Müshil Kullanarak Zayıflanır mı?

Bağırsak boşaltıcılar, müshiller ve idrar söktürücüler ancak bazı hastalık durumlarında kullanılır. Sakın kendi başınıza incelmek, ödem veya şişliği atmak için kimyasal ilaçları kullanmayın.

İdrar söktürücülerin su ve tuzun vücuttan atılmasını artırarak zayıflatıcı bir etki yaratacağı sanılır. Oysa bu tamamen yanlış bir görüştür. Çünkü şişmanlıkta vücut ağırlığını artıran su değil yağdır. Bu nedenle sanılanın tersine vücut ağırlığı değil vücuttaki su oranı azalır.

İdrar söktürücülerinin alınmasıyla kilo verilmesi yağ kaybının değil, su kaybının bir sonucudur. Ayrıca idrar söktürücüler hastanın oldukça zor dayanabildiği bir dizi sorunlara yol açar.

İdrar söktürücüler çok önemli bir madde olan potasyumu fazla miktarda vücuttan atabilir. Bu durum da kas kramplarına, yorgunluğa hatta ileri durumlarda kalp durmasına neden olabilir. Ayrıca sodyumun aşırı miktarda atılması renin salgılamasında artışa, buna bağlı olarak da kan basıncının artmasına ve ürik asit birikiminin oluşmasına yol açar.

Bağırsak boşaltıcılar ise uzun süre kullanılırsa alışkanlık yapabilir. Bağırsak mukozasına zarar verebilir, iyon mineral dengelerini bozabilir. Asla kendi başınıza kullanmayın. Sağlıklı bir zayıflama yöntemi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz