Mehmet Fuat Köprülü Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mehmet Fuat Köprülü
Mehmet Fuat Köprülü

1890 yılında İstanbul’da doğan yazar, 28 Haziran 1966’da İstanbul’da yaşamını yitirdi. Mehmet Fuat Köprülü, Osmanlı Tarihi’nden tanımış olduğumuz Köprülü Mehmet Paşa’nın ailesindendir. Ayasofya Rüştiyesi ve Mercan İdadisinde eğitim aldıktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye devam etti.

Ancak 1909 yılında bu fakülteden ayrılarak ilgi duymuş olduğu edebiyat, felsefe ve tarih alanlarında özel çalışmalar yapmaya başladı. İstanbul’da bulunan farklı okullarda öğretmenlik yapan Köprülü, 1924 yılında Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığına atandı. Köprülü, ilerleyen yıllarda Türkiyat Enstitüsü’nü kurduğu gibi Türk Tarih Encümeni Başkanlığı’na da seçildi.

Çünkü Köprülü, gerçekten de hem tarih, hem de edebiyat alanında ciddi bir bilgi birikimine sahipti. 1934 yılında politikaya giren Köprülü, CHP’de ve DP’de görev aldı. Kars’tan milletvekili seçilerek meclise girdi. 27 Mayıs’tan sonra Yeni Demokrat Parti’yi kurmuş olsa da bu parti, pek rağbet görmedi. Adalet Partisi’ne kırat amblemini hediye ederek siyasi yaşamdan ayrıldı.

“Mehmet Fuat Köprülü” Edebiyatımızdaki Yeri

Köprülü, kültür dünyamızda çok geniş bir yere sahip olan ender bir isimdir. Hayatı boyunca öğretmenlikten siyasete kadar birçok alanda görev almıştır. Ancak onun milletimize en çok yararlı olduğu alan Türk Edebiyatı ve özellikle de Halk Edebiyatı alanına yapmış olduğu çalışmalar olmuştur.

İlk mühim eseri olan “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar”ı yayımladıktan sonra Edebiyat Fakültesi’ne dekan olmuştur. Köprülü, hakikaten Türk Edebiyatı’nda çok önemli bir yere sahiptir. Yurt dışında yapılan birçok toplantıya, Türkiye’yi temsilen katılmıştır.

Türk Edebiyatı ve Türk Halk Edebiyatı alanında çok ciddi çalışmalar yaparak bize ardında 1500 aşkın kitap ve makale bırakmıştır. Edebi akım olarak önceleri Fecriati’de yer almış, sonra Milli Edebiyat Topluluğu’na katılmıştır.  “Genç Kalemler” dergisinin başyazarlığını yaparak bu dergide hizmetlerde bulunmuştur. Hece vezniyle yazmış olduğu duygu yüklü şiirleri vardır.

Köprülü’yü biz de en farklı kılan yanı Türk Edebiyatı ve tarihiyle ilgili ilk bilimsel çalışmaları kendisinin yapmış olmasıdır.

“Mehmet Fuat Köprülü” Eserleri

Araştırma-İnceleme: Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar, Türk Edebiyatı Tarihi, Türk Saz Şairleri, Divan Edebiyatı Antolojisi, Türk Edebiyatı Üzerine Araştırmalar, Mili Edebiyat Cereyanının İlk Mübeşşirleri ve Divan’ı Türk-i Basit, Türkiye Tarihi, Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz