Safra Kesesi Taşına Ne İyi Gelir?

Safra kesesi karnınızın sağ tarafında, karaciğerin arkasında yer alan küçük bir organdır ve çeşitli sebeplerden dolayı içerisinde sert taşlar oluşabilir. Safra taşlarının boyutu değişebilir. Amerikan Tabipler Birliği’ne göre, safra taşlarının yüzde 80’i sertleşmiş kolesterolden yapılır. Diğer nedenler arasında yüksek seviyelerde bilirubin ve safra kesesinde safra konsantrasyonu sayılabilir.

Gebelik, obezite, diyabet, karaciğer hastalığı, hareketsiz bir yaşam tarzı, yüksek yağlı beslenme ve bazı anemi türleri, risk faktörlerinden bazılarıdır. 60 yaşından büyük insanlar ve kadınlar daha fazla risk taşırlar.

Birçok insan safra taşlarının farkında değildir. Ancak bir safra taşı, safra kanalını tıkadığı zaman, özellikle karın sağ tarafında, sırt ağrısı, bulantı veya kusma, şişkinlik, hazımsızlık, titreme ve kil renkli dışkılama gibi semptomlara neden olabilir. Safra taşlarının neden olduğu ağrı birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir.

Çok acı verici olabilir ve hemen tedavi edilmelidir. Bu nedenle, doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışın. Taş oluşumunu önlemek ve tedavi etmek için kullanabileceğiniz çeşitli doğal yöntemler bulunmaktadır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısı, karaciğerin safra taşı oluşumundan sorumlu olan kolesterolü üretmesini durdurur. Ayrıca safra taşlarının çözülmesinde ve ağrının hafifletilmesinde önemli bir rol oynar.

Bir bardak elma suyuna bir çorba kaşığı elma sirkesi koyun ve karıştırın. Ağrı olduğunda için. Bu, ağrıyı 15 dakika içinde önemli ölçüde azaltacaktır.

Alternatif olarak, bir bardak ılık suya iki çay kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Sabahları aç karnına için. Bunu haftalarca düzenli olarak yapmak safra taşlarını eritebilir ve ağrıları önleyebilir.

Limon Suyu

Taş oluşumunu önlemek ve ağrıyı kontrol altına almak için başka bir seçenek de limon suyudur. Karaciğerinizin kolesterol yapmasını engeller. Limon suyundaki pektin, safra kesesi ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, içindeki C vitamini, kolesterolü suda çözünür hale getirir ve bu da atık ürünlerin daha hızlı giderilmesini sağlar.

Her gün aç karnına dört limondan elde edilmiş taze meyve suyu için. Üzerine de bir bardak su için. Bir hafta boyunca bu terapiye devam edin.

Alternatif olarak, her gün aç karnına bir bardak ılık suyla karıştırılmış dört çorba kaşığı limon suyu içebilirsiniz. Safra taşı vücuttan atılana kadar birkaç hafta boyunca bu yönteme devam edin.

Nane

Nane, safranın ve diğer sindirim suyunun akışını uyararak sindirime yardımcı olur. Ayrıca, safra taşlarını etkin bir şekilde çözebilen terpen denilen bir bileşiğe sahiptir. Spazmların rahatlamasına ve akut safra kesesi ağrısının hafifletilmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Bir bardak su kaynatın.

Bir çay kaşığı kuru nane ekleyin.

Ocaktan alın, kapak kapatın ve beş dakika demlenmesini bekleyin.

Süzün ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin.

Hala sıcakken çayın tadını çıkarın, dört ila altı hafta boyunca günde iki kez tüketin. Maksimum sonuç almak için öğünler arasında tüketebilirsiniz.

Sebze Suyu

Aslında, özellikle kızarmış ve yağlı yiyecekleri kesmek önemlidir. Bir veya iki hafta boyunca, meyve ve sebze sularına dayalı sıkı bir diyet uygulayın. Kök pancar, salatalık ve havuçtan yapılan karışık sebze suyu, safra kesesi taşı için iyi bir ilaçtır.

Kök pancar, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur ve safra kesesini güçlendirir. Salatalığın yüksek su içeriği, karaciğer ve safra kesesinin detoksifikasyonu için mükemmeldir. Havuçlar, C vitamini ve bağışıklık sistemi için iyi olan vitaminler açısından zengindir.

Bir pancar, bir salatalık ve dört orta boy havuç kullanarak sebze suyu yapın. (blender yardımıyla)

Günde iki kez bu suyu tüketin.

Bu yöntemi iki hafta boyunca uygulayın ve durumunuzda büyük bir iyileşme göreceksiniz.

Sinirli Ot (Karnıyarık Otu)

Çok iyi çözünür lif kaynağıdır, dolayısıyla safra taşı için iyi bir ilaç olarak kabul edilir. İçindeki lif, safradaki kolesterole bağlanır ve safra taşlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, normal bağırsak hareketlerini destekler, bu da safra kesesi sisteminin tıkanma riskini azaltır. Kabızlığı önleyerek de taş oluşma riskini azaltır.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı sinirli ot tozu ekleyin.

İyice karıştırın ve günde iki kez için.

Taşlar eriyene kadar her gün tekrarlayın.

Not: Sinirli ot alırken, suyu emdiğinden; bol su içtiğinizden emin olun.

Karahindiba

Karahindiba, safra taşlarının tedavisi için çok yararlı bir bitkidir. Karaciğerden safra atılımına yardımcı olan, taraxacin diye bilinen bir bileşik içerir. Bu ayrıca karaciğerde biriken yağın detoks edilmesine yardımcı olur. Karaciğer düzgün çalışmaya başladığında, safra kesesi işlevini yerine getirecektir.

Bir fincana, bir çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü atın. Üzerine sıcak su dökün, kapak kapatın ve beş dakika bekletin. Süzün ve bal ekleyin. Bir veya iki hafta boyunca bu çayı günde iki veya üç kez için.

Alternatif olarak, iki çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı ve bir çay kaşığı kuru nane yaprağı ile bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Günde iki kere tüketin.

Not: Diyabetik hastalar aşırı karahindiba tüketmemelidir.

Deve Dikeni

Bu bitki, safra üretimini uyaran silymarin adlı acı bir madde içerir. Artan safra üretimi, safra birikimini azaltır ve taşları temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarında da yardımcı olur.

Bir çorba kaşığı öğütülmüş deve dikenini, üç bardak suya koyun ve kaynatın. Kapak kapatın ve 20 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Son olarak, çayı süzün, bal ekleyin ve bir hafta boyunca günde iki ila üç kez için.

Ayrıca bu bitkiyi takviye olarak da alabilirsiniz. Uygun dozaj için doktorunuza danışın.

Armut

Armutta bulunan bileşik pektin, kolesterol ile dolu safra taşlarını yumuşatmaya yardımcı olur, bu da vücudunuzdan kolayca atılmasını sağlar.

Yarım bardak sıcak su ile yarım bardak armut suyunu karıştırın. İki yemek kaşığı bal ekleyin. Bu suyu iki hafta boyunca günde üç kez için.

Alternatif olarak, kabuklarını soyun. Küçük parçalar halinde kesin ve yaklaşık 20 dakika suda pişirin. İki hafta boyunca günde iki kez bir kase ılık ve pişmiş armut yiyin.

Şarap

Doğu Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, şarabın safra taşını önlemeye yardımcı olabileceğini keşfettiler. 10 yıl boyunca 25.639 kişinin beslenme düzenini incelediler. Günlük olarak, orta boy bir kadeh şarap içenlerin safra taşı geliştirme riski %30 daha az bulunmuştur.

Safra taşına bağlı ağrı yaşarken, yarım bardak şarap içerseniz, 20 dakika içinde ağrıdan kurtulabilirsiniz. Aslında, günlük yarım bardak şarap, ağrı miktarını da % 40’a kadar azaltabilir.

Karahindiba, nane veya deve dikeni gibi bitkisel ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca, bu yöntemlerle birlikte bol su içmeniz gerekir. Maksimum fayda için, günde sekiz ila on bardak su için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz