Mehmet Emin Yurdakul Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mehmet Emin Yurdakul
Mehmet Emin Yurdakul

1869 yılında İstanbul’un Beşiktaş semtinde soğan yazar, 14 Ocak 1944 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Kendisi Milli Edebiyat ve Türkçülük akımının önde gelen temsilcilerinde olmuştur. Mekteb-i Mülkiye’de okurken bu okulun idadi bölümünden ayrılıp devlet memuru olmuştur. Dönemin baskın unsuru İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girmiştir. Şair, yazmış olduğu şiirlerinde hükümeti eleştirmeye başlayınca Erzurum’da bir memuriyete atanarak İstanbul’dan uzaklaştırılmıştır.

2. Meşrutiyet ilan edildikten sonra da Trabzon’a tayin edilmiştir. 31 Mart vakasından sonra İstanbul’a çağrılmış ve Bahriye Nezareti Müsteşarlığı’na atanmıştır. Bir dönem Hicaz ve Sivas’ta valilik yapmıştır. Yurdakul, 1910 yılında tekrar İstanbul’a döndükten sonra Türk Yurdu Cemiyeti ve Türk Ocağı’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında Urfa ve İstanbul milletvekilliklerinde bulundu. Daha sonra da ölümüne kadar milletvekili olarak kaldı.

“Mehmet Emin Yurdakul” Edebiyatımızdaki Yeri

Yurdakul, edebiyata şiir yazarak başladı. İlk şiiri birçok edebiyatçımıza ocaklık yapılan Servet-i Fünun’da yayımlandı. O dönemin şiir anlayışının aksine hece vezninde sade bir Türkçeyle şiirler yazdı. Yurdakul, halkın sesini Türk Edebiyatı’na kazandıran isim olarak tanındı. Yurdakul o dönemde gündemde olan Osmanlıcılık ve İslamcılık akımlarına karşı Türkçülük akımını savunan bir isim olmuştur.

Coşku, ulusal duygular, kahramanlık, yüreklendirme ve öğreticilik unsularını ön planda tuttuğu şiirleri bir hayli fazladır. Yurdakul’un edebiyatımızda çok önemli olan iki yönü vardır. Bunlardan birisi Türkçülük akımına mensup olup bu alanda ciddi eserler verip sosyal faaliyetler yapmasıdır.

İkincisi ise şiire biçimsel anlamda bir takım yenilikler getirmiş olmasıdır. Yurdakul, kendi dönemine kadar edebiyatımızda olmayan bir yolu denemiştir. O edebiyatımızda dörtlüklerin dışına çıkarak üçer, altışar, sekizer dizeden şiirler yazmıştır. Bu biçimler edebiyatımıza ilk onunla birlikte girmiştir. Milli Edebiyat’ımızın ve Türkçülüğün önde gelen temsilcileri arasında yer alan Yurdakul, Türkçü Şair ve Milli Şair olarak bilinir.

“Mehmet Emin Yurdakul” Eserleri

Şiir: Türkçe Şiirler, Tan Sesleri, Turana Doğru, Ey Türk Uyan, Türk Sazı, Ordunun Destanı, Zafer Yolunda, Dicle Önünde, Mustafa Kemal

Düz yazı:  Fazilet ve Asalet, Türkün Hukuku, Kral Corc’a, Dante’ye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz