Muzun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu tatlı ve yumuşak meyve, dünyanın her yerinde, enfes lezzeti ve olağanüstü sağlık yararları ile ünlüdür. Muz, dünyanın en çok tüketilen meyveleri arasında yer alır ve birçok fizyolojik ve psikolojik sıkıntının üstesinden gelmeye yardımcı olan temel besinlerle doludur. Peki muz tüketirken, yaşayabileceğiniz olası yan etkileri düşündünüz mü?

Kilo Aldırır

Muz, en sevdiğiniz abur cuburla ya da cipsler ile karşılaştırıldığında, daha az kalori içerir, bunu kabul edebiliriz, ama yine de kilo almanız için yeterli kaloriye sahiptir. Yani porsiyon miktarı önemlidir.

Orta boy bir muzda 105 kalori bulunur. Orta büyüklükte bir portakala (62 kalori), bir kase karpuza (45 kalori) veya bir bardak üzüme (62 kalori) kıyasla çok daha yüksektir. Yani, birkaç saatte bir düşük kalorili atıştırmalık yiyecekler tüketmek istiyorsanız, muz sizin için en iyi seçenek olmayabilir. Bunun yerine, çilek, kavun, şeftali, salatalık, marul, erik vb. gibi su içeriği yüksek meyveler ve sebzeler tüketebilirsiniz. Sizi uzun süre tok tutmak için daha az kalori ve yüksek lif içeriği ihtiva ederler.

Migren Ağrılarını Artırabilir

Sıkıcı migren atakları ile mücadele ediyorsanız, günlük beslenme rutininize muz dahil etmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Tiramin, peynir, balık, et ve muz gibi pek çok gıdada bulunan bir maddedir ve migren baş ağrıları için bir tetikleyicidir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi raporları bunu kanıtlamaktadır. Kabuğu, kendisinden on kat daha fazla tiramin içerdiğinden, hiçbir şekilde kabuğunu tüketmemelisiniz.

Hiperkalemi İle İlişkilidir

Hiperkalemi, kandaki potasyum fazlalığının neden olduğu bir durumdur ve kalp krizine bile yol açabilen nabız düzensizliği, mide bulantısı ve kalp atışında ritim bozukluğu gibi belirtilerle tanımlanır. Oregon Eyalet Üniversitesi’nden Linus Pauling Enstitüsü’ne göre, 18 g’den daha büyük potasyum dozu yetişkinlerde hiperkalemiye neden olabilir. Sadece belirli günlerde muz tüketmeniz tavsiye edilir.

Diş Çürüğüne Neden Olabilir

Nişastanın yüksek olması, diş hijyenine önem vermezseniz, dişlerin ciddi şekilde çürümesine neden olabilir. Bazı çalışmalara göre, çikolata, meyankökü ve sakızla karşılaştırıldığında ağız sağlığı için daha da zararlı olabilir. Nişastalar ağızda yavaşça çözülürken, şekerler çabucak çözülür. Bu nedenle muz gibi yiyecekler tükettiğinizde, parçacıkları yaklaşık iki saat boyunca dişler arasında kalır ve böylece daha fazla bakteri biriktirerek çürüğe neden olur.

Uyuşukluk Yapar

Gününüze bir muz ile başlamanın harika bir fikir olduğunu düşündünüz mü? Muhtemelen bilmediğiniz şey, güne yeni başlamış olsanız bile muzun sizi uykulu hissettirebilmesidir. Zihinsel performansınızı ve tepki sürenizi azaltabilecek bir amino asit olan triptofan açısından zengindir. Ayrıca yüksek oranda magnezyum içerir ve magnezyum, kas gevşemesine yardımcı olan bir mineraldir. Ancak bu özelliklerinden dolayı yatmadan önce tüketebilirsiniz.

Sinir Hasarına Neden Olabilir

Yüksek miktarlarda B6 vitamini içerdiğinden aşırı tüketimi sinir hasarı ile sonuçlanabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, reçetesiz olarak 100 mg’dan fazla B6 vitamini tüketimi sinir hasarına yol açabilir.

Kanaryaotu (Ragweed) Alerjisi Olan Kişiler İçin Alerjen Olabilir

Ragweed alerjisi, bağışıklık sisteminizin polen taneleri teneffüs ettiğinizde tepki göstermesine neden olan bir durumdur. Bu alerjiden şikayetçi bir kişinin dudakları şişebilir, boğazı tahriş olabilir ve benzeri belirtiler gösterir. Aynı kişiler, muz tüketimi ile benzer semptomlar yaşayabilirler.

Lateks Alerjisi Olan Hastalarda Hassasiyet Yaratır

Alerji, Astım ve İmmünoloji Vakaları tarafından yapılan bir çalışmaya göre, lateks alerjisi olan kişiler, muza aşırı duyarlılık gösterirler. Bu alerjide, burun akıntısı, öksürük, boğaz kaşıntısı ve göz sulanması gibi belirtiler yaygındır.

Solunum Problemlerine Neden Olabilir

Başka bir problem de iltihaptır. Solunum yollarını daraltabilir ve solunum problemlerine neden olabilir. Bu, solunum veya yutmada ciddi zorluklar demektir.

Karın Ağrısı Yapar

Yeterince olgunlaşmamış muz tüketirseniz, ciddi bir mide ağrısına neden olabilirsiniz. Karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı da yaşayabilirsiniz. Çünkü olgunlaşmamışı, vücudunuzun sindirmek için daha uzun zaman harcaması gereken yüksek miktarlarda dirençli nişasta içerir. Ayrıca hemen kusma veya ishal yaşayabilirsiniz.

Anafilaktik Şok Yapabilir

Muza alerjisi olan bazı kişilerde, kan basıncında ani bir düşüş ile birlikte ciddi bir bağışıklık tepkisi de görülebilir. Solunum sorunları, kandaki oksijen düzeylerinin yükselmesini engeller ve şok yaşayabilirsiniz. Nabız artışı, sersemlik ve bayılma gibi semptomlara dikkat edin.

Journal of Medical Case Reports tarafından yapılan bir araştırma, bebeklerde bile bu tür aşırı muz alerjisi vakaları görülebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, katı yiyecekleri bebeklerine sunarken, ebeveynlerin dikkatli olmalarını ve bu meyvenin potansiyel bir alerjen olarak ele alınmasını önermektedir.

Kabızlık Yapar

Aslında bağırsak hareketlerine yardım ettiğini biliyoruz, ancak bu meyvenin ne kadar olgun olduğuna bağlıdır. Olgunlaşmamış veya yeşil muzlar, kabızlık riskini artıran dayanıklı nişastalar bakımından zengindir. Hatta ağır dozlarda, sindirim sistemi üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olan tanik asit içerir. Tanik asit gastrointestinal sıvının salgılanmasını ve gastrointestinal hareketi engeller. Öte yandan olgun bir muz kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Muz kabızlığa neden olan gıdalar arasında bildirilmiştir

Gaz Yapar

Her ikisi de gaz oluşturabilen çözünür lif ve fruktoz içerir. Eğer lif alımını aniden artırırsanız veya çok miktarda tüketirseniz, kalın bağırsağınızın lifleri parçalaması için çok fazla çaba gerekir ve bu nedenle de gaz oluşabilir. Benzer şekilde, büyük miktarlarda früktoz alındığında, vücudunuz onu sindirmekte zorlanabilir.

Tip 2 Diyabet Riskini Artırır

Glisemik indeksi orta seviyededir, yani kan şekeri seviyelerinizde hafif bir artışa neden olma kabiliyetleri vardır. Yüksek glisemik indeksi olan yiyeceklerin aşırı tüketimi, tip 2 diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riskinizi artırabileceğinden muz tüketiminizi düzenlemelisiniz. Ayrıca aşırı olgun olanların glisemik indeksi daha yüksektir. Günde sadece bir tane tüketebilirsiniz.

İlaç Etkileşimleri

Beta-Blokerler İle

Kalp hastasıysanız, doktorunuz size beta-bloker reçete edecektir. Bu ilaç, kandaki potasyum seviyesinde bir artışa neden olur. Bu nedenle, kanınızdaki potasyum seviyelerinde tehlikeli bir yükselmeye neden olabileceğinden, ılımlı olarak tüketmelisiniz.

Oxazolidone Antibakteriyeller İle

Oxazolidone antibakteriyelleri ile tüketildiğinde kan basıncınızda tehlikeli bir artışa neden olabilir. Doktorunuza danışın.

ACE İnhibitörleri İle

Doktorlar bu ilaçları tansiyonu düşürmek ya da kalp yetmezliğini tedavi etmek için reçete ederler. Beta-blokerler gibi, kandaki potasyum miktarını artırır ve bu nedenle muz tüketimini azaltmak isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz