Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Nane çayı, sindirimi iyileştirme, ağrıyı azaltma ve iltihabı ortadan kaldırma becerisine sahip olduğundan, genel sağlığınızı çeşitli şekillerde artırmak için lezzetli ve serinletici bir yoldur. Vücudu ve zihni rahatlatır, ağız kokusunu azaltır, kilo kaybına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemi üzerindeki etkisi oldukça fazladır ve bu çaydaki mentolün temel unsuru belki de organik yapısının en değerli kısmıdır.

Nanenin yapraklarından yapılan bir infüzyondur ve çay olarak tüketilir. Nane yapraklarını infüzyon olarak hazırladığınızda, bir iki kat daha fazla çay alırsınız. Bu madde kafeinsizdir, bu nedenle hassas uyku düzenine sahip insanlar yatmadan önce bu rahatlatıcı çayı içebilirler, sakıncası yoktur.

Nane bitkisinin bilimsel adı Mentha piperita’dır. Avrupa’ya özgüdür, fakat geniş bir kullanım yelpazesi olduğundan, bu durum nane yaprağını küresel bir besin maddesi haline getirmiştir. Nane çayı da benzer biçimde dünya çağında beğenilmektedir. Nane yağı, özellikle İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için, popüler bir tıbbi tedavi yöntemidir. Mentol aroması birçok insana hitap ederek, onu dünyanın en popüler çay çeşitlerinden birini yapıyor.

Ateş Düşürebilir

Nanede bulunan mentolün keskin, serin etkisini düşündüğünüz zaman, sıcak bir bardak çayın bu etkiye sahip olabileceği aklınıza gelmeyebilir. Bununla birlikte, nane çayındaki mentol ana bileşen olarak bilinir, bu nedenle mentol vücudunuzu içeriden soğuturken nane çayı içmek dışarda terleme yaratabilir. Bu aslında ateşi kırabilir ve iltihaplanma ve rahatsızlığı azaltabilir.

Sindirimi Geliştirir

Nane yağı ve nane çayı, çeşitli sindirim ve gastrointestinal koşulları tedavi etmek veya azaltmak için binlerce yıldır kullanılmıştır. Arkeolojik kanıtlar aslında nane çayının 10.000 yıldır diyet takviyesi olarak kullanıldığını göstermektedir. Nane çayı, vücudun içine girdiği zaman, gövde boyunca gazın hareket etmesine yardımcı olması nedeniyle, kanama, kramp ve karın rahatsızlığına neden olan sorunları giderebilir. Bu çay ayrıca sindirimin hızını ve verimliliğini artırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemek için safra akışını uyarır.

Nane çayı sadece gaz giderici değil analjezik bir madde olduğundan krampların ağrısını, şişkinlik ve hazımsızlığı da azaltır. Bunun nedeni sindirim sistemindeki bağırsaklar ve düz kaslar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. İshal, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve kabızlık, tüm sistemi optimal etkinlik düzeylerine getirdiği için bu çayla iyileştirilebilir.

Mide Bulantısı ve Kusmanın Önlenmesine Yardım Eder

Hastalık söz konusu olduğunda, bulantı hissi en hoş olmayan şeyler arasındadır. Nane çayı antispazmodiktir, bu nedenle bir teknede veya bir uçakta bulantı durumunda; kusma ve mide bulantısı olasılığını azaltır. Ayrıca, antienflamatuvar nitelikleri ile birlikte bağırsak yolundaki hazmı kolaylaştırır ve vücuttaki enfeksiyonların bağırsak yoluyla dışarı atılmasına yardımcı olur.

Solunum Bozukluklarını İyileştirir

Antispazmodik olarak, sizi öksürükten kurtarabilir. Böylece solunum durumunuzu artırmak için bu rahatsız edici öksürük hissinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca boğaz ve göğüs kaslarını rahatlatarak soğuk ve grip belirtilerini ortadan kaldırır.

Bağışıklığı Artırıyor

Nane çayı ateş ve öksürük gibi hastalıklara neden olan bakterilere karşı savaşan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu lezzetli çayı içmek sadece hastalık belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun hastalanmasını engeller. B vitamini, potasyum, antioksidanlar ve kalsiyum gibi vücudunuzun hastalıklardan kurtulmasına yardımcı olan ve sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli fonksiyonları yerine getiren elementler içermektedir.

Kötü Ağız Kokusunun Önüne Geçmenize Yardım Eder

Nane çayının güçlü, mentollü lezzeti ve antibakteriyel kalitesi nefesinizi temizlemenin ideal bir yoludur. Antibakteriyel içerikler, ağız kokusuna neden olabilecek mikropları öldürür, çaydaki mentol ise kötü kokuyu bastırır ve nefesinizi taze ve temiz bırakır.

Kilo Vermeye Yardım Edebilir

Nane çayındaki nane yağı ve organik bileşenlerinin aroması iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir, böylece aşırı yemeyi azaltabilir ve böylece uzun vadede obeziteyi önleyebilirsiniz.

Cildi Onarır

Nane yağı iyi bir antiseptik ve antipruritik malzeme iken, nane çayının da mükemmel bir cilt temizleyicisi olması gerekir. Cildi rahatlatır ve enfeksiyonları ve kaşıntıyı iyileştirmeye yardımcı olur. Sivilceleri azaltma konusunda iyi bir çözüm olmasının yanı sıra sivilce belirtilerini de hafifletebilir. Anti-pruritik özellikleri sayesinde sivrisinek, bal arısı ve böcek sokması gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir. Soğutma hissi, tahriş ve yaralanmalara karşı sizi rahatlatacak ve nane antienflamatuvar doğası gereği şişmeyi engelleyecektir. Aynı zamanda çayda da bulunan nane yağı, genellikle limonlu mumlar gibi böcek itici ürünlerin bir başka temel bileşenidir, çünkü güçlü aroması çoğu böcek için kovucudur.

Bellek Sorunlarını Önler

Yakın tarihli bir çalışmada, nanenin ve nane çayının, uyanıklık ve bilişsel işlevler üzerindeki etkileri araştırdı. Çoğunlukla ana aktif maddesi nane olan çay tüketen insanların hafıza ve zihinsel uyanıklık düzeyleri, tüketmeyenlere oranla daha yüksek çıktı. Nane çayının uyarıcı nitelikleri hafıza sorunlarının önlenmesine yardım edebilir.

Doğurganlığı Artırabilir

Bu durumun tedavisindeki rolü konusunda karışık görüşler var. Bazıları, mentolün uzun süre kullanılmasının kısırlığa neden olabileceğini ve bu da kadının yumurta üretimine müdahale ederek ve gametleri öldürerek gebe kalma becerisini azalttığını savunuyor. Bu, bitkinin mikrop öldürücü ve böcek öldürücü özelliklerinden dolayı birçok sağlık kaygısı duyulması normaldir.

Diğer araştırmalar, mentollü sigara içen erkeklerin, normal sigara içenlere göre iktidarsızlıktan daha fazla muzdarip olma ihtimalinin yüksek olduğunu iddia ediyor. Başka bir araştırmacı grup ise, nanenin aslında kadınlarda kısırlık tedavisinde kullanılabileceğini önermektedir. Bu konudaki kesin kanıtlar yetersiz olduğundan kadın kısırlığı üzerine etkileri üzerine daha fazla sayıda araştırma yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz