Raymond Radiguet – İçimizdeki Şeytan Kitap Özeti

içimizdeki şeytan

KİTABIN ADI :İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN
KİTABIN YAZARI :RAYMOND RADİGUET
YAYIN EVİ VE ADRESİ : CAN YAYIEVİ .TEKNOGRAFİK
BASIM YILI :1987
KİTABIN KONUSU: Kitapta küçük bir çocuğun kendinden büyük birini sevmesi ve bundan sonra oluşan olaylar anlatılmaktadır.

Kitabın Özeti

Kitabımızın kahramanı daha ilkokul sıralarında okuyan küçük bir çocuktur. Daha küçük yaşta başında kavak yelleri esen bu çocuğun ilk aşkı ilk okuldayken tanıştığı ve deli gibi sevdiği Carmen’di. Carmen’e karşı olan sevgisi belirli bir süreye kadar platonik olmuştur. Bir gün artık dayanamayıp ona aşkını anlatmayı düşünmüş ama bunu gidip te yüzüne karşı konuşarak değil de ,bir mektupla yapmıştır.

Kız fazla hoşlanmamış olacak ki bu durumu öğretmenine söylemiş ve çocuk bir gün okula geldiğinde öğretmeni tarafından karşılanıp bu olayın hesabını vermek zorunda kalmış. Öğretmeni böyle bir olayın bir daha tekrarlanmamasını ister ve mektupla ilgili çocuğu, babasına bir şeyler anlatmakla tehdit eder. Çocuk öğretmenini ne kadar anlatmamasında ikna etse de eve gidince olayı kendisi babasına anlatır ve babası da bu olaya çocuğun tahmin ettiği gibi kızmaz.

O seneden sonra annesi ve babası onu artık bu okuldan almaları gerektiğini düşünmeye başlamışlardır. Belli bir süre sonra onu Henry 4 lisesine yazdırırlar .Bu arada çocuk en sevdiği arkadaşı Rene ile artık ayrı okulda okumak zorunda kalmıştır. İlk bahar geldiğinde babası ve kardeşleriyle gezip dolaşmayı çok sever ve değişik yerleri gezerdi .Bu gezilerinden birinde Marthe isminde kendinden büyük bir kızla tanıştı. O andan itibaren de Marthe’e karşı sevgi duymaya başladı. Marthe’ın kendisinden büyük olduğunu bildiği halde kendini bundan alıkoyamıyordu. Marthe Jaques isminde biriyle beraberdi ve yakın bir zamanda onunla evlenmeyi planlıyordu. Marthe ile tanıştıktan sonra oğlan onunla beraber dolaşıyor ve ona sevgisini göstermeye çalışıyordu.

Bu arada okuluna da devam ediyordu. Zaman hızla geçti ve Marthe ‘ın Jaques ile evlenme vakti gelmişti. Çocuk bu evliliğe karşı gelmek istiyordu ama bunu nasıl yapabilirdi ki Marthe evinin eşyalarını seçmesi için çocuğu da yanında götürmüştü. O da kocasının hiç sevmeyeceği eşyaları seçti ama Marthe buna hiç itiraz bile etmeden onun seçtiklerini alışmıştı.

Marthe evlendikten sonra kocası savaş çıkmasından dolayı savaşa gitti. Böylelikle o artık Marthe ile daha fazla görüşebilecekti. Günler geçtikçe aralarındaki bağlar daha da kuvvetleniyor ve birbirlerini daha çok sevmeye başlıyorlardı. Beraber dolaşmaları çevreden tepki alsa da buna aldırış etmiyorlar ve devam ediyorlardı. Artık Marthe da o çocuğa sevgiden başka duygular hissetmeye başlamıştı. Birbirlerine aşık oldular.

Kızın annesi ve babası bu olaya çok kızıyor ama kızlarına bir şey diyemiyorlardı. Marthe aslında kendisini deliler gibi seven kocası Jaques’i de aldatmak istemiyordu. Ama o çocuğuda çok sevmişti. Her gün daha harap hale gelen Marthe artık bir de oğlandan çocuk bekliyordu. Ailesine de çocuğun kocasından olduğunu söylemişti. Hayat artık Marthe için çekilmez hale gelmişti. Çocuk Marthe’ın doğum yapması esnasında da evine gittiğinde. Kocasını bebeğe sarılmış ve Marthe ölmüş buldu. Marthe doğum sırasında ölmüştü. Çocuğun bebeğin iyi yetişeceği konusunda hiçbir teredüdü yoktu. Çünkü Jaques onu kendinin bebeği sanıyordu ve ona çok iyi bakacaktı.

KİTABIN ANA FİKRİ : İnsanlar hayatlarında bazen fazla düşünmeden aldıkları kararlar sonucunda pişman olabilirler. Marthe bağlı kalamayacağı bir erkekle evlendiği için pişmandır ama artık yapabileceği bir şey de yoktur.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

MARTHE: Evlendiği kişiye bağlı kalamayan ve başka birini çok seven evli bir kadın.

RENE: Çocuğun en iyi arkadaşı. Ama belli bir süre sonra onunla ilişkileri sona ermiştir. Çünkü araya bir kız girmiş ve ilgiler değişmiştir.

JAQUES: Marthe ‘ın kocası. Marthe çok fazla sevmesine rağmen ondan beklediği sevgiyi alamayan fakat gene de sevgisi sona ermeyen dürüst bir kişi.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER : Kitap insanların hataya düşebilecekleri bir konuda ders verici nitelikte. Kişiler hayatlarını etkileyecek konularda çabuk karar vermemelidirler.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

RAYMOND RADİGUET

Raymond RADIGUET 3 haziran 1903 yılında Fransa’da doğmuş ve çok kısa bir süre sonra ölmüştür.1923 yılında ölen yazarın ölümünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. İnançları pek kuvvetli olmayan yazar bunları kitaplarında çok zaman dile getirmiştir. Kadere inanmadığını bu nedenle kitaplarında belli eder. Yazarın kısa hayatı boyunca yazdığı 3 kitap vardır bunlar:

  • The Devil In The Flesh
    Ile de France
    Charles d’Orleans

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz