Portakal Kaç Kalori?

Son derece yaygın bir tüketim ve kullanım alanı olan portakal, aynı zamanda soğuk algınlığı ilacı olarak da bilinir. İçeriğinde bulunan C vitamini nedeniyle kış aylarında hastalıklara karşı korunmak amacı ile sıklıkla tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgemizde yetiştirilen portakal ağacı, ılıman iklimi sevmektedir. Posa bırakan bir gıda olması nedeniyle hazımsızlık şikayeti ile sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve mide ekşimelerine iyi gelmektedir.

B1, B2, B3, B5, B9 içerir ve düzenli portakal tüketimi B vitamin grupları yoluyla kalp-damar hastalıklarından, sindirim sistemi hastalıkları ve çeşitli kanser türlerine kadar organizmayı korumakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, yaralanmalarda yaraların daha hızlı iyileşmesinde ve hücre yenilenmesinde etkili olmakta, cilt  ve saç sağlığını korumakta, saç derisini besleyerek saçları güçlendirmekte, zayıflamış saçalrı onarmaktadır.

Ayrıca B5 vitamini kemik sağlığı ile büyüme ve gelişmede etkili olduğu için çocuk ve ergenlerin düzenli olarak portakal yemeleri, beden sağlıkları ve zindelikleri için gereklidir.

Portakalın kalori Değerleri

Bir adet portakal ortalama 70 kaloridir. Bir bardak portakal suyunda 90 kalori vardır. Bir adet portakalın suyunda 65 kalori mevcuttur.

Portakalın kalorisini mi merak ettiniz? Bir tane portakal 70 kaloridir. Portakal C vitamini açısından oldukça zengin besleyici bir meyvedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirdiği için çok fazla tüketilir. Siz de zayıflamaya yadımcı maddeler içeren portakaldan 1 tane diyet programınıza ekleyebilirsiniz.

Zayıflamanın mantığı az kalori almak olduğundan gün içerisinde çok fazla portakal yemeyin 20 portakal yaklaşık 1000 kalori almanıza neden olur ki oldukça yüksek bir sayıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz