Rahat Bir Hamilelik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

rahat gebelik

Hamilelik sürecinin bir an önce tamamlanmasını arzu eden anne adayları, yeni doğacak bebeklerine kavuşmak isterler. Bu zaman zarfında anne adaylarının hem kendileri hem de bebekleri için biraz daha dikkat etmeleri gerekir. Anne adaylarının rahat bir hamilelik geçirebilmeleri için;

Fazla kilo alımına dikkat

Hamilelik boyunca alınması gereken ideal kilo, anne adayının hamile kalmadan önceki vücut kitle indeksine göre değişmekle birlikte, beklenen artış 9 ila 16 kg’dır. Bu rakamın normal vücut kitle indeksine sahip kadınlar için ortalama 10-12 kg olduğu söylenebilir.

Vücutta şişme ve ödem meydana gelirse

Şişmeleri ve ödemi önlemek için; uzun süre ayakta durulmamak sıkı lastikli çorap ve iç çamaşırı giyilmemeli, bacaklar yükseğe kaldırılarak dinlendirilmelidir.

Geceleri meydana gelen kramplar

Fazla ayakta kalınmamalı, uzun süreli oturmalarda bacak bacak üzerine atılmamalı, ayaklar yükseğe uzatılarak dinlendirmelidir. Bacağa kramp girdiği zaman ise ayak parmaklarına masaj yapılmalıdır.

Kuruyan cildinize bakım yapın

Cildinde kuruluk yaşayan bir kadın normal sabun kullanması yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanılabilir. Banyo esnasında vücut yağlarının ve/veya çatlaklar olmadan önce önlemek amacıyla eczanelerde satılan özel yağ/kremlerden kullanılması önerilir.

Bol bol dinlenin

Pozitif düşüncelere odaklanın. Kendinize daha fazla zaman ayırın ve mümkün olduğunca dinlenin.

Vajinal akıntılara karşı önleminizi alın

Pamuklu iç çamaşırı giymeleri, iç çamaşırlarını yüksek derece kaynattıktan sonra ütüleyerek giymeleri, su ya da sabunla vajina içini yıkamamaları önerilir. Eğer anne adayı mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya ise doktorunu ziyaret ederek gerekli tedavileri olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz