Mide Bulantılarınız Hamile Olduğunuza İşaret Mi?

mide bulantısı hamilelik

Aslında bu sorunun cevabı hamileden hamileye değişkenlik gösterebilmekle birlikte genellikle hamileliğin ilk haftalar ile başlar. 5. Ya da 6. Haftadan sonra burnunuzda ve midenizde başlayan hassasiyetle bulantılarınız baş gösterir.

Hastalandığınızda ya da burnunuzun ve midenizin çok hassas olması halinde mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Midenizdeki hassasiyet ve bulantılar sizin gülük hayatınıza kadar sirayet ederek sosyal yaşamınızı bile olumsuz etkileyebilir. Düşünsenize mideniz bir kere kalktığında belki de kusmadan rahat edemeyeceksiniz. Peki, siz normal şartlarda böyle hassasiyetler yaşarken, hamilelerin nasıl bir süreç geçirdiğini hiç düşündünüz mü?

Hamilelik Belirtisi Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Aslında bu sorunun cevabı hamileden hamileye değişkenlik gösterebilmekle birlikte genellikle hamileliğin ilk haftalar ile başlar. 5. Ya da 6. Haftadan sonra burnunuzda ve midenizde başlayan hassasiyetle bulantılarınız baş gösterir ve bazen kusma ile sonuçlanırken bazen de sadece bulantı olarak kalabilir. Birçok kadın hamile olduğundan şüphelenmesinin durduk yere yaşadığı mide bulantıları olduğunu söyler. Siz günlük rutin işlerinizi devam ettirirken bir anda midenizin bulanması, kusmanız ya da öğürmeniz gibi sıkıntılı haller hamile olduğunuza işaret ediyor olabilir.

Genellikle 2. Aya girmeden başlayan mide bulantıları hamileleri bu süreçte yaşadığı en sıkıntılı dönemleridir. Çünkü normalde bayılarak yedikleri yemeklerden tiksinebildikleri gibi her şey ama her şey onların midelerini bulandırabilir. Her zaman yedikleri ekşi gıdalardan artık tiksindikleri gibi tam tersine tatlı besinler onlara daha lezzetli geliyor olabilir. Tabi bu mide bulantısı süreci sadece gıdalarda geçerli değildir. Parfüm kokusu, deterjan ya da yumuşatıcı gibi keskin kokular da pekâlâ midenizi bulandırabilir.

Baskın Kokulu Her Nesne Hamilelerin Midesini Bulandırabilir?

Hatta bazı hamileler mide bulantılarının yoğun olduğu ilk 8-10 hafta içinde duş jeli ya da şampuan gibi maddelerin bile kokularından fazlasıyla etkilendiklerini söylemektedir. Toplu taşıma ya da kendi aracınızla bile seyahat etmek sizin için işkenceye dönüşebileceği gibi yanınızda yemek pişmesi halinde de kokulardan fena halde etkilenebilirsiniz.

Birçok kadının hamile kalmayı düşünmeye başlaması ile birlikte aklında ilk beliren soru olan mide bulantısı ne zaman başlar? Sorusu kişiden kişiye değişebileceği gibi süresi ve şiddeti de yine kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı hamiller bu bulantıları kısa aralıklarla hafif şekilde atlatırken bazıları ise sosyal çevrelerinden bile uzaklaşacak kadar etkilenebiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz