Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir?

mutlu evlilik

Her gencin hayallerini süsler evlilik. Bakmayın siz, “Ben evlenmeyi düşünmüyorum” diyenlerin yalanlarına. Aslında hepsi de evlenmeyi isterler; ama ya evlenecek doğru kişiyi bulamamışlardır, ya da evlenmekten korktukları için böyle söylerler.

Evlilik

İki insanın hayatlarına, birbirlerini kabul etmesidir.  Kişiler bu kabullerinde sadece birbirlerinin iyi yanlarını değil; aynı zamanda kötü yanlarının da kucak açarlar. İyi bir evlilik, dünyada karşınıza çıkabilecek en güzel şeylerin ilk sıralarında yer alır. Ama kötü bir evlilik ise sizi, ölmeden mezara koyar.

İşte evlilik, bu kadar çok ince bir çizgidir. Hatta evlilik için “Evlilik büyük bir kumardır.” diyenler bile vardır. Mutlu bir evlilik yapabilmek için ilk adım hayatınızı nasıl birisiyle birleştirmek istediğiniz belirlemektir. Eğer bu noktada doğru bir karar verebilirseniz, diğer adımlar daha da kolay gelecektir.

Bu yazımızda uzun uzadıya eş seçimindeki kriterlerden bahsetmeyeceğiz. Sadece ana noktaları işaret edeceğiz. Mesela, eğer maneviyata önem veren birisiyseniz, mutlaka kendiniz gibi maneviyata önem veren birisiyle evlenin. Ya da bu seçimi atalarımızın sözüyle yapalım. “Davul bile dengi dengine çalar”. Yani denginiz neyse, kime denk iseniz o kişiyle evlenin. Bu kriterler maddi zenginlikten tutun da eğitim seviyesine kadar aynıdır. Evet, denk olmayıp da evlenenler olmuş. Mutlu olanlar da olmuş. Ama onlar her zaman istisnalarda kalmışlar.

Doğru Eş Tercihi

Doğru bir eş tercihi, yaptıktan sonra evliliğinizde bazı kusurları görmezden gelmeniz gelecek. Çünkü tüm insanlar zamanla değişebilir. Bu değişimler hayat görüşlerine ve kişiliklere yansımadığı müddetçe bunlara göz yumulmalı. Sonra eşinize, onu ne kadar sevdiğinizi belirli aralıklarla mutlaka söyleyin. Bu aranızdaki sevgi bağlarını her zaman sağlamlaştıracaktır.

Yoğun iş temposundan dolayı eğer birbirinize yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız arada bir kaçıp gidin başka yerlere, günü birlik bile olsa mutlaka kaçın gidin ve eşinizle baş başa kalın.

Kendi Evinizdeki Sırları Asla Başkasıyla Paylaşmayın

Güvensizliği hortlatırsınız. Eğer eşinizin bir takım davranışlarından rahatsız oluyorsanız, bunu ona bu hareketlerin beni üzüyor diyerek zamanında söyleyin.

Aynı evde yıllarca zaman geçireceksiniz, illa ki tartıştığınız kavga ettiğiniz zamanlar olacaktır. Ama küskünlükleri uzatmayalım. Kısa küskünlükler insana sevgisini hatırlatırken, uzun küskünlükler insanın kinini arttırır. İzin günlerinizde beraber, kitap okuyun, bol bol sohbet edin, hatta mutfakta beraber yemek yapın. Ve izin günlerinizde yaptığınız yemekler özel yemekler olsun. Hangi yemeği nasıl yapacağınızı beraber kararlaştırın.

Buraya daha bir sürü örnek yazabiliriz. Ama biraz da kendi evliliğinizde mutluluğu siz arayın hoşunuza gidecek şeyleri siz bulun. Kısacası kendinizi ve eşiniz mutlu edecek şeyleri arayın. Bu çabanın içerisine girdiğinizde mutlu evliliğin sırlarını keşfettiğinizi göreceksiniz. Sağlık olduktan sonra mutluluk çok zor değil, sadece biraz sabır ve anlayış ister.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz