Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısına Karşı Ne Yapmalı?

Mide bulantısı, hepimizin mutlaka başına gelmiş olan ve insanın epeyce keyfini kaçıran bir şikâyettir. Belki bir grip virüsü belki de yediğiniz bir yiyeceğin dokunması, midenizi bulandırmış olabilir. Nedeni ne olursa olsun sonuç, kendinizi kusacak gibi ve hasta hissetmeniz olacaktır. Mide bulantısı belirtilerini hafifletmek ve rahatsızlığınızı azaltmak için bu makalede bazı doğal çözüm önerileri bulabilirsiniz.

Eğer şiddetli bir kusma söz konusuysa ya da bulantı ve kusma 24 saatten fazla sürdüyse veya kanlı kusma söz konusuysa, geçici çözümlerle zaman kaybetmeyip mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Mide bulantısını geçirmek için önce bulantı sebebi belirlenmelidir. Bu da hiç kolay olmayabilir çünkü mide bulantısı ve kusma birçok sağlık sorunun belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin neden ortaya çıktığı anlaşılırsa tedavi şeklinin belirlenmesi de kolaylaşacaktır.

Örneğin, mide bulantısı migren sonucu ortaya çıkıyorsa, migren tedavisi (ilaç alınması, soğuk kompres yapılması, dinlenme, sessizlik ve ışıktan kaçınma) kusma ve mide bulantısının da kesilmesini sağlar. Eğer reflü nedeniyle mide rahatsızlanmışsa reçetesiz ilaçlar alarak ya da doktorunuzun reflüye dair tavsiyelerine uyarak belirtileri hafifletebilirsiniz. Tabii ki bu saydığımız örnekler dışında da mide bulantısına ve kusmaya neden olabilecek çokça etken bulunmaktadır.

Bazen midenizin bulanacağını önceden kestirebilir bazen de nedenini anlayamadığınız şekilde, beklemediğiniz bir anda mide bulantısı ve kusmayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Midenizin bulanacağını anlasanız da anlamasanız da bu, hoş olmayan bir durumdur. Aşağıda mide bulantısını gidermek ve kusmayı önlemek için bazı etkili ev reçetelerini bulabilirsiniz.

Hepimiz hayatımızın bir noktasında şiddetli şekilde yaşamışızdır. Kusma hissi yavaş yavaş yükselir ve sizi sersemletir ve düpedüz rahatsız hissettirir. Bulantı hoş değildir ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir dizi faktörden dolayı oluşabilir.

Mide Bulantısından Nasıl Kurtulabiliriz?

İyi haber; bulantı semptomlarını doğal olarak azaltmak için güvenli ve uygun maliyetli yollar vardır. Bulantının aslında karmaşık bir koruyucu mekanizma olduğunu biliyor muydunuz? Mide bulantısı semptomları, bağırsak tıkanıklığı ya da vücutta toksik birikmesi gibi bir tehdit nedeniyle beyne gönderilen mesajlardan etkilenir.

Bulantı hissi kusma ile neticelenebilir; mide içeriğinin ağızdan kuvvetli bir şekilde boşalmasıdır. Bulantı hissederken, solgunlaşabilirsiniz, soğuk ter dökebilirsiniz, fazla tükürük salgılayabilirsiniz ve kalp atış hızınız artırabilir veya nabızda artış hissedebilirsiniz. Bazı vakalarda kusma, bulantı hissini hafifletir, çünkü vücut, bulantıya neden olan zararlı madde veya sindirim tıkanıklığını ortadan kaldırmıştır.

Sıvı Tüketimine Ağırlık Verin

Eğer mideniz bozuksa, yiyecekleri sindirmesi için mideye fazladan yük bindirilmemesi gerekir. Kusmanız durana ve kendinizi daha iyi hissedene kadar sıvı gıda tüketmelisiniz. Su içmenin yanı sıra, asidik özelliği olmayan, sindirimi kolay, sulandırılmış meyve sularını oda sıcaklığında tüketebilirsiniz. Bu tarz besinler ayrıca kusma ve ishal sebebiyle oluşan sıvı kaybını da önleyecektir.

Dinlenin

Mide üşütmesinin (bazı mikroorganizmaların neden olduğu üst solunum yolları enfeksiyonudur ve gerçek nezle ya da grip değildir) en iyi tedavisi doktorların da belirttiği gibi, yatak istirahatidir. Ne kadar çok dinlenirseniz vücudunuz, hastalık yapan mikroorganizmalarla mücadele etmek üzere, o kadar enerji toplayacaktır. Kusma ve mide bulantısının, nedeni ne olursa olsun, en iyi tedavisi dinlenmektir.

Alkol Tüketmeyin

Alkolü biraz fazla kaçıran herkes içkinin mideye dokunduğunu da tecrübe etmiş demektir. Mideniz bozukken kesinlikle alkollü içecekler içmemelisiniz. Eğer alkol yüzünden mideniz bozulmuşsa, “çivi çiviyi söker” deyimini kesinlikle aklınızdan geçirmeyin. Daha çok alkol sizi ancak daha çok hasta eder. Aynı şekilde yağlı yiyecekler, aşırı baharatlı yiyecekler, çok fazla kafein içeren içecekler ve sigara kullanımı da kesilmelidir.

Kusmaktan Kaçınmayın

Mideniz bulandığında yapacağınız en büyük yanlışlardan biri de kusmayı engellemeye çalışmaktır. Çünkü kusma, midenizin kendisini rahatsız eden her neyse ondan kurtulma yöntemidir. Kusmayı engellemeye çalışmak yemek borusunu hırpalamaya neden olur.

Eczaneye Gidin

Bazı reçetesiz mide ilaçları mide duvarını kaplayarak rahatsızlık hissinizi engellemeye yardımcı olabilir. Ancak kulaktan dolma bilgilerle ilaç almak midenizi rahatlatmak yerine aksine daha çok rahatsız edebileceğinden, ilaç almadan önce bir uzmana danışmanız en iyisidir.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulamak başka bir rahatlama yöntemidir. Kusma anında başınıza uygulayacağınız soğuk kompresin rahatlatıcı etkisini görebilirsiniz. Bu uygulama kusmanızı durduramaz ama sizin biraz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Vücudunuzun Elektrolit Dengesini Koruyun

Kusarak kaybedilen elektrolitlerin, özellikle potasyum ve sodyumun, vücut elektrolit dengesinin sağlanması için yeniden vücuda girmesi gerekir. Eğer gün içerisinde bu elektrolitleri gıda yoluyla alamıyorsanız elektrolit içeren sporcu içeceklerinden veya eczanede satılan elektrolit solüsyonlarından alabilirsiniz. Bu gibi içecekler mide tarafından kolayca sindirilebilir ve vücudun kaybettiği elektrolitlerin yerine koyulmasını sağlayabilir. Sporcu içeceklerini sulandırarak midenizi rahatsız etmeden sindirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Zehirlenme şüphesinin olduğu durumlarda ev reçeteleri ya da diğer bitkisel çözümlerle vakit kaybedilmemeli ve mutlaka hemen bir doktora veya hastaneye başvurulmalıdır. Gebelikte ortaya çıkan mide bulantıları için de anne adayları kendi doktorlarına danışmalı ve bitkisel reçetelerden kaçınmalıdır. Hamilelik boyunca tıpkı ilaçlar gibi bitkiler de sakıncalı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz