Mürdüm Eriğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

mürdüm eriği

Çoğunlukla daha az tercih edilen, oldukça gizemli bir erik alt türüdür. Çoğunlukla, biraz daha büyük kuzenlerinin gölgesinde kaldıkları da söylenebilir. Tadı mayhoşumsu olduğundan, diğer erik çeşitlerini andırsa bile tamamen kendine has ve tatlı bir lezzeti vardır. Bilimsel adı “Prunus domestica subsp. insititia” ve köken bakımından çoğunun Asya’dan geldiğini düşünürken, şimdi İngiltere’de en yaygın şekilde yetişiyor. Birleşik Devletler’in belirli bölgelerinde yabani olarak yetişir; ancak özellikle reçel ve jölelere yakıştığı düşünüldüğünde, genellikle Avrupa kültürüyle ilişkilendirilmiştir.

Mürdüm eriğinde, normal eriklerden çok daha fazla şeker bulunur; bu nedenle, çeşitli hamur işlerinde, tatlılarda, şekerlemelerde ve hatta ana yemeklerde aroma verici ve katkı maddesi olarak kullanılır. Şarap yapımında da kullanılır. Şimdi, bu alışılmadık meyvelerin lezzetli kalitesinin yanı sıra, onları beslenmeye dair bu kadar pozitif yapan şey nedir? Birlikte bakalım.

Besin Değerleri: Yüksek şeker içeriği dışında, C vitamini ve riboflavinin yanı sıra diyet lifi açısından çok yüksektir, ancak gerçek değeri önemli oranda potasyum, fosfor, bakır, manganez ve magnezyum içeriğinden ileri gelir. Ayrıca, bazı antioksidan bileşiklere sahiptir.

Kalorisi Düşüktür: Düşük kalorili ancak besleyici bir gıdadır, iki orta boy erikte sadece 70 kalori bulunur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) beslenmenizde, kilo kaybı ve açlık kontrolünde kalori alımınızı sınırlamanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Düşük Glisemik İndekse Sahiptir

Erikteki kalorilerin çoğu şeker şeklinde karbonhidratlardan gelir. İki orta boy erik 19 gram karbonhidrat ve 16 gram şeker içerir. Karbonhidrat ve şeker oranının yüksek olmasına rağmen, University of Sydney glisemik indeks veri tabanına göre düşük glisemik indeksli bir gıdadır. Glisemik indeks, karbonhidrat içeren gıdaları, kan şekerini nasıl etkilediği konusunda sıralamak üzerine kurulu bir sistemdir.

Düşük glisemik indeksi olan gıdalar, kan şekerinde hafif bir artışa neden olurken, yüksek glisemik indeksi olan gıdalar kan şekerinde hızlı bir yükselişe neden olur. Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu’na göre, düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek, kilo kaybı ve diyabet kontrolü için yararlı iken, yüksek glisemik indeksli gıdalar tüketmek kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabilir.

İyi Bir Lif Kaynağıdır

Etkili bir lif kaynağıdır. İki orta boy mürdüm eriği 2 gram lif içerir. Amerikalılar için USDA Beslenme Rehberine göre erişkinler günde 20-30 gram lif tüketmelidir ve çoğu yetişkin sadece 15 gram lif tüketir. Gıdadaki lif, açlığın kontrolüne yardımcı olan sindirimi yavaşlatır. Lif, kabızlığı hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olmak için dışkıya hacim kazandırır. Aynı zamanda kolesterol emilimini önleyebilir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabilir.

C Vitamini Bakımından Zengindir

C vitamini, suda çözünen bir vitamindir. Bağ dokusunda bulunan önemli bir bileşen olan kolajen yapmak için yeterli C vitamini alımına ihtiyacınız vardır. Yaraların iyileşmesi için de kolajen gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, C vitamininin ayrıca önemli bir antioksidan olduğunu açıklıyor ve hücreleri kalp hastalıklarını ve kanseri önlemeye yardımcı olabilecek serbest radikallerin oksidasyonuna karşı koruyor. C vitamini ayrıca demir emiliminde yardımcı olur. İki orta boy erik, günlük C vitamini değerinizin yüzde 10’unu karşılar.

A Vitamini Kaynağıdır

A vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. İki orta boy mürdüm eriği, günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 8’ini sağlar. A vitamini, göz sağlığı, büyüme ve gelişme, kemik gücü, bağışıklık sağlığı ve üreme için gerekli olan yağda çözünür bir vitamindir.

Sindirime Yardım Eder

Meyvelerin çoğunluğunda olduğu gibi mürdüm eriği, sindirim sistemimiz aracılığıyla yiyecek taşır ve kabızlığı, şişkinliği, krampları ve daha ciddi koşulları ortadan kaldırırken, sindirim sağlığımızın önemli bir parçası olan diyet lifi açısından çok yüksektir. Lif, besin alımını en üst düzeye çıkarmanıza ve sindirim sisteminiz optimum seviyelerde çalışacağı için kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığınızı Geliştirir

Mürdüm eriğinde bulunan lif, aşırı kolesterolü azaltmanın mükemmel bir yoludur, çünkü lif kötü kolesterolü sistemden sıyırıp atıp; vücutta doğru kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, içerisindeki potasyum seviyesi, kan damarlarındaki gerginliği gidermek ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimi azaltmak üzere bir vazodilatatör görevi görür.

Enerji Seviyelerini Artırır

Mürdüm eriğinde bulunan önemli bakır ve demir seviyeleri, dolaşım sisteminizi iyileştirmek ve RBC (alyuvar) sayınızı artırmak için mükemmeldir. Anemi (demir eksikliği) büyük bir sağlık kaygısı olabilir, ancak bakır ve demir kırmızı kan hücrelerinin iki hayati bileşenidir ve dolaşımınızı zirve seviyelerde tutarak, vücuda enerji verir ve vücudun uygun oksijenlenmesini sağlar.

Kanseri Önler

Mürdüm eriğiyle ilgili bazı araştırma çalışmaları, kabuğu ve meyvenin doğal renklerinden sorumlu fitobesinlerin meme kanseri hücrelerinin gelişimini önleyebileceğini veya hatta durumu tersine çevirebileceğini göstermiştir. Meme kanseri, kadınlarda kanserin en kritik türlerinden biri olduğundan beslenme düzeninize biraz erik eklemenin hiçbir kötü yönü yoktur.

Uyku Düzeninin Oluşmasına Yardım Eder

Tarihsel olarak, mürdüm eriği, dinlendirici bir uyku uyumak için kullanılmıştır. Bunun nedeni büyük olasılıkla yüksek konsantrasyonda magnezyum ve C vitamini içeriğidir. İkisinin birlikteliği, uykunun düzenlemesine yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır

Mürdüm eriğindeki yüksek C vitamini, bağışıklık sisteminiz için çok etkili bir güçlendiricidir, çünkü C vitamini hastalıklara karşı ana savunma hatlarından biridir ve aynı zamanda bağışıklık sistemi tarafından beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Kemik Sağlığını Artırır

İçerisindeki, manganez, bakır, demir ve fosfor gibi optimum mineral kombinasyonu, kemik mineral yoğunluğuna ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunduğu için kemik sağlığı için de önem taşır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz