Misvak Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Ağız hijyeni, nadiren ciddi olarak düşünülen bir konudur. Demek istediğimiz şu; kanser, kalp hastalığı, tüberküloz, vb. gibi sorunlarla dolu bir dünyada, diş ağrısı ve ağız hijyeni çoğu insanın endişelenmediği bir konudur. Ancak, diş eti kanaması veya diş apsesinden dolayı acı çeken bir kişi, ağzındaki ağrıdan başka bir şeye odaklanamaz. Bu sorunlardan dert yanıyorsanız, bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Misvak diş temizliğine yardımcı olur ve bu amaç için 7000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Misvakın antibakteriyel özellikleri, diş fırçası ve diş macunu işlevlerini birleştirerek birçok insanı korkunç diş çürümesi vakalarından kurtarmıştır.

Bulgulara göre, Babil ve Mısır zamanından beri kullanılmaktadır. Yani Kleopatra’dan daha eski olduğu anlamına geliyor. Bu çubuklar genellikle Arap dilinde “Arak” olarak bilinen Salvadora persica ağacı ile ilişkilidir. WHO ve diğer bağımsız sağlık kuruluşları tarafından yapılan birçok çalışmada, düzenli olarak misvak kullanan kişilerin diş macunu kullananlara göre daha sağlıklı dişlere sahip olduğu bulunmuştur.

Araştırma, düzenli kullanımının, gingival hastalıklar üzerinde terapötik bir etkiye sahip olduğunu ve Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter actinomycetemcomitans vb. gibi organizmaların neden olan çoğu diş hastalığına karşı harekete geçtiğini ortaya koymuştur. Yapılan yeni bir çalışma, düzenli diş fırçalamaya ek olarak kullanıldığında plak ve diş eti sağlığında gözle görülür bir iyileşme kaydedilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Bunun dışında, birçok başka faydaya da sahiptir.

İslamiyetteki Yeri

Peygamberin “Arak ağacından yapılmış” dallar kullandığı söylenir ve bu nedenle, Peygamberin yaşamı ile ilgili hadislerde de bahsedilir. Cuma günlerinde, yolculuklara başlamadan önce ve sonra, dini uygulamalardan önce kullanılması tavsiye edilir ve Arap yarımadası, Kuzey Afrika, Hint Yarımadası ve Güneydoğu Asya boyunca milyonlarca nüfus tarafından kullanımı övülmüştür.

İçerisindeki Etken Maddeler: Bu çubuğu, bu kadar etkili kılan şey nedir? Bu sorunun cevabı, aktif bileşenlerinde yatmaktadır. Diş macunları, ağız gargaraları ve diş tozları gibi çoğu oral dezenfektanlar, tüm reklam kampanyalarını silika gibi bir veya iki temel bileşen etrafında inşa ederken, misvak, ağız sağlığını korurken aynı zamanda diş kalitesini destekleyen 19 aktif maddeden oluşmaktadır.

 • Alkaloidler; Salvadorine, Trimetilamin; antibakteriyel etkiye sahiptir.
 • Silika: Doğal aşındırıcıdır ve lekeleri azaltır.
 • Kalsiyum, klorürler, florürler: Diş bakımı için önemlidir. Flouride diş yapısını remineralize etmeye yardımcı olur.
 • Sülfür
 • C vitamini
 • Reçineler: Çürük oluşumunu önlemek için mine üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.
 • Tanenler: Doğal bir büzücü olarak işlev görür ve tükürük üretimini uyarır.
 • Küçük miktarlarda Saponinler, Flavonoidler ve Steroller
 • Uçucu yağlar: Hafif bir tat ve koku verir, tükürük oluşumunu teşvik eder ve şişkinliği hafifletir.

Diş Çürümesi İle Savaşır

Modern çağın en büyük nimetlerinden biri, her istediğimiz gıdanın elimizin altında oluşudur. Tatlı, ekşi, keskin, acı, taze, işlenmiş; her ürünü kolaylıkla satın alabiliyoruz. Ancak, özellikle şeker bakımından zengin gıdalar olmak üzere, tüketimdeki bu artış, genel popülasyonda diş çürümesi vakalarının artmasıyla kendini göstermiştir.

Diş çürüğü, diş minesi yok olduğunda oluşur. Peki düzenli diş fırçalamanıza rağmen bu mine nasıl yok oluyor? Basit! Ağızlarımız yüzlerce farklı bakteri çeşidi barındırıyor, bunların bazıları iyi ve bazıları da kötüdür. Bu bakteriler, asit üretmek için gıdalarda bulunan nişasta ve şekeri kullanır, bu da diş minesini aşındırır ve çürümeye yol açar.

Piyasadaki diş macunlarının çoğu bu çürümeyi aşmak için florür kullanırken, bunun için başka etkili bir çözüm de tükürüğünüzdür. Tükürük, asit oluşumunu önleyerek dişlerin çürümesine engel olur ve dişlerinizin kendilerini tamir etmesini sağlar. Misvakın, ağızda tükürük oluşumunu herhangi bir ticari üründen daha çok artırdığı ve dolayısıyla diş çürümesi ile savaştığı bilinmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit sayesinde diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur ve böylece diş beyazlamasını da teşvik eder.

Tartar ve Plak Oluşumunu Önler

Şaşırtıcı bir şekilde, plak yaygın görülür ama kimsenin bu durumdan haberi olmaz. Plak, bakteri büyüdükçe ve çoğaldıkça dişler ve diş etleri üzerinde oluşan renksiz bakteri tabakasıdır. Ancak düzenli diş fırçalama plakları kolayca azaltabildiği halde birikme, gelecekte diş eti hastalığına ve diş kaybına neden olabilecek görülebilir sarı renkli tartar oluşmasına neden olur. Tartar ve plak oluşumunu ve böylece diş eti hastalığını ve diş kaybını önlemenin en iyi yolu, düzenli ve doğru şekilde diş fırçalamaktır. Misvak bu noktada, bakterilerin diş ve diş etlerinde birikmesini önleyen antibakteriyel özelliği sayesinde yardımcı olur.

Kötü Ağız Kokusunu Yok Eder

Ağız kokusu, diş sorunlarının göstergesidir. Özellikle diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinden dolayı oluşan kötü koku, ağzınızda kötü bir şeyler olduğu konusunda net bir uyarıdır. Tükürük üretiminin azalması da kötü kokuya yol açabilir. Misvakın güçlü antibakteriyel aktivitesi, ağızda tükürük üretimini artırıcı özelliği ile birlikte, kötü ağız kokusu için etkili bir ilaçtır. Ek olarak, fırçalama esnasında kendisine özgü hafif bir koku oluşturan bazı bileşikleri serbest bırakır.

Zararlı Bakteriler Ve Mikroplarla Savaşır

Ağzınız, hepsi zararlı olmayan 700’den fazla farklı bakteri türü barındırır. Ağızda bulunan bakterilerin çoğu gıdaların parçalanmasına ve birçok durumda sağlıklı diş ve diş etlerinin korunmasına yardımcı olurken, bazı bakteriler dişlere ve diş etlerine aktif olarak zarar veren kötü bakterilerdir. Diş çürükleri, tartar, dişeti hastalığı ve periodontitis (diş etlerini ve çene kemiğini etkileyen ağrılı bir durum), ağızda yaşayan bakterilerle ilgilidir.

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer bağımsız araştırma grupları tarafından yürütülen çok sayıda çalışmada, Misvakın ağızda bakteriyel büyüme ile aktif olarak mücadele eden bir dizi antibakteriyel bileşik içerdiği gösterilmiştir. Ayrıca, düzenli olarak misvak kullanan insanların, düzenli diş macunu kullanmayan insanlara oranla daha az sağlık sorunu yaşadığı görülmüştür.

Antikarsinojenik ve Analjeziktir

Bazı terapötik / iyileştirici etkileri vardır. İçerisinde bulunan peroksidaz, katalaz ve polifenoloksidaz gibi antioksidan enzimlerin, kansere karsı önleyici özelliklere sahip oldukları, yani kanseri önledikleri söylenir. Vücutta zaten var olan kanserle ne kadar etkili mücadele ettiği henüz belirlenemese de, önleyici bir tedavi olarak kullanımı araştırma yoluyla kanıtlanmıştır.  Ek olarak, etken maddeleri, özellikle diş etlerinde, iltihap ve ağrı ile başa çıkmaya yardımcı olan analjezik veya ağrı giderici özelliklere sahiptir.

Misvak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle temiz, çok kurumamış, uzun süre açıkta veya güneş altında beklememiş şekilde satılan yerlerden temin edilebilir. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından eğri, şekli bozuk veya budaklı olanlar alınmamalıdır. Misvağın uzunluğu yaklaşık olarak bir karış veya biraz daha uzun olabilir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Tek başına ya da normal diş fırçalama rutininize yardımcı olarak kullanılabilir. Etkili bir şekilde kullanmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Bir ucunu tırtıklamaya veya çiğnemeye başlayın.
 • Dağılmadan yumuşaklaşana ve lifleri ortaya çıkana kadar aynı taraftan çiğnemeye devam edin.
 • Ayrıca çubuğu suya batırarak nemlendirebilirsiniz.
 • Kıllara benzeyen lifler gördüğünüzde, dişlerinizi düzenli bir diş fırçası ile yapacağınız gibi fırçalayın.
 • Mevcut olanlar tükendiğinde ucundan biraz daha kırpın veya çiğneyin.

Fırçalama işleminden sonra misvağın ucu yıkanarak, kullanılan kısmı alta gelecek şekilde steril şekilde saklanmalıdır. Birkaç fırçalamadan sonra tellerin şekli bozulacağı için bu kısım kesilerek, yukarıdaki anlatılan işlem ile misvak, tekrar tekrar kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz