Rüyada Deniz Kenarında Oturduğunu Görmek Nasıl Yorumlanır?

Deniz kenarinda oturdugunu veya yattigini gören, devlet hizmetine girer. Denizden su almak isteyen, hükümetten bir sey ister.

Deniz suyunu bir kaba doldurduğunu görmek;

Deniz suyunu bir kaba doldurduğunu gören, Allah (C.C.) tarafından mal ve mülke sahip olur. Devlet ve ikbal ile yaşar. Denizin suyunun çekildiğini ve dibinin göründüğünü görmek, o memlekete bir felaket geleceğine işarettir. Denizin üzerinde durduğunu görmek, ümit etmediği bir mevkiye geleceğine, yüzüp sahile çıktığını görmek, hasta ise iyileşmeye, fakir ise zenginliğe, keder ve sıkıntısı varsa Feraha çıkmaya, bulanık ve çamurlu denizde battığını görmek, musibete, böyle bir denizde yüzmek çalışmak zor bir işi tamamlamaya, yüzerek gözden kaybolmak ölüme, denizde boğularak öldüğünü görmek, şehit olarak ölmeye delalet eder.

İbni Sirin e göre:

Rüyasında denize girip dibine kadar battığını ve kumlara gömüldüğünü gören, hükümetten bir kötülük görür. Denize girip yüzemediğini gören hapis olur. Denizde boğulmak üzere iken kendisini kurtaran kimse olmadığını ve sahili de göremediğini gören, hükümet tarafından bir musibete uğrar. Denizde boğulduğunu, sonra kurtulduğunu gören, dünya islerinde derdi çok olur ve başı beladan kurtulmaz.

Denizi uzaktan gören, bir şey ümit eder fakat onu elde edemez. Denizin üzerinde yürüdüğünü ve ayaklarının ıslanıldığını gören, cehennem ateşinden kurtulur ve dünyada sevilen bir kişi olur. Kirmanî ye göre: Rüyada denizden su içtiğini ve suyun soğuk olduğunu gören biri ile mahkemelik olur, rüyayı gören ilim adamı ise ilmi artar, hükümet adamı ise itibari ziyadeleşir.

Cafer i Sadik a göre:

Rüyada deniz görmek altı şekilde tabir olunur: Mülk ve devlet başkanı, büyük kimseler, âlim, ilim, mal, is. Ebu Sait El Vaiz e göre: tatlı suyu olan denizin (göl) kuruması, devlet başkanının ölümü; taşkın bir deniz, keder ve sıkıntı; denizde boğularak ölmek, İslam dininin dışında olarak öldüğüne delalet eder. Denize düştüğünü ve bazen bakıp bazen çıktığını ve ellerini hareket ettirerek yüzdüğünü gören, devlette bir makama sahip olur.

Denize girdiğini ve hemen çıktığını gören dünyada hep din ve ibadetle meşgul olur. Bir rivayete göre boğulma görmek, selametle yolculuğa işarettir. Denizin üzerinde ayakları üzerinde durduğunu gören, hükümet tarafından bir nimete kavuşur. Denizin yerden kalktığını görmek, zalim bir hükümet başkanının ölümü demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz