Nanenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ferahlatıcı tadı ve hoş kokusu sebebiyle günlük hayatımızda sürekli tükettiğimiz nane sağlığa olan faydaları ile de ön plana çıkan bir bitkidir. Günlük yaşamımızda yediklerimize tat katması için kullandığımız nane başta sindirim sorunları olmak üzere birçok rahatsızlığı iyi gelmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

İçerdiği doğal mentol etkisi sebebiyle bağırsakların daha düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hazımsızlığı gidermekte, gaz sorunlarını gidermekte ve mide kramplarından dolayı oluşan ağrıları geçirmektedir. Ayrıca nane doğal müshil etkisi göstermektedir. Çok güçlü şekilde idrar söktürebilmektedir.

Mide Bulantısını Kesmektedir

Uzun yolculuklar sırasında yaşanan mide bulantısını giderici etkiye sahiptir. Ferahlatıcı etkisi sebebiyle özellikle stresli anlarda yaşanan bulantıyı da gidermektedir. Yolculuğa çıkarken yanınıza mentollü nane şekeri almanız sizin faydanıza olacaktır.

Ödeme İyi Gelir

İdrar söktürücü özelliğe sahip besinler arasında bulunduğu için vücutta bulunan toksin maddelerin ve biriken fazla sıvıların atılmasına yardımcı olmaktadır. Vücudunun sürekli olarak su tutmasından ve ödem oluşturmasından şikayet edenler bu faydalı bitkiden yararlanabilirler. Ödem tedavisi içinde olan kişilerin su içmeyi kesinlikle ihmal etmemelidirler. Tedaviyi hızlandırıcı etki göstermesi için içme sularına limon suyu ve nane katarak tüketebilirler.

Astım Hastalarına İyi Gelir

Rosmarinik asit denen madde solunum yollarını temizleyici bir etkiye sahiptir. Nanede bu maddeden çok fazla miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple başta astım ve bronşit olmak üzere tüm akciğer hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da koruyucudur.

İltihap Önleyicidir

Yapılan araştırmalar sonucu nanenin vücutta oluşabilecek her türlü iltihaplanmayı ciddi oranda azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca kısmi oranda iltihapları temizleme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple birçok iltihaplanmaya bağlı görülen rahatsızlığı engelleyici özelliğe sahiptir.

Nanede Bulunan Besin Maddeleri

A vitamini, B2 vitamini ve C vitamini içinde bulunmaktadır. Kalsiyum, potasyum, manganez, demir ve fosfor minerallerine sahiptir. Ayrıca içinde bulunan beta karoten kolon kanserine oldukça faydalı olmasını sağlamaktadır.

Kalbe Faydaları

İçinde bulunan maddeler sayesinde kalp uyarıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede sinirsel kalp çarpıntılarının önüne geçmekte ve kalbi kuvvetlendirmektedir. İçinde bulunan demir sayesinde de kan yapıcı ve anemiyi engelleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca kanda bulunan toksin maddelerin atılmasına da yardımcı olarak kanda hemoglobinler aracılığıyla taşınan oksijen miktarının artmasını sağlamaktadır.

Süt Miktarını Arttırmaktadır

Hamilelik döneminde salatalarında nane tüketmeye ağırlık veren annelerin doğum sonrası süt miktarları normale oranla daha fazla olmaktadır. Bu sayede nane tüketen kişilerin çocukları yeterli miktarda anne sütüyle beslendikleri için daha sağlıklı olmaktadırlar.

Sakinleştirici Özelliğe Sahiptir

Bütün bitki çayları gibi nane limon da sakinleştirici özelliğe sahiptir. Beyinde bulunan sinir hücrelerinin rahatlamasını sağlamaktadır. Gün boyunca yaşanan stres sebebiyle gece uyumakta zorlanan kişileri rahatlatarak uykuya geçmeyi kolaylaştırmaktadır.

Nane Hangi Kanser Türlerini Engeller

Astım rahatsızlığını yok etme özelliği sayesinde ve yüksek antioksidan barındırdığı için akciğer kanseri riskini düşürmektedir. Sindirim sistemine sağladığı faydalar sebebiyle bağırsaklarda ve sindirim sisteminde görülebilecek hastalıkların önüne geçmektedir. Bu sebeple kolon kanserini engelleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda nanenin çeşitli deri kanserlerine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz