitmiş ve Madrid Uluslararası Akdeniz Tiyatro Enstitüsü’nün kurucu üyelerinden olmuştur.

“Mehmet Baydur” Edebiyatımızdaki Yeri

Mehmet Baydur, edebiyatımızın tiyatro alanında çok önemli eserler veren ciddi bir isimdir.  Oyun yazarlığına da Afrika’dayken başlamış ve bu alanda çok sayıda eser vermiştir. Oyunlarında Türkçeyi çok başarılı bir şekilde kullandığı ifade edilmektedir.

Yazarın birçok yabancı ülkeye gitmiş olması ve oralarda belirli müddet yaşamış olmasının kendi hayatına doğal olarak da sanatına katkısı olmuştur. Çünkü yazar, Afrika’dan ispanyaya kadar birçok ülkeye görme fırsatı yakalamıştır. Aynı zamanda Mehmet Baydur, Afrika gibi bir ülkede tiyatro dersleri dahi vermiştir. Zaten yazarın tiyatro dersi verebilecek bir düzeye gelmiş olması ve bazı tiyatro kuruluşlarının kurulmasında rol alması onun tiyatro alnındaki yetkinliğine en büyük delilidir.

“Mehmet Baydur” Eserleri

Mehmet Baydur, edebiyatımızın öykü ve tiyatro alanlarında eserler vermiştir. Ama en çok verdiği tiyatro eserleri ile tanınır.

Sessiz Güvercinler Ülkesinde Cumhuriyet Yazıları, Mektuplaşmalar, Sinema Yazıları Bütün Eserleri 2, Lozan Gün Gece, Toplu Oyunları 5 Maskeli Süvari, Toplu Oyunları 4 Elma Hırsızları, Yalancının Resmi, Genel Anlamda Öpüşme, Çin Kelebeği, Toplu Oyunları-3 Yeşil Papağan Limited, Sevgi Ayakları, KamyonTensing, Kutu Kutu, Uccello’nun Kuşları,  Yangın Yerinde Orkideler, Cumhuriyet Kızı, Gözün Kahverengi Suyu Hikayeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz