Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Reyhan nane ailesindendir ve nane, kekik ve biberiye dahil olmak üzere diğer besleyiciliği yoğun, faydalı otlar gibi aromatik bir ottur. Çeşitli tariflere lezzet katmak için kullanılır, ancak sizi şaşırtabilecek olan şey, bağışıklığı artırıcı özellikleriyle tanınmış olmasıdır. Reyhan öz yağının ve özütünün, günümüzde pek çok sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Tam 35 çeşidi bulunur ve bitkileri çeşitli boyutlarda olabilir ancak bahsedeceğimiz türü şimdiye kadarki en araştırılmış olanıdır. Bilimsel olarak Ocimum sanctum L. veya Ocimum tenuiflorum L. adıyla bilinir ve antienflamatuvar, antibakteriyel ve güçlü bir adaptojen olarak iş görür. Bu durum, vücudun stresini azaltmaya ve hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olur.

Güneydoğu Asya ve Hindistan gibi çeşitli bölgelerin geleneksel halk ilaçlarında kullandığı önemli bir şifalı bitkidir. Genellikle Hindistan’da tulsi olarak anılır ve aslında kutsal bir ot olarak kabul edilir. Binlerce yıldır 300’den fazla farklı Ayurvedik bitkisel çare için, tentür, çay, merhem ve tonik şeklinde kullanılmaktadır. Tulsi aynı zamanda birçok Hindu dini geleneğinde önemli bir simgedir ve tanrıça figürüyle bağlantılıdır. Aslında Sanskritçe tulsi “eşsiz” anlamına gelir.

Antioksidan açısından zengin uçucu yağlar içerir ve bunlar hidrofobiktir. Bu, suda çözünmediği anlamına gelir. Bitkinin farklı kokusunu ve tadını veren şey aslında bu yağdır ve iyileştirici etkilerinden de sorumludur.

Uçucu yağ bileşikleri, bitkinin topraktaki böcek ve kemirgenler gibi yırtıcılardan korunmasına yardımcı olur. Bu koruyucu yağları tükettiğimizde, benzer yararlar yaşarız: Bağışıklığımız güçlenir ve hastalıklardan korunuruz.

Tariflerde taze bir ot olarak kullanılan reyhanın, aynı zamanda antioksidan, magnezyum ve vitamin seviyelerinin yüksek olması nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Bilinen faydalarından biri, mikroplara ve bakterilere karşı savaşan bir antibakteriyel ve antimikrobik ajan olarak hareket edebilmesinden dolayı, temizleyici olarak kullanılmasını sağlar.

Yarım fincan taze kıyılmış reyhan aşağıdaki besin içeriklerini içerir;

  • 2 kalori
  • Yağ, protein, şeker veya lif: 0 gram
  • 56 miligram A vitamini (Günlük ihtiyacın % 24’ü)
  • 88 miligram K vitamini (Günlük ihtiyacın %  108’i)
  • 0.24 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 12’si)
  • 4 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)

Hastalıkla Mücadele Eden Antioksidanlar İçerir

En önemli faydalarından biri, DNA yapısını ve hücreleri korurken serbest radikal hasarına karşı direnç gösterme yeteneğidir. Reyhan, bağışıklık işlevinden sorumlu beyaz kan hücrelerinin yanı sıra DNA depolanan hücresel yapıları korumaya yardımcı olan, orientin ve viceninare olarak bilinen iki önemli suda çözünür flavonoid antioksidan içerir.

İçerisinde bulunan antioksidanlar kromozomların değişmesine ve hücre mutasyonlarına ve kanserli hücre büyümesine karşı savaşırlar. Oksidatif stres, diyetteki toksinlerin, çevre kirliliğinin ve radyasyonun etkileri nedeniyle oluşur; ancak antioksidanlar, oksidasyonla mücadelede yardımcı olur ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır.

Antienflamatuvar Olarak Davranır

Öjenol, sitronellol ve linalol da dahil olmak üzere güçlü uçucu yağlar içerir. Bunlar, kalp hastalığı, romatizmal artrit ve enflamatuvar bağırsak koşulları gibi hastalıkların çoğunun kökeni olan, enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan enzim önleyici yağlardır.

Kanserle Savaşır

Beslenme ve Kanser Dergisi’nde yayınlanan klinik çalışmalar, reyhanın kimyasal kaynaklı deri, karaciğer, ağız ve akciğer kanseri dahil doğal olarak kanseri önlemeye yardımcı olan fitokimyasallar içerdiğini gösteriyor. Çünkü antioksidan aktiviteyi artırır, gen ifadelerini pozitif olarak değiştirir, kanserli hücre apoptozunu (zararlı hücrelerin ölümünü) tetikler ve kanserli tümörlerin yayılmasını durdurur.

Hayvan çalışmalarında, normal dokuyu ve hücreleri, radyasyon veya kemoterapi gibi kanser tedavilerinin olumsuz etkilerinden koruduğu ve kansere ve ölüme karşı direnmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Antibakteriyel Özellikler İçerir

Reyhanın bir diğer avantajı, zararlı bakteri gelişimine karşı koruma sağlamaktır. Çalışmalarda, antibiyotik tedavilerine cevap vermeyen dirençli bakteri türlerinin engellenmesine bile yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Polonya’daki Lodz Üniversitesi’nden araştırmacılar, özellikle yağının E. coli taşıyan ve enfeksiyöz hastalardan toplanan diğer güçlü bakterilere karşı antibakteriyel aktivitesini test ettiklerinde, bakteri örneklerine karşı etkili olabileceğini ve büyümelerini engellemeye yardımcı olabileceğini buldular. Bu durum araştırmacıları, bu tarz antibakteriyel yağların antibiyotik dirençli hastalıklarla ve enfeksiyonlarla nasıl mücadele etmeye çalıştıklarını araştırmaya yöneltmiştir.

Virüsler ve Enfeksiyonlarla Mücadele Eden Antimikrobiyal Özellikleri İçerir

Reyhanın geniş bir yelpazede bakteri, maya, küf ve virüslere karşı antimikrobik etkinlik sergilediği bulunmuştur. Bu, candida virüsüne ve çeşitli cilt tahrişlerine karşı koruma sağlayabileceği anlamına gelir.

Stresle ‘Adaptojen’ Olarak Savaşır

Çalışmalar reyhanın; doğal bir adaptojen olarak, vücudun strese adapte olmasına ve stres faktörlerinin bedensel süreçler üzerindeki zararlı etkilerini normalleştirmesine yardımcı olan bitkisel bir ilaç olarak hareket etme konusunda güçlü bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Örneğin araştırmacılar, yüksek stres ortamına maruz kalan tavşanlara verilen taze reyhan yapraklarının antistres etkilerini incelediğinde, kullanımını takiben oksidatif stres düzeylerinde belirgin bir iyileşme bulmuşlardır. Tavşanlar, 30 gün boyunca iki gram taze reyhan yaprağı verilmesinden sonra, stres kaynaklarına yanıt olarak kardiyovasküler ve solunum koruması yaşamışlardır. Antioksidan aktivitesinde belirgin bir artış gözlenirken, kan şekeri düzeylerinde belirgin bir düşüş gözlenmiştir.

Kardiyovasküler Sağlığı Teşvik Ediyor

Antioksidan ve antienflamatuvar bir gıda olan reyhan, kan damarı işlevini kontrol eden kasların rahatlamasına yardımcı olabilir, böylece tansiyon sağlığını dengeler. Tehlikeli trombosit birikimini önleme ve arterlerde pıhtı oluşturabilen ve kalp krizine neden olan kan trombositlerini azaltma yeteneği içerir.  Kalp sağlığı söz konusu olduğunda iltihap, kan damarlarındaki yağ, kolesterol bakımından zengin bir plak oluşturabilir ve kalp krizi veya inme riskini artırabilir.

Vücudun Alkalize Edilmesine ve Sindirim Sisteminin Geliştirilmesine Yardımcı Olur

Reyhan, vücuttaki asit dengesi ve vücudun uygun pH seviyesini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, sağlıklı bakterilerin bağırsak mikroflorası içerisinde gelişmesine yardımcı olarak sindirim ve bağışıklığı geliştirirken, aynı zamanda hastalığa neden olabilecek zararlı bakterileri de azaltır.

Geliştirilmiş sindirim söz konusu olduğunda, geleneksel olarak; şişkinlik ve su tutulumunu, iştah kaybını, mide kramplarını, asit reflüsünü azaltmak ve hatta tenya veya parazitleri öldürmek için kullanılır.

Doğal Afrodizyak Olarak Davranabilir

İtalya’da, yüzyıllar boyunca bir aşk sembolü olarak kabul edilmiştir. Bu bitkinin veya yağının kokusunun, muhtemelen kan akışını ve enerji seviyelerini artırarak, iltihaplanmayı azaltarak libidoyu ve uyarılmayı artırdığı düşünülmektedir. Hindu dini ve Ayurveda uygulamalarında, kutsal tulsi, “yaşamın iksiri” olarak düşünülür ve sağlıklı cinsel işlevleri artırmak ve cinsel ilişki öncesindeki isteği teşvik etmek için kullanılır.

Depresyonla Mücadele Ediyor

Aynı zamanda depresyon ve kaygı da dahil olmak üzere zihinsel rahatsızlıklara ya da duygu durum ile ilgili hastalıklara iyi gelir. Reyhan bazı kişiler tarafından antidepresan olarak da kabul edilir, çünkü adrenal kortekste beynin işlevini olumlu şekilde etkileyebilir, bu da bizi mutlu ve enerjik yapan hormonları düzenleyen nörotransmitterleri uyarmaya yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz