Regl Öncesi Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadının hayalidir anne olabilmek. Anne olabilmek günümüz şartlarında zorlaşsa da yumurtlama günlerine dikkat ederek kolaylaştırılabilir. Düzenli adet görüyorsanız önceki adetinizden sonraki 10, 15 gün düzenli, gün aşırı ilişkiyle gebelik oluşturulabilir. Hamileliğin en önemli belirtisi regl gecikmesidir. Her regl gecikmesi hamileliğe işaret etmeyeceği gibi her regl gördüğünüzde hamile değilim diyemezsiniz.

Kişiden kişiye hatta aynı kişini hamileliğinde bile farklılıklar görülmektedir. Regl dönemini beklemeden hamile olup olmadığınızı kan testiyle anlayabilirsiniz. İdrar tahlili veya test aparatları bu dönemlerde uygun değildir. Regl gecikmesinden 1 hafta sonra idrar tahlili yaptırabilirsiniz daha erken dönemde belli olmaz.

Bahsetmeden önce genellikle regl gecikmesine kadar çok fazla belirti olmaz ya da regl belirtileri gibi ortaya çıkabilir. Çünkü daha gebelik oluşma aşamasındadır. Regl geciktiğinde yaklaşık bir, bir buçuk aylık hamile olunduğundan o zaman belirtiler kendini daha fazla göstermektedir.

Göğüslerde Ağrı Ve Şişkinlik

Göğüsler oldukça şişmiş ve daha önceki aylardan daha ağrılı olabilir. Uçlarında daha fazla hassasiyet ve sızı hissedilebilir. İlerleyen dönemlerde genellikle görülse de bazen erken dönemde de uçlarda renk değişimi gözlenebilir.

Gebeliği Hissetmek

Önsezileri yüksek kadınlar hamileliğini hissedebilmektedir. İçinde bir canlının oluşmaya başladığını hissetmek bazen hamile kalma fikrine çok fazla yoğunlaşmaktan da olabilmektedir. Bu dönemlerde stresden uzak durmak ve akışına bırakmak en iyisi olacaktır.

Yorgunluk Hissetmek

Gebeliğin ilk oluşma zamanlarında görülebilecek belirtilerdendir yorgunluk hissi. Yataktan çıkmak istememek, sürekli uyuma isteği, kendini halsiz hissetmek gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler gebeliğin ilerleyen aylarında da görülecektir.

Mide Bulantısı

Genellikle ilk aylarda ortaya çıksa da daha önceden de görüldüğü olmuştur. Özellikle sabah kalkıldığında başlayan bulantı hissi bazı kadınlarda tüm gün sürebilmektedir. İlk üç ay sıklıkla görülen mide bulantıları ve kusmalar en belirgin hamilelik belirtilerindendir.

Kas Kasılmaları

Hamile kalınmasından itibaren birkaç gün içerisinde döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan beneklenme ve kas kasılmalarının oluşmasına neden olur. Beneklenme ve kas kasılmaları yumurta döllendikten sonraki 5, 12 gün içerisinde vücudun her yerinde gerçekleşebilir. Kas kasılmaları adet döneminde meydana gelen kramplarla, vajinal kanama da adetin başlangıcı ile kolayca karıştırılabilir.

Adet başlangıcı, adet düzeninde değişiklik, kullanılan doğum kontrol hapının değiştirilmesi, enfeksiyon veya cinsel ilişki kökenli aşınma gibi daha farklı durumlar da bu belirtilere neden olabilir. Gebeliğin ilk belirtisi, beklenen adet günün gecikmesi olarak gösterilebilir. Bununla beraber, hamile olduğunuzu gösteren bazı diğer belirtiler de bulunmaktadır. Ancak bunların hiç biri, hamile olduğunuzu anlamanız için yeterli değildir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi hafif ataklar şeklinde olabildiği gibi bayılmalara varacak kadar şiddetli de olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde tansiyon düşüklüğünden kaynaklanan baş dönmeleri ilerleyen aylarda geçmektedir.

Koku Almada Hassasiyet

Kokulara karşı hassasiyet ilk dönemlerde görülen özelliklerdedir. Her kokuyu rahatlıkla duyabilir, zaman zaman rahatsız edici boyutlara varabilir.  Duyulan koku mide bulantısına hatta kusmalara sebep olabilir.

Sık Tuvalete Çıkma İsteği

Hamileliğin ilk dönemlerinde görülmeye başlar ve sonuna kadar devam eder.

Kasıklarda Kramp

Kasık bölgesinde sıklıkla kramplar hissedilir. Regl öncesi dönemde de görülen kramplar bu sefer batma şeklinde ya da tek taraftan gelen kramplar şeklinde görülür. Belde ve karında ağrılar artmıştır. Erken gebelik belirtilerinden biride kasıklarda ağrı, şişlik, ve sertleşme ‘dir. Şüpheleriniz varsa, mutlaka gebelik testi yapmalısınız. Doğum kontrolü olmadan yapılan ilişkiler sonrası bayanların gebe olduklarından en çok şüphelerden bir diğer belirti de kasık ağrılarıdır. Ani hareketler yaptığınızda, bu süreçte keskin ve tek taraflı kasık ağrıları meydana gelebilir. Bu ağrılar, genellikle rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi ile meydana gelir.

Kasık Ağrıları

Gebelik sürecinde gebe kadınlarda sık sık görülen şikayet kasık ağrıları, hamileliğin ilk haftasında başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen bu şikayet bazen göz ardı edilebilecek bazen ise mutlaka takip edilmesi şart olan bir durumdur. Gebe kalmak isteyen kadınlar hamile olup olmadığını hamileliğin ilk belirtilerinden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilirler. Yani daha Hamileliğin en başında meydana gelen bu ağrılar normaldir. Genelde hamile kadında da görülebilir.

Gebeliğin ilk haftalarında hissedilen bu ağrılar, fetusun rahme yerleşmesi sırasında kadının vücudunda meydana gelen bu değişikliğe adapte olma sürecidir. Bu süreçte rahmin büyümesiyle rahmi tutan bağ dokular genişleyip uzamaktadır. Gebeliğin başındaki bu tür hafif kasılma ve kramp, şişme gibi ağrılar normaldir. Rahim büyüyen fetusa adapte olmak için kendini yeniliyordur.

Kramp

Hamile anne adaylarının büyük bir kısmı kasık veya kramp ağrıları görülmektedir. Tıpkı koku hassasiyeti, mide bulantısı kadar yaygın bir hamilelik belirtisi olan kasık ağrıları görülmediği durumlarda bile, hamile olduğunuzu anladığınız günden itibaren ağır ve ani hareketlerden uzak durmalısınız.

Gebelik belirtileri arasında artan vücut ısısı, vajinada renk değişikliği, tansiyon düşmesi, fazla uyuma isteği gibi belirtiler de vardır ancak bu belirtiler, hamilelik olmadan da görülebileceğinden, en yaygın belirtiler adet gecikmesi, koku hassasiyeti, kusma ve durup dururken başlayan kasık ağrılarıdır.

Kabızlık

Hormonal değişimlerden dolayı bağırsakların çalışması yavaşladığından kabızlık durumu oluşabilir.

Psikolojik Değişimler

Yine hormonlardan kaynaklı ruh halinde değişimler görülebilir. Gülerken birden ağlamak ya da çok üzgünken birden gülmeye başlamak gibi.

Lekelenme

Birçok kadında görülen lekelenme regl öncesinde, açık renklerde, genellikle bir-iki damla şeklinde görülür. Birkaç gün sürebilir.

Akıntı

Gebelik başlangıcında görülmeye başlanır ve sonuna kadar artarak devam eder. Son aylarda rahatsızlık boyutuna varabilir. Açık renkte, koyu kıvamlı, yoğun bir şekilde görülebilir. Hamileliğin önemli belirtilerindendir.

Vücut Isısında Yükselme

Vücut ısısı hormonlardan dolayı yükselebilir. Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karışabilir. O yüzden böyle bir düşünce varsa ilaç kullanmadan önce gebelik sorgulanmalı ona göre gerekliyse kullanılmalıdır.

Keskin Ağrılar

Hamilelikte Kasık ağrıları ani hareketlerle birlikte çoğu kez tek taraflı olan keskin ağrılar olabilir. Bu ağrıların sebebi rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Bu ağrıların zararı olmamasına rağmen ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

Bu belirtiler varsa öncelikle ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır. Beklenmek istenmiyorsa kan tahlili yaptırılıp gebelik öğrenilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz