Metastaz Nedir? Metastaz Hakkında Bilgi

Metastaz Nedir?

Vücutta yer alan kanserli bir doku varsa ve bu doku bazen kan, bazen lenf damarının yardımıyla farklı bir alana sıçrarsa bu duruma metastaz adı verilir. Bazen herhangi bir ara yardım olmadan da direkt bir şekilde kanserli dokuda sıçrama görülebilir, bu durumda gene metastaz olarak adlandırılır. Aslında bu şekilde anlattığımız zaman pek bir şey anlamıyorsunuz. Bende anlamıyorum işin doğrusu… Bu nedenle size metastaz nedir? Sorusuna çok daha basit bir şekilde cevap vererek hemen anlamanızı sağlayacağım.

Halk Dilinde: Yayılma

Çevremizde her ne kadar görmek istemesek de birilerinin kanser olduğunu duyarız. Bazı muhabbetlerde ise “kanserde çok ilerlemiş, çok yayılmış” gibi cümleler geçer. İşte, bu yayılma durumu metastaz olarak adlandırılan durumdur. Vücutta oluşmuş olan kanserli doku, farklı bir alana da sıçrar, bu alanda da devam eder büyümeye. Hâl böyle olunca da tek bir alanda ki ciddi sağlık problemi, yayılma nedeni ile çok daha farklı alanda söz konusu olur.

Farklı Dokularda Gelişim Mümkün

Tümör ya da farklı bir kanser nedeni ile oluşan doku, kesinlikle tek bir noktada kalacak diye bir kural yoktur. Bu dokular, yayılma yolu ile yani metastaz adı verilen olay neticesinde farklı bir dokuya da nüfuz ederler. İşin kötü yanı, bu dokulara sıçramaları halinde öyle zarar verip geçip gitmezler ya da yok olmazlar. Aksine orada da hemen yerleşir, sistemlerini kurar ve ikinci bir bina inşaatı gibi o dokuda da ciddi bir zararın oluşmasına neden olurlar.

Yayılmada Erken Teşhisin Önemi

Bu tür yayılma durumlarını önlemek, yayılma olması halinde dokunun sıçradıktan sonra tam olarak gelişmesini sağlamak için erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Eğer bilinçli bir şekilde hareket edilirse, bu tür durumlara önceden müdahale etme şansına sahip olabilirsiniz. Fakat umursamaz ve tam olarak doğru bir kontrol sürecine tabii olmazsanız çok ciddi sorunlar yaşarsınız. Benim tavsiyem en ufak sorunda dahi durumu ciddiye alıp bir uzman kontrolüne gitmektir. Aksi halde “bir şey olmaz” deyip kalırsanız zamanla sorunlar daha büyük bir hâl alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz