Öpüşme Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?


Öpüşme, birçok insan arasında yaygın bir şekilde gerçekleştirilen bir sosyal etkileşimdir. Ancak, bazı hastalıkların öpüşme yoluyla bulaşabileceğini unutmamak önemlidir Öpüşme eylemi sevgi ve aşkı göstermenin bir yoludur. Hatta araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azaltmak, kan akışını hızlandırmak ve mutluluğu arttırmak gibi yararları olduğunu ortaya koymuştur. Fakat öpüşmek her zaman o kadar da masum olmayabiliyor. Çünkü insan vücudunda en fazla virüs ve bakterinin bulunduğu yer ağızdır. Tükürük, öpüşme içerisinde yer alan temel unsurlardan biridir. Başka bir deyişle, mikroplar kaçınılmaz olarak değiş tokuşa uğrayacaktır.

İnfeksiyöz Mononükloz

Halk dilinde, öpücük hastalığı olarak bilinen İnfeksiyöz Mononükloz tükürük değişimi yoluyla yayılan bir virüs bu hastalığa neden olur. Bu virüs genellikle ergenlik çağında olan bireyler ve gençlerde görülür. Bununla birlikte, bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Semptomlarında ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleri vardır.

Sitomegalovirüs

Bu virüs ismini çok duymasanız da baya yaygındır. Vücut bir kere bu virüsle kaşı karşıya geldiyse, ona her zaman sahip olur. Sitomegalovirüs, vücut sıvılarının direkt teması, kan transferi ya da cinsel temas yoluyla bulaşır. Garip olan kısım, virüse sahip olan insanların birçoğunun onun varlığının farkında bile olmamasıdır. Bununla birlikte, bebekler söz konusu olduğunda, virüse karşılık olarak daha fazla önlem alınmalıdır, çünkü virüs yaşamları boyunca sürekli olabilecek bir takım sorunlara yol açabilir.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı esas olarak diş etlerini etkileyen ve ağız boşluğu içerisine sürekli olarak bakteri salgılayan bir enfeksiyondur. Dişlere ve diş etlerine yapışan plaktan kaynaklanır. Diş eti iltihabının belirtilerinden bazıları, etkilenen bölgede kanama, kızarma ve iltihap oluşumudur.

Streptokokal Farenjit

Streptokokal boğaz ağrısı ve acı verici bir boğaz enfeksiyonudur. Bakteri, bu durumda A ve B grubu streptokoklar, doğrudan boğaza saldırır. Bu enfeksiyon, sağlıklı bir kişinin enfeksiyona sahip olan bir bireyle temas kurması ile yayılır. Yakınlarda bulunan birinin hapşırması ya da burnunu silmesi gibi ufak hareketlerle bile bulaşabilir.

Herpes (Uçuk) Virüsü

Hafife almamak lazım. Uçukta bir virüs türüdür  genellikle öpüşerek yayılır. Uçuk, dudak, ağız ya da diş etlerinde bulunabilen bir enfeksiyondur. Herpes (HSV) adı verilen oldukça bulaşıcı bir virüsten kaynaklanır.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonları, özellikle virüslerin tükürük veya burun akıntısı yoluyla bulaşması sonucu yayılır. Öpüşme sırasında enfekte kişiyle temas etmek, virüslerin bulaşma riskini artırabilir.

Hepatit B

Hepatit B virüsü, kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşabilen bir virüstür. Ağız yoluyla temas etmek, özellikle çatlaklar veya yaralar söz konusu olduğunda, enfekte bir kişiyle öpüşmek virüsün bulaşma riskini artırabilir.

AIDS

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV), enfekte bir kişinin kanı, sperm veya vajinal sıvısı ile temas yoluyla bulaşır. AIDS hastalarıyla öpüşmek genellikle düşük risk taşır, ancak yaralar, kanama veya diş eti sorunları varsa bulaşma riski artabilir.

Hepatit B, AİDS in öpüşme yoluyla bulaşma riski genellikle düşüktür, ancak enfekte bir kişiyle temasın olduğu durumlarda risk artabilir. Özellikle enfekte olduğunu bildiğiniz veya semptomları olan bir kişiyle yakın temas etmekten kaçınmak ve hijyen önlemlerine dikkat etmek önemlidir. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, öpüşme öncesi ve sonrasında ağız temizliğine dikkat etmek, enfekte kişilerle temas sırasında dikkatli olmak gibi önlemler almak, hastalıkların bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz