Rahimde Ur Belirtileri Nelerdir? Sebepleri Ve Tedavisi

Rahimde ur dendiğinde akla ilk gelen miyomlardır. Miyomlar ya da halk arasında söylendiği şekilleriyle miyom, miyom ya da miyomlar rahim ve rahim ağzında görülebilen, düz kas dokusundan gelişen selim (iyi huylu) tümöral yapılardır. Genellikle yuvarlak ve pembemsi renktedirler ve rahim içinde her yerde bulunabilirler.Otuz beş yaşın üzerindeki kadınların % 20‘sinde rahimde ur (miyom ya da miyom) görülmektedir. Yani aslında oldukça sık rastlanan oluşumlardır.

Miyomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Ergenlik döneminde görülmesi çok ender bir durumdur. Yine menopoz döneminde de miyom görülme sıklığı düşüktür ve doğurganlık yaşlarında miyom tanısı almış çoğu kadında menopoza girdiklerinde miyom boyutlarında küçülme ve şikayetlerde gerileme görülür.

Rahimde meydana gelen bazısı zararlı, bazısı zararsız olan kitlelerdir. Zamanında tedavisi yapılmazsa 10-15 kg. kadar büyüyebilir.Bu rahatsızlık 30-40 yaşları arası daha sık görülür, menopoz döneminden sonra pek rastlanmaz. Hatta oluşmuş olan mevcut ur, menopoz dönemine girince ufalmaya başlar. Rahim urları zamanında tedavi edilmez ise rahim kanserine çevirebilir.

Sebepleri Nelerdir?

 1. Dengesiz ve yetersiz beslenme.
 2. Vücuda zararlı maddeleri yemek veya içmek.( Alkol, kahve, sıgara, pastırma ve sucuk v.b.)
 3. Sinir sistemi bozuklukları.
 4. Cinsel tatminsizlik.
 5. Uzun süre bekarlık.
 6. Çocuk doğurmama.

Belirtileri Nelerdir?

Rahimde ur meydana gelmesi aşağıdaki şu belirtilerle kendini belirtir.

 1. Regl kanamasının süresinin uzaması ve kanamanın fazlalaşması.
 2. İki regl arası günlerde kanama görülmesi.
 3. Makatla ud yeri arasında baskı ve ağırlık hissi.
 4. Kalça ve karın ağrıları.
 5. Bacaklarda şişme.
 6. Kabızlık.
 7. İdrarın sık, sık ve azar azar olması.

Miyom Tedavisi İçin Soğan Kürü

Yapılışı

Soğan kürünü yapmanız için bir adet soğanın kabuklarını soyunuz ve soğanı dört parçaya ayırınız. Hazırladığınız soğanı 2 bardak suda 5 dakika boyunca kaynatın. Soğan kürü hazır sıra geldi uygulamaya…

Uygulanışı

Soğan kürünü uygulamanız için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Eğer ki adet düzensizliğiniz bulunuyor ise soğan kürünü hemen başlaya bilirsiniz. Normal adet görüyor iseniz soğan kürünü adet gördükten 2 gün sonra başlamalısınız. Soğan kürünü her iki devrede de 15 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz