Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Parlak ve dolgun saçlar için saç bakımı uygun bir şekilde yapılmalıdır. Çeşitli dış etmenler ile yıpranan, kuruyan, saç ve saç derisi için mutlaka bakım yapılmalıdır. Saç bakımı için çeşitli bitkisel çözümlerin yanında etkili ilaçlarda tercih edilmektedir. Birbirinden farklı önerilerimiz ile saçlarınızı bakımlı ve etkili bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Saçlarınıza yapacağınız günlük bakım saçlarınızın her an güzel görünmesine ve sağlıklı kalmasına öncülük edecektir. Peki hem günlük hayatın telaşı içinde çok zaman almayacak hemde işe yarayacak neler yapabiliriz?

Yağlama ile Saç Bakımı

Yağlama adı verilen bu saç bakımı türü zeytinyağı ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile saç bakımı için öncelikle saç derisine ılık zeytinyağı ile masaj yaparak iyice yayılmasını sağlayın. Bu işlemin ardından, ıslak bir havlu yardımıyla başınızı iyi bir şekilde sarabilirsiniz. Havlu saçınızın terlemesini, zeytinyağın emilmesi kolaylaşacaktır.

Şampuan ile Saç Bakımı

Yağlama yöntemi ile saçlarınıza yapacağınız saç bakımı sona erdiğinde, şampuan ile saç bakımı işlemine geçebilirsiniz. Şampuan bakımının gece saatlerinde yapılması daha uygun olacaktır. Yağlama ile saç bakımının 2-3 saat sonrasında, doğal bir şampuan ile yıkama işlemine geçilmelidir. Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken nokta, suyun derecesi olacaktır. Saçlarınızı çok soğuk suyla yıkadığınızda zeytinyağın etkisi kaybolacak, çok sıcak suyla yıkadığınızda ise derideki yağın yok olmasına neden olur.

Saç Kreminin Seçilmesi

Saç kremi seçiminde kimyasal ürünler yerine doğal, bitkisel ürünler tercih edilmelidir. Krem ile güzelce masaj yaparak saç derinizin kremi emmesini sağlayabilirsiniz.

Maske Uygulaması

Artık son adım olan maskelere geçebiliriz. Bizim önerimiz maskelerin evde doğal ürünlerle hazırlanması yönünde olacaktır. Bu nedenle sizlerle saç bakımı için gerekli olan birkaç maske uygulamasının yapılışını paylaşacağız.

Yumurta ve Yağ Saç Maskesi

Öncelikle yumurta ve yağdan oluşan saç maskesinin malzemelerine göz atalım. Maskemiz için kullanacağımız malzemeler herkesin rahatlıkla ulaşabileceği yumurta, hindistan cevizi yağından oluşmaktadır. 2 yumurta 5 kaşık Hindistan cevizi yağı bir kaba koyarak iyice karışmasını sağlıyoruz. Gerekli karışım sağlandıktan sonra kafa derisine masaj yaparak bu karışımı uygulayabilirsiniz. Saçınıza uygulayacağınız maskenin 20 dakika kadar kalması yeterli olacaktır. Ardından doğal bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Muz ve Süt Saç Maskesi

Malzemelerimiz çırpılmış 1 adet yumurta, 2 kaşık bal, 3 kaşık süt ve 5 kaşık zeytinyağı ile muzdan oluşmaktadır. Öncelikle yumurtalarımızı çırpıyoruz, sonrasında muzu ayrı bir kapta püre haline getiriyoruz. Bu işlemlerin ardından tüm malzemelerimizi tek kapta toplayarak karıştırıyoruz. Saç bakımı kalitesi için maskenin başınıza masaj yapılarak sürülmesi daha uygun olacaktır. Süreme işleminden 30 dakika sonra yine bitkisel bir şampuan ile saçımızı yıkayabiliriz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çoğu Kişi Saçları Taramayı Pek Önermez Ama Bu Kesinlikle Tabulaştırılmış Bir Yanlış.

Gün içinde sıcağa, soğuğa, toza ve ya egzoz gazı birçok etkenle karşılaşan saçlarımızı taramamız-fırçalamamız saçlarımızın bu tozlardan arınmasına olanak sağlar. Aynı zamanda saçları taramak insanın saçındaki fazla elektiriğide alacaktır. Peygamber sünneti olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Peki saçlarımızı kırmadan nasıl tarayacağız?

Bunun için saç kremleri ya da sıvılaştırılmış keratin içeren saç spreyleri bize yardımcı olacaktır. Saç köklerine kesinlikle uygulamadan kullanacağımız bu ürünler kırılmaları önleyerek saçımızı sağlıklı bir şekilde taramamızı sağlar.

Kullanacağınız Saç Boyalarına Dikkat Etmelisiniz.

Olabildiğince kimyasal içeriği az olan boyalar tercih etmelisiniz. Piyasada satılan ve kullananlardan ‘saçımı yaktı’ gibi şikayetler duyduğunuz boylardan kaçının. Boyalı saçlar için olan özel bakım kremlerini kullanmayı sakın unutmayın.

Saçlarınızı Hergün Değil 1 Gün Arayla Yıkamanızıda Tavsiye ederiz.

Çünkü saçları sık sık yıkamak saç derisine zarar verebilir.Yağlanmayı hızlandırır ve uzmanlarcada pek tavsiye edilmeyen birşeydir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz