Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler Nelerdir?

Zayıflamak için metabolizmanın hızlı çalışması gerekiyor. Metabolizma hızlandırmak için hangi bitkiyi ne kadar almalısınız? Metabolizmayı hızlandıran bitkiler nelerdir? Sizler için bu bitkileri sıraladık. Genel olarak bitkiler metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Detaylar için yazımızı okuyabilirsiniz.

Deniz Yosunu

Ülkemizde pek de tercih edilmeyen bir ürün olan deniz yosunu, ilginç bir öğün seçimi olabilir. Vücudunuzu kadmiyum, kurşun ve stronsiyum gibi toksik metallerden temizlemek için smoothie, milkshake veya meyve suyunuza deniz yosunu ekleyin. Deniz yosunu, bol miktarda iyot içerir ve doğal bir metabolizma güçlendiricidir.

Pancar

Tabağınızda harika görünen parlak renkli bir kök sebzedir. İyi bir betasiyanin kaynağı olan pancarın kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır. Sebze ayrıca, vücudun toksinleri dışarı atmasına yardımcı olan demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineraller kaynağıdır.

Pancar beta-karoten içeriğine ek olarak, B3 vitamini, B6 vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Bu besin ayrıca karaciğer ve safra kesesi için iyidir ve detoksifikasyon için kullanılan safra asitlerinin üretimini desteklemektedir.

Zencefil

Zencefil vücut metabolizmasını iyileştirir ve toksinleri temizler. Gıdaların bağırsaklardaki hareketini hızlandırarak daha iyi sindirim ve detoksifikasyon sağlayan gingerol ve şogaol içerir. Zencefil ayrıca, mide bulantılarını azaltan ve boğaz ağrısını hafifleten bir antienflamatuvar ajandır. Zencefilli limon çayı, boğaz ağrılarını tedavi etmek için hem lezzetli hem de mükemmel bir içecektir.

Brokoli

Mükemmel bir detoks ajanıdır. Brokoli, diğer turpgiller gibi, vücutta biriken aşırı östrojenin etkilerini dengeleyen bileşikler salgılar. Fazla östrojen, kilo artışına, adet öncesi sendromuna (PMS) ve muhtemelen kansere yol açar.

Diyet yaparken, vücudu detoks eder. Daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız günlük atıştırmalık olarak tüketmeniz için en sağlıklı besinler arasındadır.

Soğan

Soğan karaciğer için mükemmeldir. Zengin kükürt bazlı bir amino asit kaynağıdır. Çiğ soğan, vücudu hızlı hareket eden bir detoks maddesi olan glutatyon ile destekler. Soğan ayrıca, vücuttaki kolesterol ve tansiyonu düşüren doğal bir pıhtılaşma önleyici madde içerir. Çiğ olarak salatalarda ya da tüm yemeklerin ana maddesi olarak kullanabilir. Soğan, günlük yemeklerimizde sıkça kullandığımız bir besin olduğundan, birçok insan zaten bu sebzeden faydalanmaktadır.

Ananas

Neredeyse herkes tarafından sevilen tropikal meyve, detoks için harikadır. Yüksek miktarda bromelain içerir ve bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve sindirim sürecini iyileştirmeye yardımcı olan bir sindirim enzimidir. Bromelain, sindirim proteinine yardımcı olur, vücuttaki iltihabı azaltır ve yağların parçalanmasını ve asimilasyonunu destekler.

Ananas, adet öncesi sendromu (PMS) yaşarken sinirleri yatıştırmak için yararlı olan manganez içerir. Soğuk ananas suyu tüketebilirsiniz ya da çiğ olarak yiyebilirsinizz, tatlılara ya da salatalara ekleyebilirsiniz.

Beyaz Lahana

Lahana, bileşik kimyasalların tek tek parçalara ayrılması için gerekli olan kükürt bakımından zengindir. Kükürt mükemmel bir temizleme maddesidir ve vücudun böcek ilacı ve diğer toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Beyaz lahana büyük ölçüde sudan oluşur ve fazla sıvıları vücuttan dışarı atan doğal bir diüretik görevi görür.

Aynı zamanda toksinleri vücuttan temizlemeye yardımcı olan iyi bir glikozinolat kaynağıdır. A vitamini, C vitamini, K vitamini, E vitamini ve folat gibi iyi bir temel vitamin kaynağıdır. Lahana tabağınızda bulunan en iyi detoks besinlerinden biridir.

Elma

Elma metabolizmayı hızlandırmak için en etkili detoks besinlerinden biridir. Besin değeri açısından zengindir ve katkı maddeleri ve metalleri temizleyen pektin isimli çözünür bir lif içerir. Elma ayrıca vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için yararlı olan potasyum içerir.

Buğday Çimi

Buğday çimi kan şekerini düşürür ve doğal olarak metabolizmayı hızlandırır. Doğada alkalidir ve kanın pH dengesini korur. Hızlı etkili ve hafif detoksifiye edici bir besindir. Buğday çimi, size bir dizi sağlık yardımı sunarken, çeşitli yemek tariflerinde kullanılabilir. Ayrıca smoothie ve sebze sularında da kullanabilirsiniz.

Tarçın

Tarçın, sadece adet öncesi sendromu (PMS) belirtilerini yönetmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi miktarda etkili bir detoks maddesi olan manganez içerir.

Vücudun yağ asitlerini işlemesine yardımcı olur ve kan şekeri seviyesini korur. Manganeze ek olarak, kandaki toksinleri temizleyen kalsiyum içerir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, toksinleri vücuttan temizleyen doğal bir diüretiktir. Lahana gibi, bu lezzetli sebze de vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesini korur. Kuşkonmaz, sağlık yararlarına ek olarak çok lezzetlidir.

Avokado

Avokado, sağlıksız yağların emilimini engelleyen ve böylece obeziteyi ve kalp problemlerini önleyen zengin bir tekli doymamış yağ kaynağıdır. Kolesterolü düşürür ve kan damarlarını genişletir. Meyve, karaciğerin sentetik kimyasalları detoksize etmesine ve vücuttan yaklaşık 30 tür karsinojeni temizlemesine yardımcı olan glutatyon adı verilen bir besin içerir.

Avokado yağları, saç yoğunluğunu artırmak ve saç çeperini korumak için şampuan ve saç kremlerinde kullanılır.

Zerdeçal

Zerdeçal, demir, manganez ve lif içerir ve sindirim için çok yararlıdır. Yüksek curcumin içeriği nedeniyle, doğal bir antioksidan, antienflamatuvar ve detoks ajanıdır. Zerdeçal, artrit ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur ve ayrıca kanserle savaştığına inanılır.

Muhteşem bir detoksifiye edici madde olmasının yanı sıra, hücrelerde kolesterol birikimini azaltarak damar sertleşmesini de önler. Belirli enzimlerin üretimini azaltarak iltihaplanmayı önler. Zerdeçal, artrit durumunda ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için kullanılan COX-2 inhibitörleri adı verilen ilaç sınıfına benzer şekilde çalışır.

Uzun zamandır Hindistan’da günlük olarak kullanılmış ve yemeklere lezzet katmıştır.

Ayrıca, bir detoksifiye edici madde olarak, soğuk algınlığı ve öksürükten korunmak için ve doğal bir güzellik maskesinde cildin ışıldamasını sağlamak için aktif bir bileşen olarak kullanılır.

Turp

Turp, sağlıklı safra kesesi ve karaciğeri korumak için vücuttaki safra akışını artıran doğal detoksifiye edici bir besindir. Ayrıca sindirim sürecini de iyileştirir, böylece tüm toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Lezzeti ve sağlık yararları, pişirildiğinde ortaya çıkan kokuyu affettirebilir.

Kişniş

Bitkinin tohumları sindirime yardımcı olur ve vücudun kolesterol seviyelerini korur. Yaprakları, kurşun ve cıva gibi belirli ağır metallerin vücuttan atılmasına yardım ederek, detoksifikasyon sağlar. Salatalarda ve çorbalarda kullanılır.

Nar

Metabolizmayı en iyi hızlandıran besinlerden biridir. Bu meyve, vücudu inflamasyona, diyabete ve kalp hastalıklarına karşı koruyan bir antioksidan olan antosiyanin bakımından zengindir. Çok lezzetlidir ve çiğ olarak yenebilir, tatlıların üzerine serpilir, belirli yemeklerde kullanılır veya meyve suyu olarak içilebilir. Bazı çalışmalara göre, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve böylece cilt üzerinde kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur. Nar, ciltte kolajen zayıflamasına bağlı oluşan hasarı kontrol etmek için çalışır.

Keten Tohumu

Keten tohumu, sağlık yararları ve detoksifiye edici özellikleri ile bilinir. Tohumlar, vücut temizliğini kolaylaştıran besinlerle doldurulur.

Keten tohumu, sağlıklı bağırsak hareketini artıran, hem çözünür hem de çözünmeyen lif bakımından zengindir. Ayrıca kolesterolün bağırsaktan yeniden emilmesini de önler.

Limon

Zengin bir C vitamini kaynağı olmanın yanı sıra detoksifiye edici besinlerdir. Daha iyi sindirim için vücuttaki enzim salınımını uyarır. Toksinleri kolayca sistemden atılabilen suda çözünebilir bir forma dönüştürerek detoksifikasyon işlemine yardımcı olur.

Sabahları bir bardak limon suyu, anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle kanı temizlemeye ve bağırsağın pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Yüksek C vitamini içeriği vücudun bağışıklığını artırır.

Limon çok farklı şekillerde tüketilebilir. Meyve suyundan salata soslarına, marinasyondan püreye kadar geniş yelpazede kullanılabilen çok lezzetli bir meyvedir.

Yaban Mersini

Antioksidan bakımından çok zengindir. Yaban mersini zengin bir antosiyanidin, ellagic asit ve resveratrol kaynağıdır. Ellagic asitin kansere yol açabilecek metabolik sorunları bloke ettiği bilinmektedir. Bu meyveler aynı zamanda kronik iltihaptan dolayı oluşan doku hasarını önleyen ve ağrıyı azaltan doğal aspirinler gibi davranır.

Enfeksiyonu önleyerek ve idrar yolundaki zararlı bakterileri bloke ederek antibiyotik gibi davranır. Yaban mersini antiviral özelliklere sahiptir ve vücut sistemini detoksifiye eder. Detoksifikasyon sürecine yardımcı olan proantosiyanidin olarak adlandırılan zengin bir fitobesin kaynağıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz