Safran: Doğanın Kıymetli Hediyesi

Safran, doğanın nadide ve değerli bir hediyesi olarak bilinir. Bu özel baharatın sağlık üzerindeki olumlu etkileri son çalışmalarla kanıtlanmıştır. Safran, hafıza kaybından göz sağlığına, diyabet kontrolünden enfeksiyonlarla mücadeleye kadar birçok alanda fayda sağlayabilir. Bu girişimizde, safranın sunduğu eşsiz sağlık yararlarını keşfedeceğiz. Hazırsanız, doğanın bu mucizevi baharatına birlikte göz atalım.

Hafızanız İçin Faydalıdır

Son çalışmalar, safranın, özellikle de krosinin, hafıza kaybı ve nörolojik bozukluklar gibi alüminyum kaynaklı zararlı semptomları tersine çevirdiğini göstermiştir. Japonya’da safran kapsüllenir ve Parkinson hastalığı, hafıza kaybı ve iltihap tedavisinde kullanılır.

Gözler İçin Faydalıdır

Safranın gözler için faydaları, lensi ve yaşlanan gözlerin retinasını korumaya yardımcı olabilecek yüksek doğal karotenoid konsantrasyonlarının sonucudur.

Diyabeti Kontrol Eder

Diyabet, milyonlarca insanı etkileyen dünyamızdaki en tehlikeli durumlardan biri olabilir. Manganez sayesinde kandaki şeker seviyelerini optimize ederek semptomları yönetmenize yardımcı olabilir. Manganez kan şekerini düzenlemeye, karbonhidratları metabolize etmeye ve kalsiyumu emmeye yardımcı olur.

Enfeksiyonlarla Savaşır

Safran’ın C Vitamini bir enfeksiyon savaşçısıdır. Yoğun turuncu renk veren Crocin, bu baharatın sağlık yararlarının bir göstergesidir. Güçlü karotenoidler ve antioksidanlar vücudunuzu koruyabilir. Safran, diğerleri arasında 150’den fazla uçucu bileşik içerir.

Anksiyete ve Hafif Depresyona İyi Gelir

Düzenli olarak tüketilirse, ruh halini iyileştirdiği ve hafif depresyonu hafiflettiği bilinmektedir. Bu sağlık yararı endokrin sistem üzerindeki etkisi üzerinde bulunabilir. Bizi mutlu ve sağlıklı tutan faydalı hormonların salınmasını uyarabilir!

Canlılığı Artırır

Düşük libidoda cinsel uyarıcı olarak yardımcı olur ve yatak zamanında bir bardak sütte bir tutam dozda tüketilebilir. Bazı kadınlar için afrodizyak olduğu da bilinmektedir.

Osteoporozu Önler

Bu, en önemli sağlık yararlarından biridir. Kalsiyum dolu, kemik mineral yoğunluğunu artırabilir ve osteoporoz ve yaşla ilgili diğer dejeneratif hastalıklar gibi durumları önleyebilir.

Sinir Fonksiyonlarını Geliştirir

Yüksek B6 vitamini içeriği kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve sinirlerin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Kötü sinir sistemi işlevinden kaynaklanan bazı ölümcül ve tehlikeli bozuklukları önleyebilir.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Safranın yatıştırıcı ve antienflamatuar doğası, mideyi sakinleştirmeye ve kabızlık, şişkinlik, kramp ve mide ülseri gibi diğer ciddi durumları hafifleten iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Anemi Belirtilerini Önler

İçinde bulunabilen yüksek demir konsantrasyonu, etkili bir enerji yükseltici olarak işlev görebilir ve kan dolaşımınızı artırarak metabolizmanızı artırabilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Sütte karıştırıldığında ve alın üzerine uygulandığında soğuk algınlığı ve ateş tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Kalbi Korur

Safran ayrıca yüksek bir potasyum konsantrasyonuna sahiptir. Bu, arterioskleroz, kalp krizi ve felç gibi şeylerin ortaya çıkmasını önleyebilir.

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırabilir

İçindeki hızlı etkili antioksidanlar iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Tümörlerin Büyümesini Önler

Safran ekstraktının, çeşitli deney modellerinde in vivo tümör büyümesini önleyebildiği ve / veya geciktirebildiği gösterilmiştir. Aslında, birkaç çalışma bir araya getirildiğinde, nefrotoksisite (böbreklerdeki toksisite) de dahil olmak üzere cisplatinden (erken, sıklıkla kullanılan bir kanser ilacı) yan etkileri azaltmak için umut verici bir ajan olabileceğini gösterdi.

Hamileyseniz Bu Çalışmayı Okumalısınız!

İranda yapılan bir araştırmaya göre, gebelik döneminde serviksin hazırlığını artırabilir. Ayrıca safran alan kadınlarda sezaryen sayısı daha düşüktü! (Hamilelik sürecinde 7. Aydan itibaren doğuma kadar olan süreçte kullanılmalı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz