Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mor ve mavi çiçekleri olan, kokulu aroması ile karakterize olan bir bitkidir ve bazıları çok yıllık olan Violaceae ailesine ait 200’den fazla bitki içerir. Doğal yaşam alanı Fransa, İtalya, Çin ve Yunanistan’dır ancak şimdi parfüm fabrikalarında kullanılan mor ürünlerin toplanması ve gıdalar için lezzet endüstrisine girmesiyle birlikte gezegenin dört bir yanında yetiştirilmeye başlanmıştır. Bitki, evde ve bahçelerde birçok kişi tarafından güzel görünüşü nedeniyle yaygınlaşmış ve çoğaltılmış olmasına rağmen, çoğu kişi iyileştirici faydalarından habersizdir.

Menekşe yağı bitkinin çiçeklerinden ve koyu yeşil yapraklarından çıkarılır. Yeşil yapraklar genellikle bu amaçla kullanılır. Bir kilogram üretmek için 1000 kg’lık menekşe yaprağına ihtiyaç duyulması nedeniyle; yağın üretimi çok düşüktür ve çok streslidir. Yaprak yağından elde edilen yağ, koyu yeşil renktedir ve kalın dokulu bir sıvıdır. Normal oda sıcaklığında katı olabilir. Menekşe yağı, birçok basamak gerektiren bir süreçle elde edilir. Menekşe yağı, birçok sağlık sorununun ve hastalığın tedavisinde kullanılan iyileştirici özelliklere sahiptir. Ağrı kesici, antienflamatuvar, sterilizatör, diüretik, sedatif ve müshildir.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Egzama ve akne gibi birçok cilt problemini tedavi eder ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olun. Kuru cildi nemlendirir ve pürüzsüzlük ve tazelik görünümü kazandırır ve cilt çatlaklarını önler. Topikal olarak cilde uygulamak için kullanmadan önce seyreltmek için; badem yağı veya jojoba yağı kullanabilirsiniz. Antienflamatuvar özelliklerinden dolayı eklem, kas ve romatizma ağrısının tedavisinde etkili olur.

Yatıştırıcı Özelliklere Sahiptir

Yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve vücuda rahatlama ve canlılık hissi verir. Bu nedenle baş ağrısı ve migreni, kaygı, bozukluk, öfke ve uykusuzluk belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur ve birçok durumda kullanılan ilaçlara karşı doğal bir alternatif olabilir.

Solunum Sağlığını Destekler

Menekşe yağı solunumu, letarji, grip, sinüzit ve boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yumuşatıcı ve balgam sökücü gibi davranır, burun ve solunum tıkanıklığını hafifletir.

Tansiyonun Düşürülmesine Yardım Eder

Bitkinin yaprakları alkaloidler ve flavonoidler içerdiği için kan basıncını düşürebilir. Alkaloidlerin kan damarı üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Sonuç olarak, daha kolay bir kan akışı elde edebilirsiniz. Bildiğimiz gibi normal kan dolaşımı, kan basıncının yükselmesine engel olur. Öte yandan, flavonoidler, diüretik gibi davranabilir ve bu da yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Yüksek kan basıncını etkin bir şekilde azaltır.

Öksürüğü Azaltır

Öksürük krizlerinden bıktıysanız, öksürüğünüzü rahatlatmak için size yol gösterebilir. Müsilaj etkisi ve saponinler gibi pulmoner sağlık için faydalı bir değer içerdiği için güçlü bir balgam söktürücü olabilir. Bronşit için önerilen bir çözümdür. Herhangi bir solunum problemi için güçlü olan diğer doğal madde baldır.

İltihaplanmayı Azaltır

Menekşe yağının sağlık faydalarından biri iltihaplanmayı azaltmaktır. Evet, güçlü bir antienflamatuvar özelliğe sahiptir. Sinüs enfeksiyonu, bronşit ve boğaz ağrısı gibi iltihap türlerini azaltabilir ve sizi rahatlatabilir.

Kanser Tedavisini Destekleyici Niteliktedir

Kanser büyümesinin ana faktörü olarak serbest radikallerle mücadele edebilen yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. Menekşe yağı, erken safhada tümör ve kanseri azaltabilir veya küçültür.

Hemoroidi Tedavi Edebilir

Menekşe yağı rutin bakımından zengindir. Rutin sıklıkla hemoroid için genel bir çare olarak kullanılır. Çünkü rutin, hemoroiddeki iltihapları hafifleten büyük bir antienflamatuvar içeriktir. Rutin, herhangi bir hemoroid ilacında bulunabilen bir içeriktir.

Kanı Temizleyebilir

Menekşenin yapraklarının kan temizleyicisi olarak kullanılabileceği söylenir. Ayrıca metabolizma geliştirmek için faydalıdır. Kandaki bakteri ve diğer istenmeyen içeriklerin temizlenmesine yardımcı olan lenfatik bezleri uyarır. Kan damarlarının üzerine yağ dökerek masaj yapabilirsiniz.

Menekşe Yağı Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Uykusuzluk, kaygı ve burun tıkanıklığından kurtulmak için yağın solunması, kokusunun odaya dağıtılması ve sıcak su ilavesiyle çıkan buharın teneffüs edilmesi ya da temiz bir peçeteye damlatarak solunması veya doğrudan teneffüs edilmesi önerilir.

Yorgun bir günün ardından vücudu dinlendirmek için küvete veya veya duş suyuna birkaç damla menekşe yağı dökün, ayrıca güzel bir koku da verir. Sivilceleri gidermek için kullanacaksanız su ile seyreltip öyle kullanın, daha sonra bir pamuğa az miktarda dökün ve hafifçe etkilenen yüze veya bölgeye masaj yapın.

Menekşe yağı, Hindistan cevizi yağı, ayçiçeği yağı veya badem yağı ile seyreltildikten sonra vücuda masaj yapmak için kullanılabilir. Menekşe yağı kullanarak yapılan uygulamalar genel olarak zararsızdır ancak bazı durumlarda zararlı da olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı uyarılara uymanız gerekmektedir:

Menekşe yağı oral olarak ve besin olarak kullanılmaz. Güvenli kullanımı sadece dışarıdan ve topikal olarak sınırlandırılmıştır. Topikal olarak vücuda uygulanırken önce sulandırılmalı, vücutta tek bir merkeze veya bölgeye yerleştirilmemeli ve kullanmadan önce cildin küçük bir bölümünde test yapılması önerilir. Yağı, hedef alanının tamamına uygulamadan önce duyarlılığınız olmadığından emin olmalısınız. Hamile ve emziren anneler doktora danışmadan kullanmaktan kaçınmalıdır.

Oral olarak kullanmak isterseniz;

Çoğu kişi menekşe yapraklarını çay olarak kullanır. Çay için kuru yapraklar tercih edilir. Yaprakların mükemmel bir şekilde kurutulduğundan emin olun, böylece istenmeyen mikroplar barındırmaz. Bir fincan menekşe yaprağı çayı hazırlamak için, fincana biraz yaprak koyup üstüne kaynar su dökebilirsiniz. Yaklaşık beş dakika boyunca demleyin ve sıcakken için. Menekşe yaprakları genellikle çocuklar, gençler ve yetişkinler için güvenlidir. Çünkü yapraklar nazik besin bitkilerinden biri olarak düşünülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz