Öksürük İçin Doğal Çözüm

öksürük için doğal tedavi

Öksürük, akciğer içindeki havanın boşaltılması için uygulanan bir vücut mekanizmasıdır. Bu mekanizmada amaç solunum yolunda yer alan yabancı cisimlerin dışarıya atılıp daha rahat nefes alınıp verilmesidir. Öksürük, kuru ve üretken olarak 2 şekilde ortaya çıkabilir. Üretken öksürük çeşidinde solunum yolunu tıkayan balgam ve tükürüğün solunum yolu dışına atılması için bu hareket gerçekleştirilir. Kuru öksürükte ise boğazda oluşan enfeksiyonların habercisi olabilir. Bu nedenle kısa süre içinde tedavi edilip iyileşme sağlanmalıdır.

Öksürüğün tedavisinde farklı etkileri bulunan şuruplar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle günümüzde çoğu zaman doğal malzemeler ile elde edilen öksürük karışımları kullanılıyor

Öksürük İçin Bal Ve Soğan

Bu özel karışımlar arasında bulunan bal ve soğan karışımı tarifine geçmeden önce, bu doğal karışım ve yararlarından kısaca söz etmek istiyoruz. Bal ve soğan karışımı uzun senelerdir öksürük için kullanılan doğal karışımlardan biridir. Karışımda yer alan her iki maddenin de antibiyotik ve balgam söktürücü özelliği mevcuttur.

Bu özelliklerinden dolayı kısa sürede öksürüğün iyileşmesini sağlayan özel karışım aynı zamanda soluk borusunu tıkayan yabancı madde ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanmayı sağlayarak tekrar öksürük sorunu yaşanmasını önler. Öksürük için en etkili karışımlar arasında yer alan bu özel şurubun iki ana maddesinin faydalarını kısaca inceleyelim…

Bal ile ilgili yapılan pek çok bilimsel çalışma ve araştırma, bu besinin iyi bir soğuk algınlığı tedavi edici doğal özelliği bulunduğunu ortaya koymuştur. Boğazda meydana gele tahriş ve öksürüğe neden olan belirtilerin azalmasını sağlar. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliği de bulunur.

Soğan da tıpkı bal gibi balgam söktürücü özelliği herkes tarafından bilinen doğal bir besindir. Yüksek derecede antioksidan özelliği bulunur ve öksürüğü kontrol altına alır.

Soğan ve Bal Karışımları;

Birbirinden yararlı bu iki doğal malzeme ile elde edilen farklı iki adet tarif bulunur. Her iki tarifin de ana malzemesi soğan ve baldır. Benzer etkileri bulunan bu iki doğal karışım, gerekli ola malzemeleri ve tüketimlerini kısaca inceleyelim.

Öksürük İçin Soğan ve Bal Tarifi

İlk tarif için gerekli olan malzemeler;

  • 1 orta boy soğan
  • 2 bardak su
  • Bir limonun suyu
  • 2 çay kaşığı bal

Yapılışı: Tarifin yapılışı için ilk olarak soğanlar soyulup büyük parçalar halinde doğranır. İki bardak su içinde bu soğanlar 15 dakika kaynatılır. Süre sonunda karışım ocaktan alınır ve 5 dakika ılıması sağlanır. Ilıyan karışımın içine bal ve limon suyu da eklenerek malzemelerin birbirine karışması sağlanır. Hazır hale gelen doğal öksürük şurubu yetişkinler için günde 2-3 kere bir yemek kaşığı, çocuklar içinse 2 kere bir tatlı kaşığı dozunda kullanılabilir.

İkinci doğal öksürük şurubu için gerekli olan malzemeler;

  • 1 soğan
  • 2-3 yemek kaşığı bal

Yapılışı: Bu doğal öksürük şurubu için ilk olarak soğanlar soyulur ve küçük parçalar halinde doğranarak bir kaba alınır. Bu kabın içine belirtilen miktarda bal eklenir ve üzeri kapalı olarak bir gece beklenir. Ertesi gün temiz bir bez yada tülbent ile süzülen şurup bir bardak su içinde 1 yemek kaşığı kadar karıştırılıp tüketilebilir. 2 saatte bir tüketilebilen bu doğal şurubun gün geçince yenisinin yapılması tavsiye edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz