İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar, beslenme şeklimizin iş yerindeki performansımızı olumlu veya olumsuz etkilediğini göstermektedir. Yediğimiz gıdalar gün içindeki enerji ve dayanıklılığımız ile fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Masa başında çalışarak vakit geçirenlere sağlıklı beslenme ve kilo korunmasıyla ilgili bu bilgileri unutmayın.

Kahvaltınızı Atlamayın

Uzun süren açlık nedeniyle metabolizma hızınız yavaşlamaktadır. Uyandıktan sonra metabolizmanızı canlandırmak için en fazla 1 saat içinde ve sağlıklı besinlerden oluşmuş kahvaltı gerekmektedir. Eğer kahvaltı etmeden güne başlanırsa geçen zamanda metabolizmanızın daha da yavaşlamasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar şişman kişilerin kahvaltıyı geç ve yoğun yaptığı görülmektedir.

En Dost İçeceğiniz Suyunuz Olmalı

Gün içerisinde kendinizi daimi halsiz ya da yorgun hissediyorsanız su tüketiminizi kontrol etmelisiniz. Böbrek fonksiyonları, kan dolaşımı ve atık maddelerin atılması için su tüketimi çok önemlidir.

Çay ve Kahve Tüketimine Dikkat

Gün içerisinde çay ve kahve tüketimini arttırırız kendimizi daha zinde hissetmek için. Antioksidan vitaminler (A, C, E) hassas olduklarından kahve ve çayda ki kafeinden negatif etkilenirler. Yeşil çay, beyaz çay veya başka bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Tatlı Krizlerinize Ara Öğün

Ara öğünler uzun süre aç kalmayı engelleyecek olup kan şekerinin düzenlenmesini ve o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının yükselmesini sağlar. Böylece daha dinç bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku ve yorgunluk gibi problemler engellenmiş olacaktır. İş yerinizde ki minik atıştırmalar: Kuru kayısı,ceviz, fındık,süt,meyve,beyaz peynir ve ekmek ile minik bir sandviç olabilir.

Hareket Halinde Olmak

Yapacağınız düzenli egzersiz ile kalori yakımını fazlasıyla arttırılabilir; metabolizmanızın aktif olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Spor yapmak için vaktiniz yoksa gün içerisindeki asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Toplantı Öncesi Dikkatinizi Toparlayan Yiyecekler

Bazı besinler hem dikkatinizi toparlamaya hem de daha hızlı düşünmeye sevk edecek bir etkiye sahiptir. Bunun için ceviz, fındık veya yer fıstığı tüketebilirsiniz. Hafızayı kuvvetlendiren havuç aynı zamanda beyin metabolizmasını da etkilemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz