Patlıcan Sapı ile Hemoroid – Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Patlıcanın yeşil saplı kısımlarını çöpe atıyorsanız bu faydasını öğrenince pişman olabilirsiniz. Patlıcan sapı kürü basur yani hemoroidin çaresi oluyor. Uzmanlar basur riskine karşı ve hastalığın tedavisinde yeşil sap kısımdan hazırlanan bu mucizevi kürü öneriyor. Son yıllarda hemoroid tedavisinde kullanılan, faydaları ile bizleri şaşırtan oldukça etkili ve doğal bir yöntem.

Kullananların bu yöntem ile basur yani hemoroid hastalığından kurtulmaları patlıcan sapı tedavisinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Giderek yaygınlaşan insanların korkulu rüyası bir hastalık haline geliyor. İlaçlar, ameliyat ve lazer gibi bir çok tedavi yöntemi mevcut.

Fakat eğer tüm bunlara başvurmadan önce evde doğal yöntemler ile basur hastalığından kurtulmak istiyorsanız mutlaka patlıcan sapı kürünü uygulamalısınız. Kullananların olumlu geri dönüşler yaptığı bu kür sayesinde hemoroid şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler: 10 15 tane patlıcanın sapı (yeşil kısımları), 12 su bardağı su

Yapılışı: İlk olarak patlıcanları yeşil sap kısımlarını kesin. Ardından iyice yıkayıp temizleyin. Bir tencerenin içerisinde suyu ile birlikte patlıcan saplarını kaynatın. Kaynamaya başlayan karışımın kapağını kapatın ve kısık ateşte 25-30 dakika daha kaynamasını sağlayın. Yaklaşık yarım saat sonra ocağın altını kapatın ve bu sürede tencerenin kapağını asla açmayın.

Soğuduktan sonra tencerenin kapağını açın ve içerisinden patlıcan saplarını alın. Elde etmiş olduğunuz bu suyu buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa, aç karnına 1’er bardak bu sudan için. 5 gün boyunca bu kürü uygulamaya devam edin. Bu süre boyunca bazı yiyecekleri sofralarınızdan kaldırmanız gerekecektir.

Patlıcan Sapı Kürü Boyunca Yenilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

  • Turşu
  • Çilek
  • Bulgur
  • Acı biber
  • Domates
  • Sirke

Dipnot: 5, 6 gün dolduktan sonra istediğinizi yemeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda hemoroid hastalarına soğuk yerlere oturmayı ve kesinlikle soğuk yerlere basmamanız gerekmektedir. Eğer uzun bir süredir hemoroid sıkıntısı yaşıyorsanız muhtemelen hemorit fistülin içerisinde iltihaplanmalar meydana gelmiştir. Eğer böyle bir durum varsa ilk olarak doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. İltihaplar giderildikten sonra patlıcan sapı kürünü tekrar uygulayabilirsiniz.

Hemoroid Tedavisi İçin Diğer Bitkisel, Doğal Yöntemler

Acı badem ezmesi sirke ile karıştırılıp basura sürüldüğünde yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir. Kanayan basur şikayetleri için at kestanesi ezilerek un haline getirilir. Yemeklerden önce 1 çay kaşığı kadar yutulur. Basur yaraları için ayva çekirdeği su ile karıştırılır. Ardında süzülür ve bal ile karıştırılarak problemli bölgeye sürülür. Dereotu ile yapacağınız çay hemoroidden kaynaklanan ağrıların hafiflemesini sağlar.

Hamilelikte Bir Sıkıntı Olur Mu?

Patlıcan sapını ateşte yakıp külünü sıcak sıcak bepanten kremle karıştırır hemoroidinize sürebilirsiniz. Bu kürün gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için harfiyen uygulamanız gerekir. İltihaplanma varsa bunun için bir antibiyotik kullanmanız gerekiyor.

Bu kür haricinde, bir pamuğa saf zeytinyağını dökün basur memesinin üzerine koyun bunu bir hafta 10 gün boyunca aralıksız uygulayın. Zeytinyağı basura çok iyi gelir.

Üçüncü bir durum ise bir leğene sıcak su doldurun içinde yaklaşık 30 dakika oturun basura çok iyi gelecektir. Uunutmayın ki basurun şimdilik bir tedavisi yoktur. Kendi kendinizin doktoru olmalısınız. Tuvalet ihtiyaçlarınızı düzene sokun, yiyeceklerinize dikkat ederek beslenmelisiniz.

Çıplak ayak ile betonda dalışmayın betona oturmayın, acı yemekten kaçının. Turşu, bulbiber, bulgur, ve gazlı içeceklerden uzak durun. Kola, çay ve kahve bunlar basuru tetikleyen yeniden oluşumuna yardım eden yiyeceklerdir. dikkatli olmanızda fayda vardır.

Sağlıcakla kalın.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz