Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pireler çoğunlukla evcil hayvanlara saldıran küçük, rahatsız edici böceklerdir. Pire ısırıkları ağrılı olduğu kadar kaşıntılıdır. Isırıklar, tipik olarak üç ya da dört adet dağınık ya da düz bir çizgi halinde küçük, kırmızı benekler şeklinde görülebilir. En sık ayak bilekleri veya bacak çevresinde görülür, ancak, bel, koltukaltı veya dirsek ve dizlerin kıvrımlarında da ısırıklar fark edilebilir.

Aşırı olursa cilde zarar verebilir ve ikincil bir bakteriyel enfeksiyona yol açabilir. Pire ısırıklarını tedavi etmek ve önlemek için ilk savunma hattınız istilayı kontrol etmek olmalıdır. Aynı zamanda, kendinizi ve evcil hayvanınızı hızlı bir şekilde tedavi etmek için kullanabileceğiniz birçok doğal yöntem vardır.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulamak, pire ısırığı nedeniyle oluşan kaşıntı ve ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir. Bu yöntem, evcil hayvanların yanı sıra insanlar için de çalışır. Soğuk kompres, kaşıntı hissini yatıştırmaya yardımcı olmak için, sinir uçları üzerinde uyuşma etkisine sahiptir. Aynı zamanda şişmeyi de azaltır.

Isırma alanını ve etrafındaki alanı ılık sabunlu suyla temizleyin.

İnce bir bez içine birkaç buz küpü koyun.

Buz kompresini etkilenen bölgede 2 ila 3 dakikadan fazla tutmayın.

Ara verin, sonra kompresi yeniden uygulayın.

Bunu günde birkaç kez 10 ila 15 dakika boyunca yapmaya devam edin.

Not: Buz yanığına neden olabileceğinden, doğrudan cilde buz uygulamayın.

Karbonat

İnsanlar ve evcil hayvanlar için başka bir etkili çare karbonattır. Doğal bir asit nötrleştiricisi olarak kaşıntıda anında rahatlama sağlar. Ayrıca şişme ve inflamasyonu ve ayrıca enfeksiyon riskini azaltır.

Basitçe biraz suyla 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve pire ısırığı üzerine ince bir macun şeklinde uygulayın. 5 ila 10 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın. Bu ilacı günde 1 veya 2 kez kullanın.

Alternatif olarak, soğuk suyla doldurulmuş bir küvete 1 bardak karbonat ekleyin. İyice karıştırın. Bu sakinleştirici suda 10 dakika bekleyin, sonra yumuşak bir havluyla kurulanın. Bunu günde bir kez yapın.

Not: Tahriş olmuş ciltte veya açık yaralarda karbonat kullanmayın.

Elma Sirkesi

Ham ve filtrelenmemiş elma sirkesi, pire ısırığını tedavi etmek için mükemmel bir yöntemdir. Evcil hayvanların yanı sıra insanlar için de etkilidir. İltihabı azaltmaya ve etkilenen bölgede kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Asetik asit içeriği de enfeksiyonları önler.

Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve etkilenen bölgeye koyun. 5 dakika bekletin, sonra pamuğu kaldırın. Rahatlamak için, günde birkaç kez bu etkili yöntemi deneyin. Tahrişe neden olursa, elma sirkesini suyla karıştırmayı deneyin.

Evcil hayvanlar için, eşit oranda elma sirkesi ve suyu bir sprey şişesinde karıştırın. Evcil hayvanınızın vücudundaki etkilenen bölgelere bu solüsyonu püskürtün. Gözlerine, kulaklarına ve burnuna püskürtmekten kaçının. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Aloe Vera

Doğal aloe vera jeli, insanlar için olduğu kadar evcil hayvanlar için de etkili bir cilt yatıştırıcısıdır. Aktif bileşikleri, pire ısırığı kaşıntısını ve şişmeyi yatıştıran antiseptik ve antienflamatuvar özellikler içerir. Aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir aloe vera yaprağının küçük bir kısmını kesin ve jeli çıkartın.

Cildinize ve pirelerin evcil hayvanınızı ısırdığı bölgelere jel sürün.

15 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın.

Bu ilacı günde 2 veya 3 kez kullanın.

Kalan jeli buzdolabında saklayın.

Nim (Neem)

Bir pire istilasını kontrol etmek veya semptomlarını tedavi etmek istiyorsanız, nim bitkisi kullanmak çok etkilidir.

Nim yaprakları ve yağı, tahrişi önleyici, antiseptik ve antienflamatuvar nitelikler içerir ve pire ısırığını doğal bir şekilde tedavi etmeyi tercih edenler tarafından insanlar ve köpekler üzerinde yaygın olarak kullanılır. Ancak kediler için uygun değildir.

Bir avuç dolusu nim yaprağını yarım litre suda 15 ila 20 dakika kaynatın. Çözeltiyi süzün ve soğumaya bırakın. Bir parça pamuğu içine batırın ve 10 ila 15 dakika boyunca pirenin ısırdığı alanda bekletin. Bunu birkaç günlüğüne ve günde birkaç kez yapın.

Ayrıca, etkilenen bölgeye günde birkaç kez nim bazlı krem ​​veya losyon da uygulayabilirsiniz.

Köpeğiniz için, 1’e 10 oranında badem yağı ile nim yağını seyreltin. Köpeğinizin etkilenen bölgelerine günde birkaç kez bunu sürün ve ovalayın.

Bir pire istilasını kontrol etmek için, 30 gramlık bir spreyli şişede 12 damla nim yağını su ile karıştırın. Bu çözeltiyi pire ısırığı olan bölgelere püskürtün. Köpeğinizin kürküne püskürtebilir ve kurumasını sağlayabilirsiniz.

Cadı Fındığı

Cadı fındığı, pire ısırığını tedavi etmek için kullanabileceğiniz etkili bir besindir. İçerisinde kaşıntı ve şişliği azaltan hafif bir sıkılaştırıcı ve antienflamatuvar etkiye sahip olan tanenlere bağlı olarak; iltihaplanma ve kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Köpekler ve kediler de cadı fındığı ile tedavi edilebilir.

Cadı fındığı yağı ile bir pamuğu ıslatın ve etkilenen bölgede 10 dakika boyunca bekletin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Evcil hayvanlar için, cadı fındığı solüsyonunu bir sprey şişesinde saklayın ve köpeğiniz veya kediniz kaşınmaya başladığında hızla iltihaplı cilde püskürtün. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, pire ısırığı dahil olmak üzere bir dizi cilt şikayetini yatıştırmak için yararlıdır. Evcil hayvanların yanı sıra insanlar da pire ısırığının neden olduğu iltihap ve tahrişleri azaltmak için yatıştırıcı bir Epsom tuzu banyosunun tadını çıkarabilirler.

Köpekler veya kediler için, ılık suya 4 ila 6 yemek kaşığı Epsom tuzu koyun ve eritin. 10 ila 15 dakika boyunca güzel bir banyoya yapmak için bu suyu kullanın. Haftada bir kez yapabilirsiniz. Evcil hayvanlara Epsom tuzu banyosu yaptırırken, ishale neden olabileceğinden, suyu içmediğinden emin olun.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, özellikle kolloidal yulaf ezmesi, pire ısırığının doğal tedavisinde faydalı olabilir. Kolloidal yulaf ezmesi, son derece ince bir toz halinde öğütülmüş yulaf anlamına gelir.

Yulaf ezmesi deride enflamasyona yol açan toksinleri uzaklaştırır ve cildi rahatlatırken, pire ısırığından kaynaklanan cilt tahrişini ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda güvenle kullanılabilir.

Lokalize ısırıklar için, eşit miktarda yulaf ezmesi ve sade yoğurt ve biraz bal kullanarak kalın bir macun hazırlayın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve yıkamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin. İyileşme görene kadar bunu günlük olarak yapın.

Evcil hayvanlar için, ılık su küvetine 1 fincan kolloidal yulaf ezmesi koyun. Köpeğinizi veya kedinizi solüsyonda oturtun, en az 15 dakika boyunca kürküne etki ettiğinden emin olun. Son olarak, soğuk su ile durulayın. Haftada birkaç kez tekrarlayın.

Kılsız bölgeler için, pişmiş yulaf ezmesinin tamamen soğumasına izin verin. Etkilenen bölgeye uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın. Günde bir kez yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz