Moringa Tohumunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Moringa oleifera on yıllardan beri insanoğlunun bildiği en değerli bitkilerden biridir. Alt Himalaya bölgesi, Asya, Afrika, Arabistan ve birkaç Batı ülkesinde popülerlik kazanmaya başlamaktadır. Moringa bitkisinin 4 tane yenilenebilir kısmı vardır; Kabukları, yaprakları, tohumları ve kökleri. Bu bitki, yenilebilir parçalar üretmenin yanı sıra, yetersiz beslenme, açlık, kırsal yoksulluk, halk sağlığı, ormansızlaşma ve estetik gibi problemleri çözme potansiyeline de sahiptir. Moringa tohumlarının inanılmaz sağlık yararları, Moringa bitkisinin kabuğundan elde edilir.

Moringa ağacı, asırlardır Asya, Afrika ve Karayip Ülkelerinde “Mucize Ağacı” olarak adlandırılmaktadır. B6 vitamini, betakaroten, C vitamini, magnezyum ve protein gibi besinler açısından zengindir. Zengin besinsel yoğunluğu nedeniyle, bu ağacın cilt, sindirim, göz, diyabet, kolesterol, bakteriyel enfeksiyonlar ve şişmanlık sorunlarını iyileştirdiği ve genel sağlığı teşvik ettiği bilinmektedir.

Neden Tüketilmelidir?

Moringa ağacının dallarından aşağı sarkan ince yeşil kapsülleri vardır. Moringa tohumlarının çıkarıldığı bu baklalar, pişirilmiş veya kavrulmuş olarak tüketilebilir. Bu tohumlar, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip çok çeşitli besinler içerirler. Ayrıca kalp hastalığı riskini azaltır, kolesterolü düşürür, kan şekerini stabilize eder ve bağışıklık sistemini geliştirir. Moringa tohumlarının topikal kullanımı da vardır. Çıkarılan yağ, cilt için doğal bir nemlendirici görevi görür. Ayrıca, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu ve yaraları, kesikleri ve ısırıkları tedavi ettiği için topikal olarak bir büzücü olarak uygulandığı bilinmektedir.

Besin Değerleri: Moringa tohumunun besin değeri hakkında biraz bilgi edinelim. Aşağıdakiler, 100 gram kuru tohumun makrobesin içerikleridir:

  • Yağ: 38 gram
  • Proteinler: 31 gram
  • Karbonhidratlar: 17 gram
  • Lif: 7 gram
  • Sıvı: 7 gram

Kan Şekeri Seviyelerini Düşürür

Önemli özelliklerinden biri, kan glukoz seviyelerini düşürme kabiliyetidir. Bu nedenle bir antidiyabetik ajan olarak anılır. 2012 yılında yapılan bir çalışma, moringanın diyabetik sıçanlar üzerindeki etkilerini test etmiştir. Sıçanlar, 21 gün boyunca bir moringa ekstraktı ile tedavi edildi ve periyodun sonunda, sıçanların kan glikoz seviyelerinde önemli bir azalma görüldü. Bu, bizim için oldukça yararlı olan antidiyabetik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Kolesterolü Düşürür

Moringa oleifera’nın kolesterol ve lipit profilinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 2003 yılında, 120 gün boyunca moringa (200 mg) ile beslenen tavşanlar üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, tavşanların vücutlarında daha düşük serum kolesterol ve trigliserit seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. Bu tavşanlar, karaciğer ve kalp lipit profillerinde bir düşüş sergiledi. Çalışma bu sebeple moringanın kolesterol ve lipit düşürücü özellikler içerdiği sonucuna varmıştır.

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Moringa tohumu, kardiyovasküler sistemi koruyabilen özellikler sergiler. Kalbinizi hipertansiyondan kaynaklanan komplikasyonlardan korumaya yardımcı olur. Bu, 2016 yılında Fransa’da hipertansif sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma ile kanıtlandı. Çalışma, moringa tohumu tozunun 8 hafta boyunca hipertansif sıçanlar üzerindeki kalp etkilerini test etti.

Sonuçlar, kan basıncı değerlerinde çok fazla değişiklik olmadığını, ancak kardiyak diyastolik fonksiyonda bir iyileşme gösterdiklerini ve kardiyak sistemlerinde trigliserit düzeylerinin azaldığını gösterdi. Araştırmadan elde edilen veriler, moringa tohumlarının kalp yapısı üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu ve genel kalp sağlığını desteklediği sonucuna varmıştır.

Antienflamatuvar ve Antioksidan Özellikleri Bulunmaktadır

Kannabidiol ve moringin gibi doğal ürünler için pozitif test edilen moringa tohumlarının, birçok hastalığın iyileşme süreçlerinde hayati bir rol oynayan büyük miktarda antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. 2011 yılında yapılan bir başka çalışmada da antienflamatuvar ve antioksidan etkileri test edilmiştir. Her iki test de, hem antienflamatuvar hem de antioksidan özellikler sergilediği gerçeğini ortaya koyarak pozitif sonuçlar göstermiştir.

Beyin Sağlığını Destekler

Zihinsel odağı artırır ve beyin sağlığını geliştirir. Beynin optimum düzeyde çalışabilmesi için sürekli bir beslenme kaynağına ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir beyin için en iyi yiyeceklerden bazıları amino asitler, omega-3’ler, antioksidanlar ve E vitaminidir. Moringa tohumu, tüm bu besinlerin zengin bir kaynağıdır, böylece beyin sağlığını destekler.

Karaciğer Sağlığını Teşvik Ediyor

Karaciğer hasarını azaltmak ve genel karaciğer sağlığını geliştirmek için inanılmaz özelliklere sahiptir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, sıçanlarda moringa tohum ekstraktının karaciğer fibrozu üzerindeki etkinliği test edilmiştir. Sıçanlarda 8 hafta boyunca haftada iki kez karaciğer fibrozu indüklendi. Aynı zamanda, onlara her gün moringa tohumu özü de verildi. 8 hafta sonunda çalışma, karaciğer hasarını iyileştirdiğini ve sıçanlarda indüklenen karaciğer fibrozisine karşı hareket ettiğini gösterdi.

Uykusuzluğu Tedavi Edebilir

Birçok faydasından biri, uykusuzluğu tedavi etme kabiliyetidir. Moringa tohumlarından elde edilen yağ, birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir kaynaktır ve uyku indükleyen hormonları uyaran esansiyel amino asitler içerir. Bu yağ sakinleştirici bir etki yaratır ve daha uzun süre ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Göz Sağlığını Geliştirir

Görme yeteneğini artırdığı ya da zayıf görüşü tedavi ettiği bilinmektedir. Bu konuyla ilgili çok fazla araştırma yoktur, ancak göz sağlığı için moringa tohumu kullananlardan sayısız referans alınmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudumuzun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı bireysel olarak korunmasına yardımcı olan çeşitli besinler içerir. Protein, A vitamini, C vitamini, E vitamini, çinko ve önemli sayıda antioksidan gibi besin maddeleriyle yüklüdür. Moringa tohumu üzerine yapılan çeşitli çalışmalar, tüm bu besin maddelerinin bir araya geldiğinde, vücut için mükemmel bir savunma mekanizması haline geldiğini kanıtlamaktadır.

Anemiyi Tedavi Edebilir

Kandaki sağlıklı RBC değerlerini sürdürmekten sorumlu bir besin olan demir açısından zengindir. Demir eksikliği anemiye yol açar. Demir eksikliği olan bir kişi sadece anemik olmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı ve zayıf bilişsel beceriler gibi diğer belirtiler de gösterebilir.

2016 yılında yapılan bir çalışma, moringanın besin değerlerini gözden geçirdi ve moringa oleifera’nın zengin bir demir kaynağı olduğunu ve demir eksikliğinin üstesinden gelinmesine ve aneminin tedavi edilmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Ülseri İyileştirir

Muhteşem anti-ülser özelliklerine sahiptir. Geleneksel olarak, mide ülserini tedavi etmek için Hindistan ve Pakistan’da yaygın bir şekilde tüketilmiştir.  Mide ülseri olan sıçanlarda düzenli olarak bir çalışma yapılmış ve moringa yaprağı ekstresi düzenli olarak uygulanmıştır. Çalışma, düzenli moringa ekstresinin ülserin azaltılmasına yardımcı olduğunu ve asit pepsin salgılanmasının azaldığını göstermiştir.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Güzellik sektöründe sıkça kullanılır. Bazı sağlık ve güzellik siteleri, mükemmel yaşlanma karşıtı özellikler içerdiğinden, bu yağın kozmetik endüstrisinde “çok değerli” olduğunu iddia ediyor. Dahası, moringa yağının, cilt üzerindeki serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltan birkaç besin ve antioksidan içerdiğini belirtmek gerekir. Ayrıca, ciltte kırışıklığı ve lekeleri azaltmaya yardımcı olan ve böylece cildin genç görünmesini teşvik eden kolajen içerdiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz