Niye Emzirmelisiniz?

emzirme

Emzirmek anne ve bebek arasında duygusal bağın gelişmesini sağlar, annelik güdüsünün oluşumuna yardım eder.

Bebek için;

Anne sütü bebek için en mükemmel , elde edilmesi kolay ve ucuz besindir. Anne sütünün sindirimi kolaydır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka düzeyleri daha yüksek olmaktadır. Anne sütü bebek dışkısının (mekonyum) bağırsaklardan atılmasını kolaylaştırır. Anne sütü bir bağırsak hastalığı olan Crohn’ a karşı koruyucudur.

Anne sütü  bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici maddeleri içerir. Anne sütü alan kız bebeklerin ileriki yaşantılarında meme kanseri görülme riski daha azdır. Anne sütü yerine mama ile beslenene bebeklerde şeker (diyabet) hastalığı görülme riski yüksektir. Anne sütü yerine  mama ile beslenen  bebeklerde ani bebek ölümü sendromu daha fazladır.

Anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerde alerji görülme riski daha fazladır. Anne sütü bebekte astım ,kulak enfeksiyonu görülme ihtimalini azaltır. Anne sütü bebeği ishale ,bakteriyel menenjite, solunum sistemi enfeksiyonlarına karşı korur. Anne sütü bebeği gece körlüğü gibi bazı görme kusurlarına ve juvenil eklem romatizmasına karşı korur.

Anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerde ileriki yaşlarda obezite (şişmanlık) daha sık görülür. Anne sütü alan bebeklerde reflü hastalığı daha az görülür. Anne sütü aşıların etkinliğini arttırır. Anne sütü her zaman hazır olarak, uygun ısıda ,uygun konsantrasyonda  besin maddesi içerir.

Anne sütü bebeğin çene yapısı ve diş sağlığı için yararlıdır. Anne sütü bebek için doğal sakinleştiricidir ve ağrı kesici görevi görür.

 Anne için;

Emzirmek anne ve bebek arasında duygusal bağın gelişmesini sağlar, annelik güdüsünün oluşumuna yardım eder. Emzirmek rahmin çabuk toparlamasını sağlar, kanamayı azaltır. Fazla kilo alan annelerin hızlı kilo vermesine yardımcı olur. Emziren annede ileride rahim kanseri görülme riski azalır.

Emzirmek annede ileride yumurtalık kanseri görülme ihtimalini azaltır. Emzirmek annede ileride meme kanseri görülme ihtimalini ciddi bir şekilde azaltır. Emzirmek annede fibrokistik meme hastalığı olasılığını azaltır. Emzirmek annede ileride kemik erimesi riskini azaltır. Emzirmek endometriyozis gelişimini baskı altında tutar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz