Rezene Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Rezene uçucu yağı, iyi sindirim sağlığı için güçlü bir bileşen olarak bilinir. Rezene kökü gibi, meyan köküne benzer bir aroması vardır ve rezene bitkisinin tohumlarını ezip, bir buhar damıtma sürecinden geçirilerek geliştirilen yağ, benzersiz bir aromaya sahiptir. Olağanüstü sindirim desteği sağlar ve diyetinizde dengeyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Rezene bir antiseptiktir, bağırsak spazmlarını azaltmaya ve muhtemelen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, gaz ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur, arındırıcı ve detoksifiye edici etkileri vardır, bir balgam söktürücüdür, anne sütünün akışını artırmaya yardımcı olabilir ve doğal bir müshil ve hatta bir ağız spreyidir!

Yaraları İyileştirir

İtalya’da çeşitli esansiyel yağlar ve bunların bakteriyel enfeksiyonlara, özellikle hayvanlardaki etkileri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bulgular, rezene uçucu yağının ve tarçın yağının, antibakteriyel aktivite ürettiğini ve bu nedenle, bazı bakteri türlerini öldürebileceğini göstermiştir. Ayrıca rezene uçucu yağında, yaraların enfekte olmasının engellenmesine yardımcı olan bazı bileşikler vardır.  Enfeksiyonun önlenmesine ek olarak, aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırabilir, bu nedenle örneğin bir kesiği iyileştirmek istiyorsanız, rezene yağı iyi bir doğal ilaçtır.

Gut Hastalığına Bağlı Spazmları Azaltır ve Önler

Bağırsaktaki spazmlar zorlayıcı olabilir. Son derece ağrılı olabilir, öksürüğe, hıçkırıklara, bağırsak bölgesinde kramplara ve kasılmalara neden olabilir. Rezene esansiyel yağı, bağırsak bölgesindeki kaslar da dahil olmak üzere vücudunuzda rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Bağırsaktaki bu rahatlama, spazmodik bir saldırıya uğrarsanız, bağırsaklardaki kas spazmlarından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

Rusya’da Doktora Sonrası Tıp Eğitimi Bölümü’nde Pediatri Anabilim Dalı tarafından yürütülen son araştırmaya göre, rezene tohumu yağının, bağırsak spazmlarını azalttığı ve özellikle de kolik olan bebeklerin ince bağırsağındaki hücrelerin hareketini artırdığı bilinmektedir. Rezene yağı emülsiyonunun kullanımı, Wessel kriterlerine göre, kontrol grubundaki bebeklerin yüzde 65’inde kolik sorununu ortadan kaldırmıştır; bu oran diğer gruptaki bebeklerin yüzde 23.7’sinden daha iyidir.

Alternate Therapies in Health and Medicine’de yayınlanan bulgular, tedavi grubunda kolikte dramatik bir düzelme olduğunu ve rezene tohumu yağı emülsiyonunun bebeklerde kolik yoğunluğunun azalmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Antioksidanlar ve Antimikrobiyal Özellikler içerir

Rezene uçucu yağı, antimikrobiyal özellikleri olan yüksek antioksidan bir bileşiktir. Flavor and Fragrance Journal Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, Pakistan’dan yerli tohumlarda esansiyel yağların faaliyetini inceledi. Rezene uçucu yağ analizi, etkileyici miktarda toplam fenolik ve biyoflavonoid içeriğine sahip yaklaşık 23 bileşiğe sahip olduğunu göstermiştir.

Bu, rezene yağının serbest radikal hasarla savaştığı ve bazı bakteri ve patojenik mantar türlerine karşı antimikrobiyal aktivite sağladığı anlamına gelir.

Gaz ve Kabızlığı Hafifletir

Bir çok sebze karında kramplara ve midede şişlik oluşumuna neden olurken, özellikle çiğ yenirse, rezene ve rezene uçucu yağı tam tersini yapabilir. Rezene uçucu yağı, bağırsakları temizlemeye, kabızlığı rahatlatmaya ve çok ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayarak gaz ve şişkinlikten kurtulmaya yardımcı olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, gaz oluşumunu bile ortadan kaldırabilir.

Kronik gaz sorunlarınız varsa rezene gerekli olabilir. Yardım edip edemeyeceğini görmek için en sevdiğiniz çayın içine bir veya iki damla rezene uçucu yağı ekleyebilirsiniz.

Sindirim Sorunlarını Giderir

Sindirim ve irritabl bağırsak sendromuna (IBS) iyi gelen, çok aromatik ve oldukça keskin tada sahip olduğu bilinen çok sayıda bitki vardır. Zencefil, nane, anason, papatya ve ek olarak rezene.

Rezene bu kategoride biraz daha derine inmektedir çünkü uçucu bir yağdır, bu da hızlı bir şekilde buharlaşarak ve kolayca emilerek; muhtemelen daha sonradan rahatlama sağlamaya yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu süreç sindirim ve IBS semptomlarına yardımcı olan şeyin bir parçasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, rezene uçucu yağı, gazın, şişkinliğin ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur, ancak aynı zamanda ishali ortadan kaldırabilir.

Özellikle, rezene yağı anetol olarak bilinir. Anetol oldukça şaşırtıcı, hatta olası bir kanser savaşçısı olarak hizmet ediyor. Bunu; NF-kappaB olarak bilinen kanserle ilişkili gen değiştiren bir iltihap tetikleyici molekülün aktivasyonunu engelleyerek yapar. Çabuk rahatlama için karnınızın üzerine iki damla rezene yağını bir taşıyıcı yağ ile birleştirip dökebilir ve ovalayabilirsiniz.

Kilo Kaybına Yardım Eder

Rezene, kilo verme yardımcısı olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Rezene tohumlarının Paskalya öncesi perhiz sırasında açlıktan uzak tuttuğu ve sindirim sistemindeki hareketi uyardığı bilinmektedir. Tohumu esansiyel yağı iştahınızı bastırırken metabolizmanızı artırabileceğinden kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ayrıca depolanmış enerji kaynaklarını kullanarak kan dolaşımındaki yağ miktarını en aza indirmeye de yardımcı olur. Dengeli bir diyet yapmak, kilo kaybı için en iyi yaklaşımdır; bu nedenle diyetinize küçük miktarlarda rezene ekleyerek kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Rezene Uçucu Yağı Kullanımı:

Artık rezene yağının en büyük faydalarından bazılarını biliyorsunuz, işte bunları kullanmanın bazı yolları:

Sindirimi rahatlatmak için karnınıza veya ayaklarınızın altına rezene uçucu yağı sürün. Bir taşıyıcı yağ kullanılması, çok hızlı bir şekilde buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Diş fırçanıza bir damla rezene uçucu yağı damlatın ve diş macununu sürün ve diş çürüklerine karşı savaşmaya yardımcı olun ve diş etlerine antimikrobiyal faydalar sağlayın.

Bir mide rahatlatıcı su hazırlamak için bir bardak ılık su ya da papatya çayına bir ya da iki damla rezene yağı ekleyin.

Rahatlamak için bir damla rezene esansiyel yağını bir ila iki damla lavanta yağı ve bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve boynunuza, göğsünüze sürün ve bu yağ karışımını derin derin soluyun.

Kullanımı İle İlgili Riskler;

Rezene için alerjik reaksiyonlar mümkündür ancak nadiren görülür. Rezene esansiyel yağı genellikle güvenli olarak kabul edilir ancak; hamileler ve küçük çocuklar östrojen seviyelerini etkileyebileceği için kullanmaktan kaçınmalıdır.

Trans anetol olarak bilinen organik elementin, östrojen hormonunun üretimini artırdığını da belirtelim. Bu, hamile kadınlar ve meme kanseri, rahim kanseri veya tümörleri olan kadınlar için zararlı olabilir. Çok fazla tüketilirse, spazmlara, halüsinasyonlara ve zihinsel dengesizliğe neden olabilir.

Epilepsiden muzdarip olan herkesin rezene uçucu yağı kullanmaktan kaçınması önerilmiştir. Rezene uçucu yağı mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz