Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantılarının genelde patolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Özellikle sindirim sistemi hastalıkları geçiren hastalarda çok fazla görülür. Mide rahatsızlıkları mide ülseri midede oluşan gastrit gibi mide rahatsızlıkları mide bulantılarının baş sebeplerindendir. Mide bulantısı hamile kalan bayanlarda da sıkça görülür. Özellikle hamileliğin ilk aylarında hormonların yükselmesi ile mide bulantıları başlar ve kişiyi rahatsız eder. Ayrıca mide bulantılarının başka sebepleri de vardır.

Sebepleri Nelerdir?

Mide bulantıları psikolojik sebeplerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Kişi aşırı stres yaşadığı durumlarda stres midesine vurur ve midenin bulanmasına neden olur. İç kulak hastalığı yaşayan hastaların oluşan iltihaptan dolayı da mide bulantıları meydana gelir. Ayrıca kişi de oluşan hipertansiyondan kaynaklı olarak yine mide bulantıları oluşmaktadır.

Vücudun herhangi bir organında oluşan iltihaptan dolayı da mide bulantıları yaşanır. İltihap midenin bulanmasına sebep olur. Ayrıca pankreas ve böbrek rahatsızlıkları yaşayan hastalarda da mide bulantıları olur. eker hastalığına bağlı rahatsızlıkların başın da yine mide bulantıları baş gösterir.

Baş ağrılarından dolayı da yine mide şikayetleri olur. Özellikle de midenin bulanması sıkça rastlanan şikayetlerdendir. Kişi de beliren migren ağrıları sinüzit gibi ağrılar da mide ağrıları başlar. Kan şekeri kontrolsüz olarak yükseldiği zaman midenin bulanmasına sebep olmaktadır.

Mide bulantıları bazen kendiliğinden de ortaya çıkmaktadır. Kalp hastalıklarından dolayı da mide bulantıları baş gösterir. Ayrıca kişi bazen yolculuklara çıktığı zaman da kişide yol tutması sonucu mide bulantısı olabilmektedir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mutfağınızda yer alan bazı yiyecekler ve baharatlar da mide bulantınızı ve kusmanızı kesmeye yardımcı olabilir. Zehirlenme, gebelik veya altta yatan ciddi bir rahatsızlık şüphesi yoksa, burada mide bulantısına karşı önerilen bitkisel veya diğer doğal çözümleri deneyebilirsiniz. Aksi halde bir doktorla görüşmeniz gerekir.

Zencefil

Şüphesiz zencefil en iyi mide kürüdür. İster zencefil çayı, ister zencefilli çörek olarak olsun, herhangi bir şekilde zencefil tüketmek, mide bulantısını yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Eğer seyahat halindeyseniz, mide bulantısını geçirmek için alacağınız ilaçlar yerine zencefil içeren şekerler ya da zencefil sakızları kullanabilirsiniz. Çalışmalar zencefilin, eczanelerde satılan mide bulantısı ilaçlarından çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Genellikle zencefil olarak bilinen Zingiber officinale kök bitkisi, 2.000 yıldan fazla bir süredir çeşitli geleneksel tıp sistemlerinde, bulantı ilacı olarak kullanılmaktadır. Birçok klinik öncesi ve klinik çalışma, zencefilin farklı uyaranlara karşı bulantı azaltıcı etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

2000 yılında, Birleşik Krallık’taki Lisansüstü Tıp ve Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’ndaki araştırmacılar, bulantı ve kusma için zencefilin etkinliğini anlamak için, rastgele kontrollü çalışmalardan elde edilen kanıtların sistematik bir incelemesini yapmıştır. Aşağıdaki koşulların her biri için bir çalışma bulundu:

  • Deniz tutması
  • Sabah bulantısı (gebelik)
  • Kemoterapinin neden olduğu mide bulantısı

Çalışmalar topluca zencefilin plasebodan etkili olduğunu buldu. Bulantıdan kurtulmak ve zencefilin şifasından faydalanmak için gün boyu zencefil çayı içebilirsiniz. Kendi zencefilli çayınızı yapmak için zencefil kökünü dilimler halinde kesin ve 10 dakika kaynar suda demleyin. Sonra zencefili süzün ve içmeye hazırsınız. Ayrıca, zencefil yağı da kullanabilirsiniz.

Nane

Nane çayı mide bulantısını hafifletir. 1 yemek kaşığı kuru nane yapraklarını yarım litre sıcak suda 30 dakika bekleterek demleyin. Çayı içerken nane yapraklarını da çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Çay kadar, haşlanmış nane yaprağını yemek de mide bulantısına iyi gelmektedir.

Nane yağı, mide astarı ve kolon üzerindeki antiemetik ve antispazmodik etkileri için tavsiye edilir. Birçok çalışma, postoperatif bulantı ve kusmayı azaltmada nane yağının etkinliğini göstermiştir. 2012 yılında New York’taki Molloy Koleji’nde araştırmacılar, postoperatif bulantıların şiddeti üzerindeki etkilerini postanestezi bakım ünitesinde cerrahi prosedürler geçiren kadınlarda değerlendirdi.

Postoperatif bulantı şikayeti olan kadınlar, geleneksel antiemetikler, nane yağı veya tuzlu su buharının solunması ile tedavi edilmeye başlandı. Sonuçlar, hasta sayısının azlığı nedeniyle istatistiksel anlamlılığa ulaşılmamış olsa da, bulantıyı azaltmada nane yağı iyi bir etki gösterdi.

Bir 2013 çalışmasında, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlenmesinde nane yağının etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmacılar, kontrol gruplarına kıyasla tedavinin ilk 24 saatindeki emetik olayların yoğunluğunda ve sayısında önemli bir azalma olduğunu ve herhangi bir yan etki bildirilmediğini bulmuşlardır. Nane yağı kullanıldığında, tedavi maliyeti de azaldı.

Mide bulantısı için birçok nane yağı türü kullanılır. Boynunuzun arkasına ve ayak tabanlarına bir ila iki damla sürmeyi deneyin. Ayrıca soğuk veya ılık su banyosuna 5 ila 10 damla nane yağı ekleyebilirsiniz. Soğuk bir komprese iki ila üç damla ekleyebilir ve başınızın üzerine koyabilirsiniz.

Kızılcık Suyu

Kusma ve mide bulantısı şikayetinde, o gün içerisinde katı yiyeceklerden uzak durmanız önerildiği doğrudur ancak sıvı tüketimine ara vermemelisiniz. Perhiziniz sırasında kızılcık suyu içebilirsiniz. Kızılcık suyu sindirimi kolay olduğu için mide bulantısı esnasında sıkça tercih edilen bir içecektir.

Limon

Limon en çok, vücudun herhangi bir bölgesinden toksinleri temizleyebilme yeteneği ile bilinir, ama bulantı için de doğal bir ilaç olarak hizmet ettiğini biliyor muydunuz?

2014 te çift kör, rastgele, kontrollü bir klinik çalışma, hamilelik sırasında limon soluma aromaterapisinin bulantı ve kusmaya olan etkisini araştırdı. Bulantı ve kusma bulunan yüz gebe kadın, müdahale ve kontrol gruplarına ayrıldı. Hastalar mide bulantısı hissettiğinde limon yağı ve bir plasebo verildi.

Sonuçta; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Müdahale grubundaki tedavinin ikinci ve dördüncü günlerinde, bulantı ve kusma şiddeti ortalama puanları, kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü; bu da, hamile kadınlarda mide bulantısını azaltmada limon kokusunun etkili olabileceğini düşündürdü.

Bulantıdan limonla kurtulmak için, taze bir limonu kesin ve mide bulantısı hissettiğiniz her an bunu soluyun. Ayrıca, bulantı belirtileri ortaya çıktığında, bir limonu ısırabilirsiniz veya limon yağı veya limon suyu da kullanabilirsiniz.

Limon Suyu: 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal midenizi rahatlatabilir.

Misket Limonu Suyu: Mide bulantısına acil bir çözüm arıyorsanız 1 fincan suya, 10 damla misket limonu ve yarım çay kaşığı şeker karıştırın. Ardından bu karışıma ¼ çay kaşığı kadar karbonat ekleyerek içebilirsiniz.

Süt: Doğrudan süt içmeyin. Bunun yerine mide bulantısı ve kusmayla mücadelede, yemesi kolay, eski bir süt tostu tarifini deneyebilirsiniz. 1 fincan sıcak sütü bir kaba koyun ve ardından çok az tereyağı sürülmüş tost ekmeğini bu karışıma bandırarak yavaş yavaş yiyin.

Soğan: 1 çay kaşığı soğan suyunun içerisine 1 çay kaşığı toz zencefil karıştırıp mide bulantısını bastırmak üzere içebilirsiniz.

Anason

Anason kürü mide bulantısı ve kusma halleri için yardımcı bir kürdür. Yarım fincan sıcak suyun içerisine ¼ çay kaşığı anason koyup demlemeye bırakın. 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra karışımı süzerek gün boyunca içebilirsiniz.
Dilerseniz kabak veya havuç gibi sebzeleri, üzerlerine anason serperek tüketebilirsiniz. Eğer mideniz meyveleri hazmedebiliyorsa, pişmiş elma veya armut üzerine anason ekleyebilirsiniz.

Tarçın: Yarım çay kaşığı toz tarçını 1 fincan kaynamış suya koyarak demleyin ve süzgeçten geçirerek mide bulantısına karşı yudum yudum için.

Karanfil: Karanfil çayı mide bulantısıyla mücadeleye yardımcı, içimi hoş bir içecektir. 1 fincan sıcak su içerisinde 1 çay kaşığı toz karanfili demleyin. Demlediğiniz karanfil çayını ihtiyaç duyduğunuz kadar süzerek için.

Rezene: 1 çay kaşığı rezene tohumunu kırın ve 1 fincan sıcak suda demleyin. Demlediğiniz bu çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Mide bulantısını geçirmek için yudum yudum için.

Papatya Çayı

Papatya çayı, dünyanın en popüler bitkisel çaylarından biridir. Aslında, her gün yaklaşık bir milyon bardak tüketiliyor. Papatya çayı poşetleri piyasada veya marketlerde mevcuttur ve sıklıkla diğer popüler şifalı bitkilerle harmanlanmış veya karıştırılmış papatya çiçeği tozu içerir.

Geleneksel olarak, papatya sindirim sistemi gevşetici olarak değerlendirilmiştir ve bulantı, kusma, hazımsızlık, kabızlık ve ishal gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Mide bulantısından kurtulmaya, mideyi yatıştırmaya ve bağırsaklarda yiyecek taşıyan kasları gevşeterek bulantıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Kenevir Yağı

Kenevir yağı, sağlık koşullarını tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Kenevir, kontrollü bir maddedir ve kötüye kullanım olasılığı bulunmaktadır. Ancak, sayılı sağlık endişeleri ve hastalıkları ile mücadele edebilme yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar kenevirin iyileştirici değerinin çok yüksek olduğunu iddia ediyorlar.

Kenevirin bulantı azaltıcı etkisi, tıpkı insanlar gibi toksik bir soruna yanıt olarak kusan çok çeşitli hayvanlarda gösterilmiştir. Son zamanlarda, hayvan deneylerinden elde edilen kanıtlar kemoterapi hastalarında bulantı semptomlarını kontrol etmek için özellikle yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, birçok kenevir reseptörünün, gıda alımının, bulantı ve kusmanın; mide salgılanmasının, bağırsak iltihabının ve bağırsakta hücre çoğalmasının düzenlenmesinde rol oynadığını bulmuşlardır.

Kenevir yağını bir tedavi aracı olarak kullanan kişiler, bir sıvıya karıştırarak tüketirler. Çoğu hasta, çok küçük bir miktarla başlar ve uzun bir süre boyunca tedavi dozunu artırır, bu da kronik bulantıdan muzdarip olanlar için gerekli olabilir.

Bazı bölgelerde tıbbi sorunlar için kenevir önerilmektedir ve bu tıbbi bir hastalık kanıtı gerektirebilir. Bununla birlikte, hamile kalmak istiyorsanız ya da hamileyseniz, kenevir yağını veya herhangi bir kenevir ürününü kullanmayın. Hamileyken kullanan kadınların, çocuklarının doğum kusurlarıyla veya çok düşük ağırlıklarla doğma riskini artırabileceği konusunda bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Sirke

Bazen kustuktan sonraki kokular mide bulantısının devam etmesine neden olur. Kustuktan sonra ağzınızı temizlemek için çeyrek fincan su ve çeyrek fincan sirkeyi karıştırın. Ancak bu karışımı içmeyin çünkü karışım mide asitlerinin artışına neden olarak mide açısından sorun yaratabilir. Bu karışımla sadece dişlerinizi ve ağzınızı çalkalayın, gargara yapın.

B6 Vitamini

B6 vitamini, hazımsızlık ve gebelik mide bulantısını azaltma kabiliyeti dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve psikolojik işlevlerde önemli bir rol oynar. Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan rastgele, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, 25 saatte 25 miligram B6 vitaminini 72 saat boyunca her sekiz saatte bir ağızdan alan ve aynı sırada plasebo alan 28’i kadın, 31 hasta çalışmaya dahil edildi. B6 vitamini grubundaki 31 hastanın on iki tanesi tedaviden önce ciddi mide bulantısı geçirdi.

Üç günlük tedavi tamamlandığında, B6 vitamini grubundaki 31 hastanın sadece sekizinde herhangi bir kusma belirtisi vardı. Tedaviden sonra, B6 vitamini ve plasebo alan şiddetli bulantı hastalarında ortalama “bulantı farkı” skorunda anlamlı bir fark vardı. Bulantıdan kurtulmak için, semptomlar ortadan kalkıncaya kadar günde üç kez 25 miligram B6 vitamini alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz