Öğrenci Psikolojisi

öğrenci psikolojisi

İnsanlar çok ufak yaşlardan itibaren eğitim sistemi içerisinde bulunmaya başlar. Ve ister istemez bazı zamanlar kendilerini oldukça yetersiz hissetmeye başlar. Aileler de çocukların bu durumlarını görerek oluşmuş olan sorunların çözümleri için araştırmalara başlarlar. Öğrenci psikolojisi, sorun oluştuğu an çözüme gidilmesi gereken bir sorun olarak görülmelidir.

Öğrencilerin içerisinde bulundukları olumsuz ruh halleri görüldüğü anlarda herhangi bir şeyin yapılmaması durumunda çok daha büyük sorunları meydana gelebilecektir. Öğrenci bir dersi isteyerek çalışmıyorsa yapılması gereken şey, öğrenciye o dersi sevdirmekten geçer. Psikolojik danışmanlardan alınacak olan yardım ile birlikte çocuk ya da genç için sevilmeyen bütün dersler artık sevilmeye başlayacaktır. Dersler sevilmeye başladığı zamanlarda da artık o dersleri anlamak ve onlardan başarılı olmak çok daha kolay bir hale gelecektir.

Öğrenciye Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Öğrenci psikolojisi, üstünde büyük bir özen ile durulması gereken konular içerisinde yer almaktadır. Çünkü bu kişiler ileriki dönemlerdeki eğitimli nüfusu oluşturacaklardır. Geleceğin başarılı bireylerinin oluşması için bu bireyler öğrenciyken gerekli bütün özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Bazen öğrenciler, yaşlarının getirdiği duygu değişimleri ile birlikte en ufak bir başarısızlık sonucunda geri kalan bütün her şeyin de aynı başarısızlıkla süreceğine inanırlar. Ve bundan dolayı da okul ve derslere oldukça ilgisiz davranırlar. Böyle bir durumun sonucunda da başarılı olunmuş olan derslerde bile başarısız sonuçlar alınmaya başlar. Bu şekilde devam eden bir durumun önlenmesi için de hiç vakit kaybetmeden Psikoloji hizmetinden yararlanmak gerekir.

Yapılacak olan danışmanlık hizmeti ile birlikte öğrenciler başarısızlıkların asla kalıcı olmadığı ve ileride çok daha başarılı olunacağı öğrencilere anlatılmaktadır. Bu konuda deneyim sahibi bir danışman ile konuşan öğrenciler de bunun sonucunda kafalarında yer etmiş olan olumsuz düşüncelerden de kendilerini kurtarmış olacaklardır.

Öğrencilikle ilgili her türlü sorunun çözümüne oldukça özenli bir şekilde yaklaşmak gerekmektedir. Çünkü aksi bir durum söz konusu olduğu zaman yapılacak olan danışmanlık hizmetinden istenen şeyin tam tersi bir durum ortaya çıkmış olacak ve bu durum da öğrenciye çok büyük zararlar verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz