Saçları Güçlendiren Ve Hızlı Uzatan Besinler Nelerdir?

Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü olarak da bilinen Amla, C vitamini ve kolajen üretimine yardımcı olan diğer antioksidanlarla yüklü bir meyvedir. Kolajen, kılların uzama hızını artırır ve saçların güçlü olmasını sağlar. Kuru Amla tozu, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılabilir ve saça uygulanabilir. Bir macun oluşturmak için tozu suyla birleştirebilirsiniz. Macun saçınıza saç maskesi olarak uygulanabilir. En az 30 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Saç uzamasını destekler. Saçın beyazlamasını önler. Kepek ve kafa derisi tahrişlerini azaltmaya yardımcı olur. Saç kremi olarak davranır.

Shikakai

Shikakai, Shikakai ağacının kabuğu, yaprakları ve baklalarından elde edilir. Tozu, saçlarınızı güçlendirmeye, kepeği kontrol etmeye ve kafa derisini nazikçe temizlemeye yardımcı olur. Amla ile aynı şekilde kullanılır. Toz formunda Hindistan cevizi gibi bir taşıyıcı yağ ile kullanılabilir veya toz haline getirilmiş Shikakai’yi bir macun oluşturmak üzere suda karıştırarak bir saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Kurutulmuş Shikakai meyvesi de şifalı bir temizleyici hazırlamak için suda bekletilebilir. Saç gelişimini destekleyen en etkili bitkilerden biridir. Saç derisini temizler ve iyileştirir. Kepeği kontrol eder. Saç uzamasını destekler. Saç köklerini güçlendirir.

Ritha (Soapnut)

Ritha, saç uzamasını destekleyen doğal bitkiler listesinin başında gelir. Kurutulmuş veya toz halinde kullanılabilir. Ritha ağacının meyveleri uzun bir süre sabun yapmak için kullanılmıştır, İngilizce ismi de buradan gelmektedir. Ritha kaynar suya batırılır ve elde edilen sıvı saçı temizlemek için kullanılır. Saç dökülmesi için etkili bir tedavidir. Saç köklerini ve saç derisini besler. Sağlıklı saç gelişimini destekler. Kafa derisini temizler. Antienflamatuvar özellikleri ile enfeksiyonlarla mücadele eder.

Kına

Kına genellikle saç boyamak içindir, ancak saçlarınızın genel sağlığı için harikalar yaratır. Antibakteriyel, antimikrobiyal ve büzücü özelliklere sahiptir. Aşırı yağı kafa derisinden temizler ve böylece gözeneklerin tıkanmasını önler. Kına yaprakları toz haline getirilir, su ile karıştırılır ve birkaç saat dinlendirilir. Macun daha sonra saça uygulanır ve birkaç saat bekletilir. Su ile durulanır. Doğal saç boyası olarak kullanabilirsiniz. Yağlı saçları tedavi eder. Kafa derisinin pH seviyesini dengeler. Saç hasarını onarır.

Çemen Otu

Doğal saç kremidir. Tohumlar suya batırılır. Elde edilen sıvı, Shikakai, Amla ve kına ile karıştırılabilir. Alternatif olarak, tohumlar gece boyunca suda bekletilir ve daha sonra ince bir macun oluncaya kadar öğütülebilir ve saça uygulanır. İçerisindeki laktik asitin faydalarından yararlanmak için macuna biraz yoğurt ekleyebilirsiniz. Saç derisinde kan dolaşımını artırır. Saç uzamasını destekler. Saçları temizler.

Brahmi (Bacopa)

Brahmi, saç dökülmesini durdurmak ve saçları daha kalın ve sağlıklı hale getirmek için yağ ve toz formunda kullanılır. Toz bir macun oluşturmak için su ile karıştırılır ve saç ve saç derisine uygulanır ve bir saat boyunca bekletilir. Brahmi yağı ile saç masajı, saç dökülmesini azaltan mükemmel bir stres gidericidir. Stresi ve saç dökülmesini azaltır. Saç uzamasını destekler. Kafa derisini besler.

Nim

Nim yağı, saçların uzama hızını ve saç tellerinin gerilme mukavemetini artırır, ipeksi hale getirir ve parlaklık kazandırır. Saç dökülmesini ve kafa derisinin tahrişini azaltır. Nim yapraklarında yapılan macun, kafa derisini besleyen ve kuruluk ve dökülmeyi önleyici nem maskesi olarak kullanılabilir. Kepek oluşumunu kontrol eder. Kafa derisini temizler ve besler. Antibakteriyel özellikleri ile enfeksiyonları önler.

Atkuyruğu

Atkuyruğu, saç büyümesini teşvik etmek ve saç derisinin sağlığını korumak için etkili bir maddedir. Kan damarlarını uyarır ve kan dolaşımını artırır. Bir ölçek kuru atkuyruğu ile iki ölçek suyu karıştırın ve saçlarınıza uygulayıp, sarın. Kan damarlarını uyararak dolaşımı artırır. Saç tellerinin gerilme mukavemetini artırır

Bhringraj (Yer Paskalyası)

Bu, Hindistan’da yüzyıllardır kullanımda olan eski bir Ayurvedik tedavi yöntemidir. Saç dökülmesini tedavi etmek ve saç derisini canlandırmak için kullanılır. Bhringraj tozunu taşıyıcı yağa ekleyerek ve karışımı saçınıza uygulayarak bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Taze Bhringraj yapraklarınız varsa, öğütün ve macunu doğrudan saçınıza uygulayın. Yeni saç gelişimini destekler. Saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır.

Lavanta

Lavanta, kendine özgü ve hoş aromasıyla bilinir. Antienflamatuvar ve antimikrobiyal özellikleri için saç bakımında kullanılır. Saçı bitlerden koruyan doğal bir böcek kovucudur. Lavanta esansiyel yağını, seçtiğiniz bir taşıyıcı yağa birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Sebum veya yağ üretimini kontrol eder. Doğal böcek kovucudur, bitlenmeyi önler. Kafa derisini sağlıklı tutar.

Keten Tohumu

Keten tohumu bol miktarda saçlarınız için gerekli olan yağ asidi içerir. Ayrıca serbest radikallerden koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Saçlarınızda keten tohumu kullanmak amacıyla bir jel oluşturmak için tohumları kaynatın. Bu jeli saç derisine ve saçınıza uygulayın. Saçları besler. Serbest radikallerle savaşır. Saçı güçlendirir. Saç dökülmesini önler. Saçı nemlendirir.

Isırgan Otu

Isırgan saç derisini uyararak iş gören etkili bir çözümdür çünkü kafa derisini uyarır ve kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda saç köklerini güçlendirir. Isırgan otu öğütülebilir. Bir macun haline getirilir ve zeytinyağıyla karıştırılarak, kafa derisine uygulanabilir. Saç dökülmesini önler. Kan dolaşımını hızlandırır. Hasarı ve kırıkları azaltır.

Karakafes

Karakafes, saç büyümesi için en iyi bitkilerden biridir ve özütü saç dolaşıklığının açılmasında kullanılır. Sağlıklı saç uzamasına yardımcı olan vitaminler ve minerallerden oluşur. Karakafes kafa derisini uyarır ve yatıştırır. Kurumaya ve kırılmaya karşı korur. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş karakafes atıp, kaynattıktan sonra, saç durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Çözeltiye bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve soğuduktan sonra, yeni yıkanmış saçlarınızın üzerine dökün. Sağlıklı saç gelişimini destekler. Kafa derisini uyarır. Kuruluğu azaltır. Saç dolaşıklığını açar.

Papatya

Papatya, yatıştırıcı aromasıyla bilinir, ancak genellikle çay olarak tüketilmesine rağmen, saç bakımı için harici olarak da kullanılabilir. Saç derisini besler ve yumuşatır, sağlıklı saç gelişimini teşvik eder. Ayrıca saçınıza açık tonlar verebilen doğal bir açıcıdır. Yeni yıkandıktan sonra saçınızı durulamak için papatya çayı kullanabilirsiniz. Saç derisini yatıştırır. Kökleri besler.

Arnika

İçerisindeki antienflamatuvar özellikler, saç derisinin sağlığını korumasına yardım eder. Kepekle savaşmak için mükemmel bir malzemedir. Sağlıklı saç uzamasını destekler. Arnika yağı doğrudan kafa derisine veya diğer taşıyıcı yağlarla birlikte uygulanabilir. Antienflamatuvardır. Kepeği kontrol eder. Saç uzamasını destekler.

Gotu Kola

Zeytinyağı ile karıştırılmış gotu kola ile saç derisine masaj yapabilirsiniz. Kan dolaşımını ve saç uzamasını hızlandırır. Kafa derisini besleyerek, saç dökülmesini engeller. Kan dolaşımını artırır. Saçın yeniden çıkmasını sağlar.

Karahindiba

Demir ve A Vitamini bakımından zengindir. Saç derisini ve saç gelişimini desteklemenin anahtarıdır. 2 su bardağı suya bir çorba kaşığı karahindiba atıp 10 dakika kaynatın ve hazırladığınız çay ışınınca, saçınız durulamak için kullanın. Kepeği kontrol eder. Saç uzamasını destekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz