Mutlu Çocuk Nasıl Yetiştirilebilir?

Çocuklarınızı sadece çeşitli hediyeler alarak veya her istediğini yaparak mutlu edemezsiniz. Bu tür mutluluklar geçicidir ve çocukları tatmin etmeyip sürekli isyan eden ve farklı isteklerde bulunan bireyler haline dönüştürür. Çocukları mutlu etmek sanıldığı kadar zor olmayıp aslında tek ihtiyaçları sizinle kaliteli zaman geçirmektir. Mutlu bir çocuk yetiştirmek için yapmanız gerekenler sırasıyla değinmek istiyorum.

Onu Anlamaya Çalışın

Çocuklar duygularını yüzlerine en iyi şekilde yansıtan bireylerdir. Çocuğunuz mutlu olduğu zaman oyun oynar, gülümser ve başka çocuklarla sürekli iletişim içinde olur. Mutsuz olduğu zamanlarda ise sessizleşip içine kapanır, neredeyse hiç gülümsemez ve tek başına oyun oynamak ister. Kimi çocuklar ise utangaç bir yapıda oldukları için ise mutluluklarını paylaşamayabilirler bu durumda sizin çocuğunuzun yüzünü güldürebilmeniz için onu anlamaya çalışmanız ve varsa eğer sorunlarını öğrenmeniz beraber çözüm yolu bulmanız gerekmektedir.

Birlikte Oyun Oynayın

Çocuklarınıza çeşitli oyuncaklar alabilirsiniz fakat bunlarla tek başına oynaması kesinlikle çocuğunuzu mutlu edemez. Bu sebeple çocuğunuzla çeşitli küçük oyunlar oynamak için zaman ayırmanız onları çok büyük bir mutluluk içine sokacaktır. Çocuğunuzla oyun oynamanız onun için yeni bir şeyler keşfetmek, üretmek anlamına gelmektedir. Bu sebeple müzik dersleri veya organize spor dersleri onu sizinle oyun oynamak kadar mutlu edemez.

Yeteneklerini Geliştirmesine Yardımcı Olun

Yeteneklerini geliştirmiş ve belli bir alanda uzmanlaşmış olan kişilerin tamamının mutlu insanlar olduğu gözlemlemişsinizdir. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Bu sebeple örneğin çocuğunuzun size top atmasını istediğinizde onunla bu oyun hakkında çalışıp top atmayı en iyi şekilde öğrenmesini, hatalarından ders çıkarıp kendini düzeltmesini ve disiplinli şekilde çalışma alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz top atma konusunda uzmanlaştığını gördükçe başarılı olduğu için mutlu olacak ve hayatta başka başarılarda elde edebileceği inancıyla özellikle derslerine sıkı şekilde çalışacaktır.

Beslenme ve Yaşam Düzeni

Bazı besinler yemek alerjileri ve hassasiyet oluşturdukları için çocuğunuzun duygu durumlarını olumsuz etkileyebilmektedirler. Çocuğunuzun sağlıklı şekilde beslenmesi, düzenli uyuması ve hareket etmesi mutlu olmasını ciddi oranda etkilemektedir.

Problemlerle Mücadele Etmeyi Öğretin

Dayanamadığınız için çocuğunuzun kendisinin yapması gereken birçok işi ve çözmesi gereken sorunları onun yerine sizin halletmeye çalışmanız çocuğunuzda “hiçbir şeyi başaramıyorum” duygusu yaratarak mutsuz bir yapıya bürünmesine sebep olacaktır.

Bu sebeple çocuğunuz bir problemle karşılaştığı zaman ona bu problemi nasıl çözebileceğiyle alakalı rehberlik yapmalı ve sorunu kendisinin çözmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzun ileri ki yaşamında mutlu olabilmesi için sorunları kendi başına çözebilmeyi öğrenmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz