Muta Nikahı Hakkında Bilinmeyenler

Muta (Müt’a) nikâhı peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) döneminde önceki bir nikahlanma şeklidir. Daha sonra Cebrail (as) vasıtası ile Yüce Allah (cc) tarafından gelen vahiylerle kıyamete kadar haram kılınmıştır. Peygamber efendimiz de gelen vahiyler sonucunda bu nikahın haram olduğunu ve zina ile eşdeğer olduğunu her kim Muta nikahı kıydıysa derhal kadını serbest bırakmasını ve hiçbir alacak istememesini söylemiştir.

Özellikle islamiyetin Şii mezhebinde daha sık olarak uygulanan muta nikahının anlamı belli bir süre için evlilik anlaşması yapmaktır. Muta nikahında erkek ve kadın belirli bir bedel (ücret) veya mal karşılığı en az bir birliktelik ve en çok 99 senelik evlilik süresince anlaşma yaparlar. Bu evliğin süresi 3 ay, 5 ay olabileceği gibi 5 dakika veya 2 saat gibi kısa süreler de olabilir.

Bu nikahta erkek, kendi öz iradesi ile nikahı kabul eden kadına beni şu kadar süre için mütalandır der, kadında seninle şu kadar süre, şu kadar para veya mal karşılığında mütalandım der. Böylece muta nikahı kıyılmış olur. Ancak nikahlanan kadın ne kadar süre ile nikahlanmış olursa olsun erkeğin mirasından hiçbir şekilde pay alamaz, hak talebinde bulunamaz.

Sözlük anlamı olarak ise Müt’a (muta) kendisinden faydalanılan birşey anlamına gelmektedir. Müslümanlıkta muta nikâhı veya islam mezheplerinde mutâ nikahı kıymak dendiğinde ise mezheplerin görüşleri aşağıdaki gibidir;

Şii İnancında Muta Nıkahi

Peygamberimiz tarafından kıyamete kadar yasaklanan muta (müt’a) ile evlenmenin yasaklanmadığı benimsenmiştir. Şiilerde müt’a ile evlenmek nikahlanmak şeriata uygundur ve izin verilmiştir.

Alevi İnancında Muta Nikahı

Alevilere göre muta batıl bir inançtır ve kabul edilemez.

Sünni İnancına Göre Muta Nikahı İle Evlenmek

Sünnilikte Müt’a nikâhı kabul edilemez. Sünnilere göre peygamberimiz Muta nikahlı eşinizi derhal serbest bırakın ve verdiğiniz maldan geri birşey istemeyin buyurmuşlardır. Sünni inancına göre mutâ nikahı kıymak haramdır ve zina ile eşdeğer anlamına gelmektedir.

Günümüz islamiyet otoriteleri muta nikahına eleştirel bir bakış açısı sergilemişlerdir. Muta uygulamasını bir nikah değil zoraki bir işleyiş veya karşı tarafı ticari bir nesne olarak yorumlamışlardır. Günümüzde mutâ nikâhı denen kavram ücret karşılığı yapılan ancak sosoyolojik olarak geçerli sayılamayacak bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz