Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim Kanseri Nedir?

İki temel Rahim kanseri türü vardır. Rahim kanseri, Endometrium (Rahim içi zarı) astarında başlar ve tüm vakaların yaklaşık % 75’ini oluşturur. Bu kanser, Avustralya’da en çok teşhis edilen jinekolojik kanserdir. 2012’de 2397 kadına rahim kanseri teşhisi konulmuştur ve 50 yaş üstü kadınlarda daha sık görülmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Olağan dışı vajinal kanama rahim kanserinin en sık semptomudur. Bazı kadınlar rahatsız edici bir kokuya sahip sulu bir akıntı ile karşılaşırlar. Anormal kanama veya akıntı diğer sebeplerden dolayı gerçekleşebilirse de, bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz Doktorunuz ile konuşmalısınız.

Rahim Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim kanserine neyin sebep olduğu bilinmiyor ancak bazı faktörlerin bir kadında kanser riskini artırdığı görülüyor;

  • Postmenapozal olarak veya geç menopoza girilmiş olması
  • Kalınlaştırılmış bir duvar astarına sahip olunması (endometriyal hiperplazi)
  • Kısırlık durumu
  • Erken adet görme (12 yaşından önce)
  • Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı
  • Kilolu veya obez olmak
  • Yumurtalık, rahim, göğüs veya bağırsak kanseri öyküsü
  • Önceden over tümörleri veya polikistik over sendromuna sahip olmak
  • Östrojen hormon replasman tedavisi görmek
  • Meme kanseri tedavisinde tamoksifen almak (göğüs kanseri tedavisinin faydaları genellikle rahim kanseri riskinden daha önemlidir. Eğer endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun)

Rahim Kanser Taraması Nasıl Yapılır?

Pap smear testi vajina ve serviks içindeki hücreleri kontrol etmek için yapılır. Zaman zaman, rahim kanseri hücreleri Pap testinde tespit edilir.

Rahim kanseri teşhisi: Doktorunuz Rahim kanseri olabileceğinden şüphelenirse, aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını yapmtırmak durumunda kalacaksınız.

Fiziksel Muayene: Doktor, karnınızı şişliğe karşı kontrol edebilir. Doktor rahminizi kontrol etmek için, karnınıza basarken vajinanızın içine iki parmak yerleştirir veya vajinanın duvarlarını ayıran bir alet kullanabilir.

Transvajinal ultrason: Transdüser adı verilen bir cihazla ultrason kullanarak doktor, yumurtalıkların, rahmin ve endometriyumun kalınlığını görebilir. Herhangi bir şey olağandışı görünüyorsa, doktor bir biyopsi önerebilir.

Histeroskopi ve biyopsi: Histeroskop, rahim içine vajinanızdan sokulan teleskop benzeri bir cihazdır ve bir jinekolog veya jinekolojik onkologun rahminizin içini görmesini sağlar. Bu işlem sırasında doku da çıkarılabilir (biyopsi) ve bir laboratuara daha ileri test için gönderilir.

Diğer testler: Rahminizde kanser tespit edilirse, kanserin vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmış olup olmadığını (X-ray, CT tarama veya MRI taraması gibi) başka taramalar yaptırmak durumunda kalabilirsiniz. Sarkom gibi belirli rahim kanseri türleri için bir PET taraması kullanılabilir.

Rahim Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim kanserli hastalar için farklı tedavi türleri mevcuttur. Bazı tedaviler standarttır (günümüzde kullanılan tedavi) ve bazıları hala klinik araştırmalarda test edilmektedir. Bir klinik tedavi denemesi, mevcut tedavilerin geliştirilmesine veya kanserli hastalar için yeni tedaviler hakkında bilgi edinmeye yarayan bir araştırma çalışmasıdır. Klinik araştırmalar yeni bir tedavinin standart tedaviden daha iyi olduğunu gösterdiğinde, yeni tedavi standart tedavi haline gelebilir. Beş tip standart tedavi kullanılır.

Ameliyat

Ameliyat (kanserin ameliyat sırasında alınması) endometrium kanseri için en yaygın tedavidir. Aşağıdaki cerrahi prosedürler kullanılabilir;

Toplam histerektomi: Serviks de dahil olmak üzere uterusun çıkarılması için yapılan cerrahi müdahale sonucu rahim ve rahim ağzı vajinadan çıkarılırsa ameliyata vajinal histerektomi denir. Karından rahim ve rahim ağzı büyük bir kesik açılarak alnırsa, ameliyata total abdominal histerektomi denir. Laparoskop kullanılarak karında küçük bir kesik yoluyla rahim ve rahim ağzı alınırsa, operasyon total laparoskopik histerektomi olarak adlandırılır.

Bilateral salpingo-oofrektomi: Hem yumurtalık hem de fallop tüplerini çıkarmak için yapılan cerrahi müdahaledir.

Radikal histerektomi: Rahim, serviks ve vajinanın bir bölümünü çıkarmak içn yapılan cerrahi müdahaledir. Yumurtalıklar, fallop tüpleri veya yakınlardaki lenf düğümleri de alınabilir.

Doktor, ameliyat sırasında görülebilen tüm kanseri ortadan kaldırsa bile, bırakılan kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra bazı hastalara radyasyon tedavisi veya hormon tedavisi uygulanabilir. Cerrahi müdahalenden sonra kanseri geri oluşma riskini azaltmak için verilen tedaviye adjuvan terapi adı verilir.

Radyasyon Tedavisi

Radyoterapi, yüksek enerjili x-ışınları veya diğer radyasyon türlerini kullanarak kanser hücrelerini öldürmek veya onları büyümekten alıkoyan bir kanser tedavisidir. İki tür radyasyon terapisi vardır;

Dış radyasyon terapisinde kansere karşı radyasyon göndermek için vücudun dışında bir makine kullanır.

İç radyasyon terapisinde ise direkt olarak kansere veya kanserin yakınına yerleştirilen iğneler, tohumlar, tellerle tutturulmuş radyoaktif bir madde kullanır.

Radyoterapinin verilme şekli, tedavi edilen kanserin türüne ve evresine bağlıdır. Dış ve iç radyoterapi endometriyal kanserini tedavi etmek için kullanılır. Semptomları gidermek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için palyatif terapi olarak da kullanılabilir.

Kemoterapi

Hücreleri öldürerek veya hücrelerin bölünmesini durdurarak kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için ilaçlar kullanan bir kanser tedavisidir. Kemoterapi ağız yoluyla alındığında veya bir damara veya kana enjekte edildiğinde, ilaçlar kan dolaşımına girer ve vücudun her tarafındaki kanser hücrelerine ulaşabilir (sistemik kemoterapi). Kemoterapi direkt olarak beyin omurilik sıvısına, bir organa veya karın gibi bir vücut boşluğuna konduğunda, ilaçlar ağırlıklı olarak bu bölgelerdeki kanser hücrelerini etkiler (bölgesel kemoterapi). Kemoterapinin verilme şekli, tedavi edilen kanserin türüne ve evresine bağlıdır.

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, hormonları yok eden veya eylemlerini engelleyen ve kanser hücrelerinin büyümesini durduran bir kanser tedavisidir. Hormonlar vücuttaki bezlerden ve kan dolaşımında dolaşan maddelerdir. Bazı hormonlar bazı kanserlerin çoğalmasına neden olabilir. Testler, kanser hücrelerinin hormonların yerleşebileceği yerlere (reseptörlere) sahip olduğunu gösteriyorsa, hormon üretimini azaltmak veya çalışmalarını engellemek için ilaçlar, cerrahi veya radyasyon terapisi kullanılır.

Biyolojik Terapi

Biyolojik terapi, kanserle savaşmak için hastanın bağışıklık sistemini kullanan bir tedavidir. Vücut tarafından veya laboratuarda yapılan maddeler, vücudun kansere karşı doğal savunmasını artırmak, yönlendirmek veya onarmak için kullanılır. Bu tür kanser tedavisine biyoterapi veya immünoterapi denir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz