Pazarlık Kitabı Özeti – Vahdettin Engin

pazarlık kitabı

Vahdettin Engin Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Pazarlık Kitabı İkinci Abdülhamit ile Siyonist Lider Theodore Herzl arasında geçen Filistin’de Yahudi Vatanı görüşmelerinin detaylarını anlatmakta ve kitabın sonunda konuyla ilgili olan belgeleri sunmaktadır.

Kitap Filistin meselesini tümüyle ele almak veya Siyonist faaliyetlerin tümünü ortaya çıkarmak gibi bir iddia taşımamaktadır. Pazarlık kitabında yapılan, tarihin bir döneminde Yahudilerin Filistin’e yerleşmek için gösterdikleri çabaları anlatmak ve bu konuda çaba gösterenlerden biri olan Theodore Herzl’ in Abdülhamit nezdinde yapmış olduğu girişimleri açığa çıkarmaktır. Bilindiği üzere bu ilişkiler çoğunlukla abartılı bir şekil de gündeme getirilmiş, hadiseler yaşananlardan çok farlı bir şekilde aktarılmıştır. Bu kitapta yapılmaya çalışılan şey, konu ile ilgili bazı yanlış bilgilendirmeleri düzeltip, yaşanan doğruları ortaya çıkarmaktır.

Kitapta kullanılan belgelerin bir kısmı ilk defa yayınlanmaktadır. Özellikle Theodore Herzl Yahudiler için özerk bir bölge oluşturmak peşindeydi ve bunun yolunun Sultan Abdülhamid’den geçtiğini düşünüyordu. Bu uğurda İstanbul’a beş kez gelen Herzl, bir keresinde Sultan Abdülhamit ile görüşme olanağı da buldu. Herzl’ in kafasında, Osmanlı Devleti’ne bazı mali imkânlar sağlayarak hedefine ulaşmasını sağlayacak izni koparmak vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz