Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

rooibos

Rooibos çayı sayısız şifalı yararları ile bilinir. Doğal tatlılığı, eşsiz rengi ve harika tadıyla popülerlik kazanmıştır. Güney Afrika Rooibos Konseyine göre, çay kafeinsizdir, antioksidanlarla yüklüdür, kalbin, karaciğerin ve beynin korunmasına yardımcı olur ve kanserle savaşabilir. Bu yazıda, kilo kaybı için rooibos çayın sonuçlarının nasıl olduğunu, nasıl demleneceğini, günde kaç bardak tüketeceğinizi ve çok daha fazlasını anlatacağız. Okumaya devam edin.

Rooibos Nedir?

Güney Afrika’ya özgü Aspalathus linearis’in iğneli yaprakları ve ince gövdelerinden yapılmış bir bitki çayıdır. Binlerce yıldır, çeşitli sağlık problemleri için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Şimdilerde, bilim adamları araştırma yaptılar ve kilo vermeye yardımcı olan birkaç temel özelliği olduğunu buldular. İşte bu yüzden kilo vermek için rahatlıkla içebilirsiniz.

Kalorisi Düşüktür

İlk olarak kilo vermek için harikadır, çünkü kalorisi çok düşüktür. Bir fincan çay 2 kalori içerir. Yani süt, şekerli çay veya kahvenin kalori miktarından çok daha azdır. Temel olarak, rooibos çayı içtiğiniz zaman, daha az kalori tüketirsiniz, böylece fazladan kalorilerin yağ olarak depolanma şansını azaltır.

Doğal Bir Şekilde Tatlıdır

Rooibos çayı doğal olarak tatlıdır. Bu, çayınızı tatlandırmak için rafine şeker veya aspartam kullanmanızı engeller. Kilo verdirme özelliklerini sağlam tutmak için herhangi bir yapay tatlandırıcı eklemeksizin, doğal demlenmiş formunda rooibos çayı içmeniz en iyisidir.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Bu çay, antioksidan olan aspalatin ve nothofagin ile yüklüdür. DNA’ya zarar verme ve normal hücre fonksiyonlarını engelleme eğilimi gösteren zararlı serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olurlar. Çayın içerisindeki flavonoidler DNA iplikçiklerinin yapışmasını önleyerek DNA’yı korurlar. Bununla birlikte, çayın antioksidan seviyeleri, yetiştirildiği bölgeye, fermantasyon işlemine, demleme tekniğine vb. faktörlere bağlıdır.

Oksidatif Stresi Azaltır

Sürekli çoğalan bir oksidatif stres durumu, özellikle göbek bölgesinde yağ birikimine yol açabilir. Rooibos çayı içmek oksidatif stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olarak kilo vermenize yardım eder. Çay ayrıca, beyni oksidatif hasardan korur.

Antienflamatuvar Özellikler Barındırır

Bilim adamları, rooibos çayında bulunan iki ana antioksidan olan aspalatin ve nothofaginin antienflamatuvar özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, inflamasyon öncüllerini bloke ettiklerini ve bunun da tam enflamatuar bir yanıtı önlediğini kanıtladılar.

Başka bir çalışmada, bilim adamları laboratuvar farelerinin çay ile takviye edilmesinin DNA hasarını ve inflamasyonu azalttığını bulmuşlardır. Uzun süren inflamasyonun, obeziteye yol açabileceğinin bilincindeyiz. Rooibos çayı içmek, bu durumu önlemeye yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Düzenler

Yüksek kan şekeri vücudunuzun yeterince insülin üretmediği veya insüline dirençli olduğu bir durumdur. Bu durumda, vücut dolaşan glikozu enerji olarak kullanamaz. Sonuç olarak, glukoz seviyelerinde diyabete yol açan bir artış oluşur.

2009 yılında Phytomedicine Dergisi tarafından yayınlanan bir çalışmada, tip 2 diyabetik farelerin aspalatin ile tedavi edilmesinin, glikoz alımını ve insülin salınımını önemli ölçüde artırdığını, kan glikoz seviyelerini düşürdüğünü ve fareleri insüline duyarlı hale getirdiğini belirtmiştir. Bu nedenle, rooibos çayı tip 2 diyabetin önlenmesinde yardımcı olabilir. Tip 2 diyabetin erken belirtisi veya işareti kilo alımıdır.

Lipid Profilini Geliştirir

Sağlıklı olmak istiyorsanız, normal bir lipit profiline sahip olmalısınız. Trigliserit seviyeleri ne kadar yüksek olursa, vücut fonksiyonlarını, inflamasyonu, kilo alımını ve kalp krizi veya inme riskini de azaltırsınız. Antioksidanlarla yüklü rooibos çayı, lipit profilini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kan Kolesterolünü Azaltır

Kolesterol iki tiptir: İyi (HDL kolesterol) ve kötü (LDL kolesterol). LDL kolesterol kötüdür çünkü plak oluşturur veya arterlerin duvarlarında birikerek damar yollarının tıkanmasına yol açar. Bu da, kan akışını kısıtlar ve kalp sağlığınızı riske sokar. Rooibos çayı içmek, metabolizmayı hızlandırır ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Bilim adamları ayrıca, HDL kolesterol seviyelerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Metabolik Hastalıkları Önler

Metabolizma hastalıkları dünya nüfusunun çoğunluğunu etkilemektedir. Rooibos çayı, trigliserit ve LDL seviyelerini düşürmeye, HDL seviyelerini iyileştirmeye, kan şekerini düşürmeye ve genellikle metabolik hastalıkların öncüsü olan obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, düzenli olarak bu çaydan tüketmek, metabolizmal hastalıklara karşı daha dik durmanızı sağlayabilir.

Uyku Sağlığını İyileştirir

Uyku kalitenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunu, vücudunuzdaki oksidatif stres ve inflamasyonu azaltarak yapar. İyi uyumak, beyin ve vücut hücrelerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ve daha iyi dinlenip uyuduğunuzda, doğal olarak kilo verirsiniz.

Çay Demleme Yöntemi;

Demlenmesi kolaydır, ancak bunu yapmak için doğru yöntemi bilmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Malzemeler;

1 çay kaşığı rooibos çay yaprağı

1 su bardağı su

Nasıl hazırlanır?

 • Bir bardak su kaynatın.
 • Ocaktan alın ve bir dakika soğumaya bırakın.
 • Rooibos çay yapraklarını ekleyin ve 3 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 • Çayı içmeden önce süzün.

Yeşil Çay veya Kahve Yerine Tercih Edebilirsiniz

Kafein kullanmak istemiyorsanız; şanslısınız! Kafein içermez ve doğal olarak tatlıdır. Yani, kilo vermeyi teşvik edici doğal içecekleri düzenli olarak tüketmek istiyorsanız; en iyi seçenek olabilir. İçerisine yapay tatlandırıcı eklemek zorunda değilsiniz. Dahası, kahve uykuya dalmanızı zorlaştırırken, rooibos çayı daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Hangisi Daha İyi? Fermente Edilmiş Veya Fermente Edilmemiş Arasında Seçim Yapın

Fermente olanı kırmızıdır ve fermente edilmemiş veya okside edilmemiş çeşidi yeşildir. Her ikisi de sağlıklıdır ancak, fermente edilmiş olan daha az antioksidan içerir. Ancak, kilo vermek için ikisini de içebilirsiniz. Fermente edilmiş şekli yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle kilo vermek için daha fazla olarak kırmızısı kullanılır.

Günde Kaç Bardak İçerseniz Kilo Vermenize Yardımcı Olur?

Bilim adamları günde 6 bardak rooibos çayı içmenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Her yemekten 20 dakika önce alın. Daha az kalori tüketmenizi sağlayacaktır ve yavaş yavaş kilo vermeye başlayacaksınız.

Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Baş ağrısını tedavi eder.
 • Bulantı tedavisinde yardımcı olur.
 • Kemik gücünü artırır.
 • Kanserle savaşır.
 • Ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur.
 • Sinüzit ağrısını azaltır.
 • Kalp sağlığını geliştirir.
 • Böbrek taşlarını önler.
 • Kas spazmlarını azaltır.
 • Alerjileri tedavi eder.
 • Cilt sağlığını geliştirir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.

Önlemler: Hamileyseniz veya emziriyorsanız tüketmekten kaçının. Rooibos çayını diyetinize dahil etmeden önce doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşun. Doğru zamanda, iyi yemek yiyin ve düzenli olarak egzersiz yapın. Kesinlikle kilo vermeyi teşvik eden harika bir içecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz