Neden Kilo Alıyoruz?

Yaz gelirken insanlarda kış mevsiminde aldıkları kiloları geri verme telaşı başladı. Ama kilo vermeye çalışmadan önce neden kilo alındığının tespitini yapmak lazım. Kilo almanın da çeşitli nedenleri var. Ve bu nedenler hep gözardı edildiği için maalesef kilo verme işlemi de insanlar için tam bir eziyet haline geliyor. Bu gün sizlere kilo almanın temel nedenlerinden bahsedeceğim. Eğer bunları bilir ve yapmazsanız, zaten kilo problemi de zaman içinde kendiliğinden çözülmüş olacak.

Market Alışverişini Gelişigüzel Yapmak

Markete girdiniz. Ne bulduysanız market sepetine doldurdunuz. Ama öncelikle bir düşünün. Bu aldıklarınızın hepsine gerçekten ihtiyacınız var mı? Yoksa sırf dolap dolsun ben de ne bulursam tüketeyim mantığıyla mı hareket ediyorsunuz? Markete gitmeden önce ihtiyaç listesi yapmanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Bir de market alıverişi yapmadan önce mutlaka yemek yemenizi öneririm. Çünkü aç karnına insan gördüğü her şeyi alabilecek yapıdadır.

Yiyecek Reklamlarının Ardından Aşırı Kalori İçeren Besinlere Yönelmek

Yiyecek reklamlarının amacı sizi olur olmaz zamanlarda beslenmeye yönlendirmektir. Tüketimi artırmak yani. Eğer siz de yiyecek reklamlarından sonra evde ne kadar kalori deposu yiyecek varsa hepsini yemeye başlıyorsanız, o tür reklamlarda kanalı değiştirin. Ya da ille de bir şey yemek istiyorsanız sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Yoğur, elma salatalık veya sağlıklı kuruyemişler gibi..

Gidilecek Davetlerde Yiyecekleri Önceden Planlamamak

Gideceğiniz davetlerde yiyecekleri önceden planlayın ve planınıza sadık kalın. Açık büfe bir davette ne bulduysanız mideye indirmeyin. Sonrasında aldığınız kalorileri vermek inanın çok zor olacaktır.

İkram Yiyeceklerin Hepsini Yemek

Gittiğiniz davette size bol miktarda ikramda bulunuyor olabilir. Ama bu ikramların hepsini tıka basa yemek zorunda değilsiniz. Sevdiğiniz yiyeceklerden tadımlık bir kaç çeşit alabilirsiniz. Bu sayede hem mideniz rahat eder, hem de siz.

Yiyecekleri Zengin Soslar ve Sağlığa Yararlıdır Diye Bol Zeytinyağı İle Hazırlamak

Zeytinyağı elbette en sağlıklı yağların başında geliyor. Fakat sağlıklı diye de durumu abartmamak gerekli öyle değil mi? Çünkü her ne kadar sağlıklı ve gerekli bir yağ olsa da her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi, zeytinyağının da fazlası zararlıdır.

Çok Hızlı Yemek Yemek

Şişmanlamanın en büyük nedenlerinden bir tanesi, hızlı yemek yemektir. Maksat karın doyurmak değil yemek yemek olmalı. Ağzınıza aldığınız lokmaları 3-5 kere dişlerin arasında çevirip yutarsanız şişmanlamakla kalmaz aldığınız kiloları da veremez duruma gelirsiniz. Her lokmayı en az 30 defa çiğnemeniz gerektiğini unutmayın. Bu sayede emin olun şok diyetlerden falan çok daha hızlı ve sağlıklı kilo verirsiniz.

Akşam Yemeğinden Sonra Şekerli Besinler Tüketmek

Akşam yemeğini yediniz. ama öyle ağır falan değil. Hafif bir yemek olmalı. Ve az miktarda olmalı. Ardından da bol şekerli çikolatalar, pastalar, kurabiyeler tükettiniz. Akşam saatlerinde vücut hızı yavaşladığından yediğiniz tüm şekerli besinler size fazla kilo olarak geri iade edilecektir unutmayın. Akşam saatlerinde ve hatta gün içinde de şekerli besinlerden uzak durmakta fayda var.

Egzersiz Yapmamak

Ne kadar diyet yaparsanız yapın işin sonu gelip hep egzersize dayanır. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız var ise, hem kilo vermekte zorlanırsınız. Hem de sağlık açısından ciddi sorunlar yaşarsınız. Bu sebeple haftada 3-4 kez egzersiz yapmanız gerekir. Hiç olmazsa 30 dakika tempolu yürüyüş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz