Papatya Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Uykusuzluk veya stres gibi rahatlamaya ihtiyaç duyduğumuz durumlar için, doğal çözüm olarak çoğu kez papatya çayı önerilir. Yerinde bir öneri olmasına karşın, siz de moraliniz bozukken benim gibi yerinizden kalkmaya üşeniyorsanız, çay demlemekle uğraşmak istemiyorsunuz demektir. İşte bu gibi anlarda papatya çayı yerine, ufak bir el bezine birkaç damla papatya yağı damlatıp koklamak da aynı rahatlatıcı etkiyi gösterecektir. Demlenmiş papatya çayı gibi papatya yağının da pek çok faydası vardır.

Papatyanın Roma papatyası ve Alman papatyası gibi farklı türleri olduğunu duymuş olabilirsiniz. Papatya yağları da elde edildikleri papatya türüne göre farklılık gösterebilir. Roma papatyası daha çok bozuk mide için önerilip sakinleştirici özelliği ile bilinirken, Alman papatyası yağı ise doğal bir iltihap giderici olarak ünlenmiştir. Öte yandan her iki yağ birden antiseptik, gaz giderici, ağrı giderici, ateş düşürücü, hazmı kolaylaştırıcı, terletici ve solucan düşürücü gibi, farklı zamanlarda işinize yarayacak pek çok özelliğe sahiptir.

Cilde Faydalıdır

Papatya uçucu yağını cildinize doğrudan uygulamak yerine Hindistan cevizi ya da tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırmanız, ciltte herhangi bir tahriş ya da alerjik reaksiyonu engelleyecektir. Özellikle hassas cildi olanlar uçucu yağları doğrudan cilde sürmekten kaçınmalıdır.

Akne ve Egzamaya İyi Gelir

Akne gibi bir cilt sorunu, ağrı ve kızarıklık benzeri pek çok belirti ile aynı anda baş etmeyi gerektirir. Bir parça papatya yağı ile bu belirtileri bir miktar yatıştırmak söz konusu olabilir. Kızarıklık, iltihap ve akne izleri için cildinize papatya yağı sürebilirsiniz. Papatya yağını gecesefası yağı ile karıştırarak akne benzeri iltihaplı cilt sorunlarını tedavi etmeniz mümkündür. Bu özelliği sayesinde papatya yağı, egzama gibi cilt problemlerine önerilen doğal ilaçların başında gelir.

Ciltteki Kızarıklıkları ve Yaraları Azaltır

3-4 damla Roma papatya yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp hafif dokunuşlarla cildinize sürün. Bu uygulama cildinizde sorun yaratan her tür iltihaplanmayı hafifletir. Bu karışım cildinizi gerektiği gibi nemlendirmenin yanı sıra, cilde parlaklık da kazandırır. Sağlıklı görünüm dışında, papatya ve Hindistan cevizi yağı birlikte güneş yanıklarını iyileştirmede de etkilidir. Güneşte fazla kaldıysanız, hızlı bir şekilde cildi kendine getirmek için soğuk suya bu karışımdan ekleyerek cildinize kompres yapabilirsiniz.

Cildinizi Gençleştirir, Nemlendirir ve Lekelerden Arındırır

Papatya yağını düzenli şekilde kullanarak gözlerinizin güzelliğini perdeleyen kaz ayaklarından ve göz çevresindeki koyu halkalardan kurtulabilirsiniz. Papatya yağı ince çizgilerin yanı sıra ciltteki lekeleri de azaltır. Bu yağ, cildinizi tazeleyen ve genç tutan onarıcı, canlandırıcı ve güçlendirici özelliklere sahiptir.

Papatya suyu ile saçlarını sarartmaya kalkışmayanımız var mı? Koyu renk saçlarda bu yöntem ne yazık ki saçın sararmaktan çok turunculaşmasına neden olur ama papatya yağını doğru şekilde kullanırsanız sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Papatya yağının saç için pek çok yararı vardır.

Saç Rengini ve Parlaklığını Arttırır

Sarı saçlara anında parlaklık kazandırmak için saçınızı hafifçe papatya yağı ile durulayın.  Saçınızı kuruladığınız havluya birkaç damla papatya yağı damlatarak yağı saça uygulayabilir ve saçınıza güzel bir parlaklık kazandırabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Etkilidir

Kepek sorununa doğal yollarla son vermek isteyenler papatya yağını denemeyi ihmal etmemeli. Papatya kepeklenmeye ve artı olarak bitlenmeye karşı etkili bir doğal çözümdür.  Kurumuş, tahriş olmuş ve kaşınan saç derisi için de faydalıdır. Papatya yağı saç derisini nemlendirerek tahrişi ve kaşıntıyı azaltır.

Saçı Nemlendirir ve Yumuşatır

Papatya yağı, saçı ve saç derisini besleyen harika bir yağ olarak nitelendirilir. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde özellikle etkilidir. Yumuşak ve sağlam buklelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur, saçın nem dengesini içeriden korur ve saçı güçlendirir.

Papatya yağını suya  veya çaya birkaç damla damlatarak ağızdan alabilmeniz için, kullandığınız yağın buna uygun olması gerekir. Hangi katkı maddelerinin kullanıldığını bilmediğiniz, üzerinde ağızdan alınabileceği belirtilmeyen yağları lütfen sadece harici olarak kullanınız.

Doğal Antidepresandır

Bu yağın cezbedici tatlı aroması sizi sakinleştirir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Ruhunuzu tazeler ve moralinizi yükseltir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinen Roma papatya yağı, çocuk bekleyen anneleri rahatlatmak için doğum öncesi masaj sırasında kullanılagelmiştir. Limon otu yağı ile birlikte kullanıldığında, sinir yatıştırıcı özellikleri hiperaktif çocukları sakinleştirmeye yardımcı olur.

Ağrı Kesicidir

Bu yağ ile birlikte yaşamınızı zorlaştıran eklem ağrılarına elveda deyin. Hafifçe ısıtılmış yağı ağrılı bölgeye birazcık sürün ve dolaşımı arttırmak için nazikçe masaj yapın. Sonucunda eklemlerle ilgili iltihap ve ağrılarınız hafifleyecektir. Soğuktan kaynaklı baş ağrısı, sinüzit ve migrenden dolayı ızdırap çekenler sıkıntılarından çabucak kurtulmak için bu yağa güvenebilirler. Bu yağ ile buhar soluma işlemi yapmak, nefes darlığı ve burun tıkanıklığını giderebilir. Ayrıca papatya yağı ateş düşürücü ilaç gibi çalışarak yüksek ateşten daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olur.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir 

Bu yağ mide bağırsak sorunları, ishal, kabızlık ve safra taşı dâhil çeşitli sindirim sorunları üzerindeki olumlu etkisi ile bilinir. Sindirimi güçlendirir ve karında gaz birikmesinden kurtarır. Karın şişkinliği için iyi bir tedavidir. Bu yağın antiseptik özellikleri bağırsaklarda zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve sizi çeşitli sindirim sorunlarına karşı korur.

Merkezi Sinir Sistemine Yararlıdır

Papatya yağı merkezi sinir sisteminizi iyileştirir ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Merkezi sinir sisteminin etkili şekilde çalışmasına yardımcı olarak, beklenmedik sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

Siyatik ve Ağrılı Durumlar için Yardımcıdır

Sırt ağrıları başınıza bela mı? Sadece bir miktar Alman papatya yağını azıcık ısıtın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Eğer bu ağrı siyatik kaynaklı bir ağrı ise Roma papatya yağı daha doğru bir seçim olabilir. Siyatik sinirine bu yağı masajla uygulayın. Bel, kalça ve bacaklarınıza yağı uygulayın.

Bebeklerin Uyumasına Yardımcı Olur

Çocuklar, özellikle küçük yaştakiler uyku zamanı geldiğinde size zor zamanlar yaşatırlar. Bu yağ ile yapılan masajın çocukları uykuya teşvik ettiği bilinir. Bebek yağına 3-4 damla papatya yağı ekleyin ve ufaklığınıza bu yağ ile masaj yapıp ılık suyla banyo yaptırın. Bu onun zihnini yatıştırır ve onu sakinleştirir. Böylece uyku hormonları tetiklenir.

Kadınlar İçin Faydalıdır

Roma papatya yağı adet görmeyi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Menopoz ve adet öncesi sorunları yaşayan kadınlar bu yağdan yardım alabilirler. Bu yağ göğüslerde oluşan ağrıyı azaltır. Çalkantılı ruh hali ile mücadele etmeye yardımcı bir doğal antidepresandır.  Sıcak banyoda birkaç damla bu yağdan kullanmanın adet sancılarını dindirdiği bilinmektedir.

Böbrekleri ve İdrar Yollarını Temiz Tutar

İdrar söktürücü özelliği ile kan dolaşımını ve idrar atımını uyararak idrar yollarını, böbrekleri ve kanı temizler. Böbrekler ve kan temizlendiği zaman daha iyi çalışır ve istenmeyen sağlık sorunlarının oluşmasını önler.

Kardiyovasküler Sorunlardan Korur

Alman papatya yağı tansiyonu düşürmeye ve dengelemeye yardımcı olur. Bu da nihayetinde kan damarlarının daralmasını önleyerek damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve felç dahil çeşitli kalp damar hastalıklarının oluşma riskini düşürür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz