Patates Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Basitçe söylemek gerekirse, çiğ patateslerden elde edilen sudur. Patates suyu, B ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve bakır dahil olmak üzere bir dizi sağlıklı besin içerir. Bu yüzden vücut için çok çeşitli faydalar sunar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Patateste önemli miktarda C vitamini bulunur. C vitamini, soğuk algınlığı ve enfeksiyonla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bir besin maddesidir. Bir bardak patates suyu içmek sizi, düzenli olarak hastalanmaktan korur ve bağışık sisteminizi güçlendirir.

Artrit Riskini Azaltır

Şişme, iltihaplanma veya kızarıklıkla ilişkili birçok semptomu hafifletmeye yardımcı olan harika bir antienflamatuvar etkiye sahiptir. Patates suyu içmenin, artriti ve artrit ile ilişkili diğer eklem ve sırt ağrılarını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Patatesi rendeleyin ve sıkın, elde ettiğiniz suyu doğrudan eklem yerlerine uygulayın veya acıyı azaltmak için içine dilimlenmiş bir patatesi ağrıyan bölgeye yapıştırın.

Ülserleri İyileştirir

Manchester Üniversitesi’nden bilim adamları, patatesin ülser ve mide ekşimesini tedavi eden benzersiz antibakteriyel moleküller içerdiğini keşfettiler. Her gün bir bardak patates suyu içmek, mide ülserlerinin gelişimini durdurmak için koruyucu bir önlem olarak çalışır. Ayrıca antibakteriyel bir probiyotik içecek olarak da tüketebilirsiniz.

Karaciğer ve Safra Kesesini Detoks Eder

Patates suyu, karaciğer ve safra kesesini temizlemenin en kolay yollarından biridir. Japonlar, hepatiti tedavi etmek için de bu suyu kullanıyorlar. Uyandığınız anda veya kahvaltıdan 30 dakika önce her gün bir bardak patates suyu içerek detoks etkilerini kendiniz test edebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürür

Patates, lif, A vitamini, B kompleks vitaminleri ve C vitamini gibi temel besin maddeleri içerir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürür. Posasıyla beraber tüketirseniz, genel sağlık ve kolesterol seviyeniz için çok faydalı olabilir.

Migreni Azaltır

Çiğ patateslerin ve meyve sularının yüzyıllardır Avrupa geleneksel tıbbında kullanıldığı söylenir. Ağrı, stres ve hatta migreni hafifletmek için alnı ve tapınaklar üzerine bir dilim patates veya patates suyu sürülür (3). Henüz bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır, ancak tüm dünyada insanlardan olumlu sonuçlar alınmıştır.

Kabızlık Sorununu Ortadan Kaldırır

Patates önemli miktarda lif içerir ve bu, kabızlık tedavisinde ve sindirim sistemimizi temizlerken son derece yararlıdır. Katı meyve sıkacağında sıkıp, posasıyla birlikte tükettiğiniz bir barda patates suyu, boşaltım kanalını temizlemeye ve kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Patates, yara dokusunun iyileşmesine, kemik büyümesine ve onarımına yardımcı olan ve enfeksiyonlarla mücadele eden bir besin olan C vitamini açısından zengindir. Bir yerinizde yara varsa, yara iyileşmesini ve doku iyileşmesini hızlandırabilir.

Genel Dolaşımı İyileştirir

Bol miktarda niasin ve B vitamini kompleksi içerir. Bu vitamin sadece enerji seviyelerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun farklı organlarına oksijen ve temel besinlerin iletilmesini de sağlar. Bu, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, böylece normal vücut fonksiyonunu korur.

Kanser Riskini Azaltır

2016 yılında, kanser karşıtı kapasitelerini test etmek için farklı patates türleri kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, kanser hücrelerinin hızla bölünmesini önemli ölçüde azalttığını kanıtlamıştır. Patates, anti-tümör özelliklerine sahip olan ve glikoalkaloidler olarak adlandırılan kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle, düzenli olarak tüketirseniz, kanser geliştirme riskinizi azaltır.

Böbrek Hastalığını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

Düzenli patates suyu tüketimi, böbrek fonksiyonlarını iyileştirir ve kalsiyum taşı oluşumu riskini azaltır. Bu konuda pek fazla araştırma yapılmamıştır, ancak birçok insan iyi geldiğini iddia ediyor.

Siyatik Ağrılarını Azaltır

Siyatik, bel bölgesinden başlayan ve bacaklara yayılan acı verici bir ağrı ile karakterizedir. Evde tedavi yöntemleri siyatik tedavisinde çok iyi çalışır ve patates suyunun en etkili ilaçlardan biri olduğu söylenir. Çünkü sinir tahrişini azaltır ve bacakların hareketine yardımcı olur. Ağrıyı hafifletmek için günde en az iki kez yarım fincan içebilirsiniz.

Gut Hastalığının Belirtilerini Azaltır

Gut, aşırı ürik asit birikimine bağlı olarak eklemlerdeki iltihap ve şişlik nedeniyle oluşan bir artrit türüdür. Patatesten elde edilen suyun; antienflamatuvar özellikleri vardır ve eklemlerdeki aşırı ürik asidi nötralize eder. Bu yüzden, artrit ile ilişkili gut ve ağrı için en iyi doğal tedavilerden biridir.

Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

Kalbi, damar tıkanıklığından ve kalp krizinden koruyan antioksidan ve iltihap önleyici özellikler içerir, dolayısıyla kalp sağlığını geliştirir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Araştırmalar patateslerin aslında kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir. Patates suyu, metabolizmayı artırmaya yardımcı olan C vitamini içerir. Arizona ve Columbia Üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırma, patatesin aslında bir yağ yakıcı olduğunu göstermektedir. Yemekten sonra içilmesi, aşırı yemeyi önleyen ve kilo kaybına yol açan açlık hormonlarının (grelin ve leptin) salgılanmasını engeller.

Cildi Nemlendirir ve Lekeleri Azaltır

Cildi nemlendirmek için çok faydalı olan yüksek miktarda C vitamini içerir. Daha etkili bir nemlendirme için, yoğurtla karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika sonra durulayın.  Cildinizin daha parlak, sıkılaşmış ve nemlenmiş olduğunu fark edeceksiniz. Patates kabukları ve suyu; lekeleri temizlemeye ve cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olan ağartma özelliklerine sahiptir. Bu yüzden, kimyasal bakımından zengin krem ​​ve merhemlerden daha etkilidir.

Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Yüzdeki kırışıklıkları azaltır. Lor ile karıştırın ve kırışıklıkların başlamasını geciktirmek için düzenli olarak yüzünüze uygulayın. Ayrıca sadece suyunu, her gün bir top pamuk yardımı ile yüzünüze sürebilirsiniz.

Egzama Semptomlarını İyleştirir

Egzama, aşırı kuruluk, kızarıklık, kaşıntı, döküntü ve soyulma gibi belirtilerle karakterize olan bir cilt rahatsızlığıdır. Her gün bir bardak tüketebilir veya etkilenen bölgelere topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ancak, bu iddiayı destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Saç Sağlığını Geliştirir

Saç sağlığını iyileştirir ve kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi rahatsızlıkların azalmasına yardım eder. Yapmanız gereken tek şey 2 çiğ patatesin suyunu çıkarmak ve 1 çorba kaşığı bal ve bir yumurta sarısı eklemektir. Bu karışımı saç köklerine uygulayın ve bir saat sonra her zamanki gibi şampuanlayın. Birkaç kullanımdan sonra inanılmaz sonuçlar elde edeceksiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Aşırı ısınırsa ya da sıcak tüketilirse; mide rahatsızlığına, ishal ve kusmaya neden olabilir. Yüksek oranda şeker içerir, bu nedenle şeker hastaları içerken dikkatli olmalıdır.

Hamile ve emziren kadınlar, içmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz