Peynir Nasıl Yapılır?

peynir nasıl yapılır

Peynir severleri böyle alalım. ? Evde herhangi bir şeyi kendi ellerinizle yapmak gibisi var mı ? Süt ve yoğurda alışığız, bunları yapıyorsak peyniri hayli hayli yaparız.  Taze sütten yapılan yoğurdun dışında aynı zamanda peynir yapabileceğinizi de unutmayın. Dışarıda satılan endüstiriyel peynirler yerine evinizde bildiğiniz malzemelerle organik peynirler hazırlayabilirsiniz. “Peynir nasıl yapılır?” sorusunun cevabını henüz bilmeyenler için oldukça pratik bir tarif sunacağız. Evde peynir yapmanın zor olduğunu düşünenler birazdan öğrenecekleri peynir tarifine bayılacaklar.

Ev yapımı peynir dendiğinde aklınıza ilk olarak lor peyniri geliyor olabilir.  Ancak lor peynirini hemen hemen herkes evinde hazırlayabilir. Sütün kesildiği zaman ortaya çıkan süt taneleri hafif ekşimeye başladtığında lor peyniri olarak karşımıza çıkar. Birazdan vereceğimiz tarifte lor peynirinin sert hali olacak. Peynir nasıl yapılır sorusunun cevabını muazzam bir tarifle cevaplıyoruz.

Ev Yapımı Peynir Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre keçi sütü
  • 3-4 tatlı kaşığı sirke

Yapılışı

İlk olarak sütü iyice kaynatın, kaynayan süte sirkeyi ilave edip bir iki karıştırın. 15 dakika boyunca karıştırmadan kısık ateşte kaynatın. Sonra tel süzgeç, tülbent ve derin bir kap ayarlayın. Tel süzgeç üzerine tülbenti yayın, altına derin kabı yerleştirin. Kesilmiş sütü ocaktan alıp süzdürün, peynir altı suyunu atmayın.

Bebeklerin çorbalarına, pürelere, makarnalarına gönül rahatlığı ile ilave edebilirsiniz. Ev yapımı olan peynir tadı diğer tüm yemeklere ekstra bir lezzet verecektir. Süzülen peynire şekil verip tülbentle sıkıca sarın. Üzerine altı düz olan bir ağırlık koyun. Peynirinizi 8 saat bu şekilde bekletin. Sonrasında dolapta muhafaza edin.

Not: Sirke yerine limon ya da yoğurtla da kestirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz