Muşmulanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

muşmula

Genelde köylerde, kırsal kesimlerde tanınan, bilinen muşmula halk dilinde daha çok ‘‘töngel’’ diye adlandırılır. Tüketim tarihi çok eski çağlara dayanan muşmula, diğer pek çok meyve gibi çok faydalı vitaminler, mineraller içermesine rağmen özellikle şehirlerde çok fazla bilinmemektedir. Genellikle kıraç, kırsal bölgelerde yetişen muşmula ağacı, mevsimsel olarak sert iklimlerde kolaylıkla meyve verebilmektedir. Muşmulanın yetişme evresinde her hangi bir bakım, ekstra özen istememesi yetiştirilmesini de kolaylaştırmaktadır.

Dış tarafı biraz kıllı olan muşmulanın meyvesi biraz serttir ve sık tüketilen klasik meyvelere göre de biraz tatsız olduğu söylenebilir. Ancak muşmulanın faydaları yeterince biliniyor olsaydı tüketiminin de daha yaygın olacağını söylemek mümkündür. Ülkemizde yaygın olarak daha çok Karadeniz bölgesinde bilinen muşmula, yetiştiği yere göre de farklı cinslerde olabiliyor. Tadı genelde aynı olsa da yetiştiği iklime göre muşmulanın rengi kırmızımsı ya da sarımtırak olabiliyor. Ortasında bir çekirdek, onun dışında beyaz muşmula meyvesi ve en dışında da kıllı bir kabuk bulunuyor.

Muşmula ağaçları, Karadeniz bölgesinde yaz aylarının sonuna doğru meyve veriyor ve yazın ortalarına kadar da tüketiliyor. Muşmula hem meyve olarak taze taze tüketilirken hem de turşu, pekmez, sirke, reçel, marmelat ve çay olarak da tüketilmektedir.  Yazın toplanan muşmulaların kurtulup kışın da afiyetle yenmesi mümkündür. Bununla birlikte muşmulanın sadece meyvesi değil, Karadeniz’de yaprağının çay şeklinde demlenmesi, hatta çekirdeğinin de tüketilmesi söz konusudur.

Sağlığa faydaları konusunda tüm dünya genelinde çok az araştırma yapılmış olan muşmula, içerdiği değerli besin öğeleriyle vücudumuzdaki her bir hücre, her bir organ için sağlıklı ve faydalıdır. Özellikle de C vitamini bakımından zengin olduğu, kalorisinin çok düşük olduğu bilindiğinden faydalı olduğuna şüphe yok. Bu sebeple muşmulanın bilinen, bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına detaylı şekilde bakalım.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Aslında pek çok meyve gibi muşmulanın faydaları arasında ilk olarak belirtilmesi gereken husus sindirim sistemine yararlı olduğudur. Zira muşmula bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sisteminin yeterince iyi çalışmasına katkıda bulunur. Ayrıca bolca C vitamini içerdiği için muşmula sindirim sistemi organlarının sağlığını korumaktadır.

Böbrekleri korur!

Muşmula, vücudun doğal işleyişine yardımcı olan içeriklere sahiptir. Meyvesini düzenli olarak tüketmek metabolizmanın fonksiyonlarını güçlendirirken, muşmula yaprağının kaynatılarak çay şeklinde demlenip içilmesiyle böbrek taşlarının oluşması engellenebilir. Genel sağlık durumu normal olan kişilerde özellikle böbrek sorunlarını önlediği bilinen muşmula, böbrek sorunları yaşayan kişilerde farklı sonuçlar verebileceği için doktora danışmadan tüketilmemelidir. Bazı uzmanlar muşmula meyvesi ve maydanoz köklerinin iyice öğütülerek tüketilmesinin böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olduğunu söylemekteler. Ancak bunun her böbrek hastasında olumlu sonuçlar vereceğini iddia etmek doğru olmayabilir. Bu sebeple de öncelikle doktora danışmak en doğrusudur.

İltihabı gidermeye yardımcı olur!

Muşmulanın sindirim organlarını koruyucu özelliği bilinmektedir. Bu bağlamda bağırsaklarda meydana gelen iltihap sorununun giderilmesinde de muşmuladan faydalanılır. Düzenli olarak muşmula çayı tüketerek hem genel bağırsak sağlığı korunur hem iltihap oluşumu önlenir hem de bağırsaklar değişik enfeksiyon hastalıklarından korunur.

Kan dolaşımını düzenler!

Muşmulanın içerdiği faydalı elementler, kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Bu sayede vücudun toksinlerden temizlenmesi, hücrelere daha fazla oksijen ulaşması mümkün olabilir.

Sinir sistemini korur ve güçlendirir!

Muşmulanın vücuttaki kan akışını hızlandırıcı özelliği, merkezi sinir sistemi için de faydalıdır. Düzenli olarak muşmula tüketimi durumunda beyin daha yeterli ve düzenli oksijen alacak beynin fonksiyonları da güçlenecektir. Bu sayede zihinsel işlevler desteklenir.

Kilo vermeyi kolaylaştırır!

Muşmula, sindirim sistemini güçlendirir ve vücudun besinleri sindirmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte bağırsak hareketlerini arttıran muşmula dolayısıyla zayıflamaya engel olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Muşmulanın meyve olarak tüketilmesinin yanında kaynatılarak kompostosunun hazırlanıp gün içinde 2 -3 bağırdak tüketilmesiyle de kilo vermeye yardım eder. Zira şekersiz muşmula hoşafı tüketmek, boşaltım sisteminin hareketlerini arttırırken sıvı olduğu için de bünyenin su kaybını  önler.

Enerji verir!

Özellikle kilo vermeye çalışan kişiler, daha zayıf içerikli beslendiklerinden enerji kaybı ve halsizlik yaşarlar. Bunun önlenmesi için diyette olanlara enerji vermesi için muşmula meyvesi ya da kompostosu tüketimi önerilir. Anadolu’da hastalık dönemlerinde kişinin bünyesini güçlendirmesi ve enerji vermesi için muşmula tüketilir. Muşmula meyvesi yenirken, muşmula kurusu, tatlısı ve turşusu da yıl boyunca tüketilebilmektedir. Hatta sabahları güne muşmula ile başlamak stresi azaltırken, enerjiyi ve vücut direnci arttırmaktadır.

Muşmula çekirdeği idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve giderir!

Yukarıda sayılan faydalarının yanında, muşmulanın çekirdeği de sindirim sistemine faydalıdır. Muşmula çekirdeği tüketimi bağırsakların daha güçlü çalışmasını sağlar, çok etkili bir idrar söktürücü olarak işlev gösterir. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırır ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve giderir.

Muşmula çayının faydaları

Bolca C vitamini içerdiği için solunum yolları enfeksiyonlarını giderir. Bu sayede öksürüğe ve boğazda oluşan tahrişe iyi gelir. Muşmula meyvesinin ya da yaprağının kaynatılıp demlenerek çayının yapılması ve tüketilmesi öksürüğü keser.

Solunum yollarına faydalı olduğu için bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelebilir. Özellikle astım ataklarının şiddetinin azalması için muşmula çayı tüketilmesi önerilir.

Yüksek A vitamini içeriği dolayısıyla özellikle göz sağlığını korur.

Muşmula yaprakları ve muşmula meyvesi kaynatılarak hamur halinde getirildiğinde romatizma ağrısı ve kas ağrılarının bulunduğu bölgelere uygulanır. Bu sayede ağrıların hafiflemesi mümkün olur.

Antioksidan özellikler barındıran muşmula ve muşmula yaprağı kaynatılarak ağızda çalkalandığında ya da çay şeklinde tüketildiğinde ağız içi mikroplardan arındırılır, ağız içi yaraları tedavi edilir. Özellikle diş eti sorunlarının önlenmesi için muşmula çayı önerilir.

Muşmula meyvesi ve çayı kan şekerini dengeler ve şeker hastalığına iyi gelir. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar, muşmulanın kan şekeri düzeyini dengeleyici özelliğinin altını çizmekteler. Pek çok meyve, kan şekeri düzeyini yükselttiği için şeker hastalarına önerilmezken, muşmula önerilmektedir. Ancak yine de şeker hastaları muşmula tüketmeden önce doktora danışmalılar.

Meyvesi ve çayı sindirim organlarının sağlığını desteklediği için kolon kanserini de önleyici özelliktedir.

Muşmula çayı düzenli olarak tüketildiğinde tansiyon değerlerini dengelemeye yardımcı olur.

Muşmula tüketecek olanlara öneriler

Yukarıda sayılan pek çok konuda faydalı etki göstermektedir. Ancak diğer faydalı besinler gibi muşmulanın da gereğinden fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler, zararlı etkiler gözlenebilir. Aslında muşmulanın faydaları da zararları da kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Muşmulayı aşırı miktarda tüketmek sindirim sistemini olumsuz etkiler. Sindirim yolları fazla çalıştığında şişkinlik, kusma, hazımsızlık gibi sorunlar yaşanabilir.

Muşmula çekirdeği fazla tüketildiğinde vücutta su kaybı yaşanabilir.

Hamilelik dönemi anne adayının metabolizmasını çok fazla etkileyebildiği için normalde faydalı olan besinler kimi zaman zarar verebilir. Bu bağlamda gebelikte muşmula tüketimi konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar muşmula tüketiminin gebelik döneminde düşük yapmayı engellediğini savunurken, bazıları ise düşüğe sebep olabileceğini iddia etmekteler. Bu sebeple gebelikte doktora danışmadan muşmula tüketmemekte fayda var.

Tüm bunlardan dolayı aşırı tüketilmediği sürece muşmulanın çok faydalı bir meyve olduğunu söylemek mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz