Saçlar Neden Dökülür? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Genellikle erkeklerin kabusu olan fakat stresten, sıkıntıdan ve daha birçok sebepten kadınların da başına bela olan saç dökülmesini önlemek için son zamanlarda pek çok alternatif doğal yöntem ortaya çıkmıştır. Saç dökülmesi ileri dereceye geldiğinde kadınlarda dahi kellik oluşturabildiği unutulmamalıdır. Saç dökülmesi, toplumda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.

Hem kadınlar, hem erkeklerde yoğun olarak bilinen bu sorun, bireylerin çoğu zaman kendine olan güvenlerini kaybetmeleri, sosyal hayattan kopmaları ve insanlar ile olan ilişkilerinde iş ilişkilerinde sorun yaşamalarına neden olur. Saç dökülmesinin, ortaya çıkış nedenlerine göre değişen tedavi yöntemleri ile hafiflemesi ve durdurulması mümkündür.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi çok farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Aşağıda en sık görülen saç dökülmesi nedenleri maddeler haline getirdik.

Stres

Pek çok hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesinde de stres önemli rol oynuyor. Stresin yoğun olduğu dönemlerde saçların uzama hızında düşme yaşanırken stres durumu durgun hale geçince dökülme meydana geliyor.

İlaç Kullanımı

Hastalık durumunda kullanılan bazı ilaçlar kişilerde saç dökülmesi sorununa neden olabiliyor. Doğum kontrol hapları, anabolik steroidler, akne ilaçları ve kemoterapi uygulamaları saç dökülmesine neden olan ilaçlardan bazıları.

Beslenme

Yeterli ve dengeli beslenme saç sağlığı için önemlidir. Demir eksikliği ve A vitamini eksikliğinde saç dökülmesi olabilir.

Gebelik

Hamilelik döneminde hormonların da etkisi ile vitaminlerde eksilme meydana gelebilir. Bu da saçların dökülmesine neden olabilir. Hamilelik döneminde yaşanan saç dökülmelerinin geneli kalıcı olmayıp doğum sonrası belli bir süre sonunda yeniden saçların çıktığı görülüyor.

Farklı Saç Hastalıkları

Halk arasında saçkıran olarak bilinen saç derisi hastalığı, saç sedefi, kıl kökü iltihabı saçların dökülmesine neden olan hastalıklardandır.

Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Saçları her gün yıkamak saç diplerine zarar verir. Bunun için her 2-3 güne bir yıkanması gerekir. Ph değeri 5.5 olan şampuanların kullanılması saç dökülmesinin önlenmesinde etkilidir. Saç şekillendirmeye yarayan jöle, şekillendirici ve spreylerin saç derisine temas etmesi ve uzun süre kalması saçların zayıflayıp dökülmesine neden olur. Bunun için ya bu ürünler hiç kullanılmamalı ya da günlük olarak yıkanmalıdır.

Güçlü ve sağlıklı saçlar için kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle B6, B12, C, E, biyotin vitaminleri ve magnezyum maddeleri saç sağlığı için faydalıdır. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalı. Bu sayede saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Kan Dolaşımını Hızlandırmak

Saç köklerini canlandırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak saç dökülmesini önleyen yöntemlerden biridir. Bunu sağlamak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı kullanılarak saç derisine masaj yapılır. Kan dolaşımını hızlandıracak bir başka yöntem ise saçların durulanmasının ardından saç derisine ılık su ile masaj yapmaktır. Yapılacak bu masaj saç dökülmesini önlediği gibi aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını da sağlamaktadır.

Sardunya Yaprakları

Aktarlardan kolaylıkla bulunabilecek olan ve kendine has güzel bir kokusu olan sardunya yaprakları da saç dökülmesini önlemek için oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle güçsüz ve çabuk kırılan saçlar için büyük fayda sağlayan sardunya yapraklarını yaklaşık yarım saat kaynattıktan sonra beyazlaşana kadar beklemek gerekir. Bir kap içine süzülen beyaz su, saçın şampuanlanmasının ardından durulama suyuna karıştırılarak kullanılmalıdır. En az hafta bir kez uygulanması gereken bu uygulama kısa sürede saçların sağlığını geri getirmekte büyük rol oynar.

Kına

Özellikle kadınların çok sık kullandığı ve Hindistan’dan gelen bir bitki olan kınanın da saçlara etkisi oldukça fazladır. Saçların parlak ve güçlü görünmesini sağlayan kına, aynı zamanda saçlardaki kırılmaları da engeller. Saçları renklendiren bir yapısı olduğundan dolayı saçlara doğrudan uygulanmayacak olan kınayı, kına özlü şampuanlar veya saç bakım ürünleri içerisinde kullanarak saçlarınızdaki kırılmanın önüne geçebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Sütü

Saçları iyileştirici etkisi olan ve aynı zamanda güçlendiren, besleyen ve gençleştiren hindistan cevizi sütü, saç bakım ürünlerinin içerisinde de olabilmektedir. Ancak kimyasal ürünlerin yerine, aktarlarda satılan veya taze olarak bulabileceğiniz hindistan cevizi sütünü saç derisine masaj yaparak uygulamak ve tüm gece boyunca saç derisinde bekletmek de hem saçlara parlaklık kazandıracak hem de gücünü arttırarak dökülmeyi önleyecektir.

Biberiye

Saç dökülmesi tedavisinde uzun yıllardır kullanılan biberiye dalları dışında, biberiye yaprakları kısık ateşte 20 dakika kaynatılmasının ardından suyu süzülerek ve her yıkamadan sonra saçları bu suyla durulayarak kullanıldığında saçların dökülmesini önlemeye de fayda sağlamaktadır. Bu hazırlanılan biberiye suyu buzdolabında 3 gün süreyle bekletilebilir ve saçlar için oldukça faydalı etkisi vardır.

Yabani Kadife Çiçeği (Horozibiği Çiçeği)

Aktarlardan bulunabilecek olan horozibiği çiçeği rondodan geçirilerek elde edilen öz su, ince saç tellerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Her gün taze olarak hazırlanarak saç derisine uygulanacak olan bu öz su, saçları yıkamadan yaklaşık 1 saat önce masaj yapılarak tatbik edilmelidir. Düzenli kullanımda faydasını çok daha net bir şekilde gözler önüne seren horozibiği çiçeği, saçları yumuşatıcı ve gençleştirici bir etkiye de sahiptir.

Saç dökülmesi, günümüzde hem kadın hem de erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Saçlar dökülmeden alınan önlemler bu konuda çok etkilidir. Dökülme sonrası yapılan tedaviler genel olarak işe yaramayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz